Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały układ chłodniczy- przeróbka

koliber27 02 Lip 2016 13:04 438 6
  • #1 02 Lip 2016 13:04
    koliber27
    Poziom 12  

Witam
    Posiadam mały układ chłodniczy ( z lodówki), w którym odparowanie czynnika następuje w rurce o średnicy 6mm i długości 330cm. Rurka uformowana jest w charakterystyczną "S-kę". Moje pytanie brzmi, czy mogę do tego układu wstawić parownik z wentylatorem ? Jeżeli tak, to jaki ?
    Będę wdzięczny za pomoc.

0 6
  • #2 02 Lip 2016 13:12
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Proszę o więcej szczegółów. Jaki parownik, do czego, jaka moc sprężarki, jaki skraplacz. Rozumiem że chcesz przerobić (wyciąć) ten kawałek rurki i zamiast tego dać parownik z wentylatorem. Można to zrobić. Jakiś parownik masz na oku? Weź pod uwagę moc parownika i moc sprężarki. Jakie temperatury chcesz uzyskiwać? Ile ciepła ma zabierać ten parownik?

0
  • #3 02 Lip 2016 13:20
    A.Gieronimo
    Poziom 35  

Parownik to jedno a zawór rozprężny to drugie (w przypadku lodówki kapilara) - jedno musi być dopasowane do drugiego.
    Moce sprężarek klimatyzatorów pokojowych to ok 0,5-0,8kW.
    Sam sobie odpowiedz czy zabawa jest tego warta, zgaduję że masz agregat max 200W.

0
  • #4 02 Lip 2016 15:03
    koliber27
    Poziom 12  

Dokładnie, chcę wyciąć ten kawałek rurki i wstawić parownik z wentylatorem. Układ zbudowany jest na sprężarce Danfoss PL50F
    Dzięki za odpowiedzi

0
  • #5 04 Lip 2016 09:25
    koliber27
    Poziom 12  

Panowie, pomoże ktoś?

0
  • #6 04 Lip 2016 09:42
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Na tej sprężarce uzyskasz ok 100W mocy chłodniczej przy temperaturze odparowania -10 C. Nie podałeś żadnych szczegółów dotyczących co ma być tym chłodzone. Przypominam że jest to tyle samo ile daje ciepła 100W żarówka. Ponawiam pytanie co chcesz chłodzić i do jakiej temperatury? Posiadasz wyjątkowo małą sprężarkę i można tym schłodzić co najwyżej malutkie pudło wielkości lodówki jeśli będzie dobrze izolowane. Czytaj moje posty z uwagą i jeśli oczekujesz pomocy to odpowiadaj na wszystkie pytania.

Na czym ma polegać moja pomoc? Jeśli chcesz to przerabiać sam to rozumiem że orientujesz się w chłodnictwie i pomoc nie jest potrzebna. Jak sądzę ten temat odpada. Zatem musisz całość roboty zlecić. Nie martw się więc jak to zrobić tylko wołaj fachowca i martw się o kasę. Chłodnictwo wymaga posiadania pompy próżniowej, czegoś do lutowania stopem twardym (palnik, zgrzewarka, srebro, topnik) i jeszcze parę gadżetów, gaz do napełnienia układu. Wszystkie te rzeczy znajdziesz u mnie. Pytanie : o co chodzi?

0
  • #7 13 Lip 2016 07:49
    koliber27
    Poziom 12  

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Układ przerobiony i działa poprawnie. Pozdrawiam.

0