Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP/Pavilong6 - Instalacja Windowsa 10 a aktywacja.

hym23 01 Lip 2016 23:34 651 6
 • #1 01 Lip 2016 23:34
  hym23
  Poziom 17  

  Witam, brat podrzucił mi laptopa z uszkodzonym dyskiem(relokowane sektory, niestabilne sektory itp. - SMART).
  Zrobiłem częściową kopie posektorową programem DMDE. Częściową bo nie wszystkie partycję się skopiowały(parycja recovery się nie skopiowała) gdy dysk już całkowicie padł(problem z fizyczną pracą głowicy).
  Z kopi jaką udało mi się zrobić odzyskałem to co najcenniejsze foty itp...
  Niestety z kopi posektorowej nie udało mi się już reanimować w żaden sposób windowsa (windows 8.1 uaktualniony do windowsa 10 ).

  Na innym komputerze z win 7 pobrałem ze strony microsoftu ISO windowsa 10 i zainstalowałem na mojego brata komputerze.

  Windows się zainstalował bez problemu podczas instalacji nie pytał mi się o cd-key a po zainstalowaniu windows widnieje jako aktywowany.

  Trochę mnie ta całą sytuacją zaskoczyła i zdziwiła że tak bez problemu wszystko poszło(trochę podejrzane na moje oko). Mam więc pytania które mnie nurtują... a nie znam na nie odpowiedzi...

  1. Czy wersja którą zainstalowałem aktywowała się wersja testowa 90 dniowa? jak tak to jak to sprawdzić?
  2. Czy może podczas instalacji win 10 został pobrany i użyty cd-key który jest zaszyty w biosie?(Co strona na internecie to różne opinie. Niektórzy piszą że cd-key jest zaszyty w biosie, inni piszą że nie w biosie ale w recovery na dysku - umnie plików recovery nie posiadam bo mi się posektorowo nie skopiowały, zresztą instalacja win 10 była od podstaw)
  3. Czy może podczas ściągania ISO win 10(Media Creation Tool) na innym komputerze, w obraz który pobrałem został zaszyty cd-key windowsa na którym dany obraz ISO ścigałem?. Oznaczało by to, że mój brat ma windowsa z moim Cd-keyem???

  Sprawa nie daje mi spokoju bo ta instalacja i aktywacja coś za łatwo poszła...


  [/youtube]

  0 6
 • Pomocny post
  #2 02 Lip 2016 00:00
  jerzyf
  Poziom 22  

  Klucz nie jest zaszyty w biosie, ani na recovery, to wszystko są bzdury. Klucz się znajduje na serwerach Microsoftu i został przypisany do konkretnego komputera podczas aktualizacji z 8.1 do 10.

  0
 • #3 02 Lip 2016 12:48
  hym23
  Poziom 17  

  Ok ale teraz pytanie jak to jest? I czy może nie jest tak .... ściągasz obraz ISO za pomocą Media Creation Tool i automatycznie zostaje powiązanie komputera na który ściągam obraz z serwerem microsoftu?. Czy aktywacja nastąpiła na komputerze na którym zainstalowałem system...i ten komputer gdzie jest zainstalowany system jest powiązany z serwerem aktywacji microsoftu.

  0
 • Pomocny post
  #4 02 Lip 2016 14:06
  Matuzalem

  Poziom 43  

  Tak to jest: Uaktualnienie z Windows 7/8 do Windows 10 powoduje wygenerowanie "klucza" w oparciu o klucz systemu bazowego i konfigurację sprzętową. "Klucz" ten nie jest fizycznie zapisywany w komputerze, a - Pan jerzyf już to napisał - znajduje się na serwerze Microsoftu i dlatego po świeżej instalacji Windows 10 możliwa jest aktywacja tego systemu przez porównanie danych zapisanych w sieci z tą, na której system jest instalowany.
  W wypadku Windows 10 w wersji 1511 możliwe jest zainstalowanie go w ramach promocji bez konieczności aktualizowania nim systemu bazowego, a od razu z wykorzystaniem klucza Windows 7/8 o ile tylko był on już kiedyś wcześniej aktywowany na tej konfiguracji sprzętowej.
  Rekapitulując - komputer brata jest wyposażony w system Windows 10 aktywowany na podstawie jego cech własnych (zapisanych przy pierwszej aktualizacji) i nie ma żadnych zagrożeń, że w trakcie instalacji coś sobie od Pana "pożyczył".

  0
 • #5 02 Lip 2016 18:24
  hym23
  Poziom 17  

  ok dzięki wielkie za objaśnienie ... teraz już jest wszystko jasne.
  Zastanawia mnie jeszcze jedno czy jest w takich sytuacjach sens robić kopię systemu?
  Jeżeli w każdej chwili mogę ściągnąć obraz i zainstalować system na nowo bo aktywacja będzie pobrana z serwera....

  0
 • #6 02 Lip 2016 23:48
  jerzyf
  Poziom 22  

  To są dwie różne sprawy, kopię systemu z zainstalowanymi sterownikami ze wszystkimi ustawieniami, ewentualnie z zainstalowanymi programami przywrócisz w kilka/kilkanaście min. Natomiast postawienie nowego systemu, zainstalowanie sterowników itd. (patrz powyżej) zajmuje ładnych kilka godzin, więc sam zadecyduj.

  0
 • #7 03 Lip 2016 05:51
  Matuzalem

  Poziom 43  

  Jeżeli pojęciem kopii systemu mamy określić jego obraz instalacyjny, to odpowiedź - tka jak w wypadku zdefiniowania jej w poscie powyżej - brzmi i tak: "Warto".
  Czasem bowiem jest tak, że z jakiejś przyczyny narzędzia z grupy "Odzyskiwanie" dostepne z poziomu "Ustawień" są niedostępne lub nie chcą działać w sposób zgodny z oczekiwaniami. Wtedy taki nośnik instalacyjny może być wykorzystany w ich miejsce. Również w wypadku braku możliwości przeprowadzenia odświeżenia systemu z użycie polecenia DISM odwołującego się do naprawy poprzez dostęp do zasobów sieciowych Microsoftu przydaje się mieć pod ręką czysty plik install.wim by go użyć lub nośnik jako taki, by zrobić nakładkę - przeprowadzić instalację naprawczą. Pamiętać tylko trzeba by był to nośnik z wersją tożsamą z tą na dysku, a nie starszą od niej.
  Jest jeszcze kilka dających się wyobrazić plusów posiadania nośnika, ale mam nadzieję, że już te przytoczone wyżej wystarczająco uzasadniają sensowność tej opcji.

  0