Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy - Mini lodówka.

01 Lip 2016 15:21 1482 8
  • Poziom 38  
    Witam trafiła do mnie mini lodówka, padnięte zasilanie poszły tranzystory 13005 i diody na mostku na wejściu. Po wymianie elementów przetwornica startuje lecz nie dokońca jak powinna czyli nie daje pełnego napięcia. Nie ma w tym ustrojstwie żadnej stabilizacji czy czegoś podobnego. Może ktoś mi podpowie jak wzbudza się taka przetwornica do działania skoro scalak czyli tl494 zasilany jest dopiero po wystartowaniu przetornicy. Nie ma tu czegoś takiego jak zasilanie scalaka przez dzielnik rezystancyjny bezpośrednio z mostka na wejściu. Przetwornica podaje ok 1V na wyjsciu przez co czestotliwość w gałęzi jest ok 2khz zamiast 28khz. Jak to ustrojstwo działa.

• Pomocny post
    Poziom 24  
    Termistor na wejściu mierzyłeś ?, jeśli uszkodzeniu uległ mostek i tranzystory to pewnie i termistor, sprawdź elementy przy tranzystorach 13005. Stabilizacja jest na układzie 494.
  • Poziom 38  
    Zmierze ale nie mogę chwycić jak to działa w takim układzie bo żeby ruszył 494 to musi dostać zasilanie ale żeby było to zasilanie to musi wystartować 494 i wysterować tranzystory , blędne koło.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Napięcie na 494 zazwyczaj jest brane z prostego zasilacza rezystor, dioda zenera i kondensator, sprawdź elementy i ścieżki po mostku. I coś jeszcze, jeśli jest zwarcie to będziesz miał taki właśnie efekt, możliwe że diody na wyjściu 12V albo pojemność.
  • Poziom 38  
    dzg4 napisał:
    Napięcie na 494 zazwyczaj jest brane z prostego zasilacza rezystor, dioda zenera i kondensator

Wiem kolego że tak to jest realizowane ale na 100% tu tak nie jest ,jedynymi elementami łączącymi stronę wtórną i pierwotną zasilacza są trafka i kondensatory miedzy "-" na wtórnym i "-" na pierwotnym dlatego właśnie dziwi mnie taka budowa. Na wyjściu jest tylko jedna podwójna dioda i jeden kondensator- elementy te są sprawne zwarcia nie ma, wiec raczej ten termistor.
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Obok kondensatorów elektrolitycznych (tych głównych) masz dwa większe rezystory połączone szeregowo. One podają napięcie startowe w pierwszej chwili od włączenia na tranzystory wykonawcze. A te wraz z elementami biernymi RLC pracują jako chwilowy generator i pobudzają główny transformator, który wytwarza napięcie do zasilania sterownika TL494 i ten przejmuje dalszą kontrolę nad pracą przetwornicy. To tak w skrócie.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Sprawdź kondensatory elektrolityczne. Szczególnie te duże na wyjściu oraz w okolicy nogi zasilania układu, a przede wszystkim odłącz peltiera i sprawdź go z aku 12V zasilając również wentylatory!
    Obawiam się jednak, że padł peltier. Naprawiałem taką lodówkę.
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    W pierwszej kolejności to sprawdź właśnie te rezystory startowe oraz elementy w okolicach (kluczy) tranzystorów które były uszkodzone.
  • Poziom 38  
    Dzięki za sugestię wrócę po weekendzie dam znać co poszło.
    Obiecałem więc piszę. Uszkodzenia to dwa główne tranzystory, mostek na wejściu, elektrolity plus rezystory bramkowe, do tego aby cokolwiek sprawdzać musi być podpięty regulator temperatury ponieważ gdzieś wyczytałem co jest nie prawdą że odłączane jest ogniwo. Dzięki za sugestie zamykam.