Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakiego silnika użyć do kompresora ?

namyslak10 01 Lip 2016 22:40 546 4
  • #1 01 Lip 2016 22:40
    namyslak10
    Poziom 5  

Witam, szukałem tematu, ale podobnego znaleźć nie mogłem. Założyłem silnik 5.5kW 1440 obr/min do kompresora, koła pasowe po 10cm średnicy. Niestety silnik nie dał rady ruszyć. Założyłem silnik 7.5kW, również 1440 obr/min, koło pasowe na silniku 15cm, na sprężarce 25cm. Kompresor nabije do 0.4MPa i silnik się zatrzymuje. Dodam, że nabijałem nim do 0.8MPa silnikiem 1.1kW, tyle, że koło pasowe na pompie miało chyba z 40 cm a na silniku około 12.
    Zależy mi na tym, żeby kompresor miał te zalecane dla tej sprężarki 1500 obr/min, żeby osiągał swoją wydajność(1300l/min)
    Co polecacie zrobić w tej sytuacji? Czy silnik 7.5kW i około 2900 obr/min, koło pasowe na silniku małe, na pompie duże(wyliczone, np. 13cm na silniku i 24cm na pompie) dałoby to radę? Chce się dowiedzieć czegoś od kogoś kto się na tym zna trochę lepiej, zanim kupie niepotrzebnie kolejny silnik i koła pasowe.
    Nie chce montować większego silnika niż 7.5kW, bo moje przyłącze tego nie wytrzyma(czasem 7.5kW wywala).

PS. Koła pasowe zakładałem akurat takie jakie miałem możliwość i dostęp w domu, silniki również.

• #2 01 Lip 2016 22:57
    Krater28
    Poziom 17  

Witam
    Według mnie zdecydowanie silnik na 2900rpm 7,5kW. Raz że będzie mniejszy i tańszy a dwa z doświadczenia wiem że sprężarka musi mieć określone obroty po to żeby koło pasowe działało jako koło zamachowe - pokonywało rozpędem momenty sprężania. Na silniku też bym dał szajbę metalową aby zwiększyć bezwładność - ale na sprężarce jest w zasadzie ważniejsze - mniejsze udary idą na pasek klinowy.
    Wiadomo - silnik 2900rpm będzie miał większą tendencję to wybijania bezpieczników - może być potrzebny jakiś łagodny start ale w miarę szybki żeby pompa nie stanęła.
    Wyłącznik ciśnieniowy z odprężnikiem to podstawa.
    Jeśli nie masz pewności to po prostu rozejrzyj się co producenci montują w seryjnych sprężarkach - czy to w swoim otoczeniu czy może w internecie. Po co wywarzać otwarte drzwi - lepiej korzystać z czyjegoś doświadczenia.
    Pozdrawiam.

• #3 01 Lip 2016 23:08
    namyslak10
    Poziom 5  

Witam, wyłącznik ciśnieniowy z odprężnikiem posiadam. Start mam na 3 stycznikach ustawiony na rozruch po 5s i czasem wybije przy stracie. Jeśli 2900rpm częściej wybija to nie wiem, czy jest sens taki kupować i sprawdzać, czy po prostu sprzedać to wszystko tak jak jest i kupić coś mniejszego. Sprawdzić nie mam za bardzo jak, ponieważ moja sprężarka to kompresor wydmuchu z jakiejś cysterny i nie ma o niej żadnych informacji. Docelowo miałem tym piaskować jakieś małe elementy, ale chyba nic z tego nie będzie. Pozdrawiam

• #4 01 Lip 2016 23:51
    Krater28
    Poziom 17  

Rozumiem że przełączasz tymi stycznikami gwiazda/trójkąt?
    Według mnie chybiony pomysł w sprężarce. Lepiej to zrobić na 2 stycznikach - jeden załączałby najpierw przez odpowiednie druty oporowe dobrane na maksymalny prąd jaki nie wybije bezpieczników a drugi po czasie rozpędu (myślę że 1s wystarczy - ale to trzeba ustawić już doświadczalnie) sprężarki załączałby bezpośrednio do sieci. Nie masz wtedy żadnego przepięcia ani prądu udarowego bo stycznik z oporami nie zostaje odłączony tylko zmostkowany drugim stycznikiem.

• #5 02 Lip 2016 06:35
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

Mogę zdjęcia tej sprężarki poprosić? I tak ogólnie stednicę tłoka w przybliżeniu oraz jego skok ? Takie rzeczy się oblicza, a nie robi na zasadzie - a może się uda ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME