Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo P580 - Czysta instalacja Windows 7

02 Lip 2016 13:44 1323 11
  • Poziom 6  
    Witam. Posiadam laptopa Lenovo IdeaPad P580. Posiadam na nim fabryczny system Windows 7 i Recovery (sprawne).
    Chciałbym zainstalować Windows 7 "na czysto" (z zewnętrznego nośnika - nie chcę przywracać stanu fabrycznego systemu - nie chcę mieć części softu od Lenovo).
    Oto obecny stan partycji:
    Wolna przestrzeń pozostała mi po usunięciu linuksa, z którym wcześniej się bawiłem oraz partycji LENOVO (na której była kopia sterowników - oczywiście skopiowałem je na partycję systemową). Zamierzam przydzielić na partycję systemową 100GB miejsca (instalacja systemu oraz programów w przyszłości), a resztę przeznaczyć na filmy, muzykę itp.
    Mam jedynie wątpliwości odnośnie partycji SYSTEM_DRV. Z tego co wyczytałem w internecie, to jest ona niezbędna do uruchamiania Windows 7. Czy należy ją pozostawić w spokoju podczas instalowania, czy można ją wymazać, a Windows utworzy ją sobie na nowo? Napotkałem również informacje, że odpowiada ona również za uruchamianie Recovery poprzez przycisk. Z drugiej strony zastanawiam się, czy zachować partycję Recovery, czy też ją usunąć - nigdy nie zdarzyło mi się z tego korzystać.
    Co zatem poczynić z partycją SYSTEM_DRV w przypadku czystej instalacji?
    Czy po czystej instalacji przycisk Recovery wciąż będzie sprawny?
    Czy warto zachować partycję Recovery?
    Z góry bardzo dziękuję za rady.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Dlaczego jest potrzebna osobna partycja?
    Np.:
    BitLocker Drive Encryption in Windows 7: Frequently Asked Questions napisał:
    Why are two partitions required? Why does the system drive have to be so large?

Two partitions are required to run BitLocker because pre-startup authentication and system integrity verification must occur on a separate partition from the encrypted operating system drive. This configuration helps protect the operating system and the information in the encrypted drive. In Windows Vista, the system drive must be 1.5 gigabytes (GB), but in Windows 7 this requirement has been reduced to 100 MB for a default installation. The system drive may also be used to store the Windows Recovery Environment (Windows RE) and other files that may be specific to setup or upgrade programs. Computer manufacturers and enterprise customers can also store system tools or other recovery tools on this drive, which will increase the required size of the system drive. For example, using the system drive to store Windows RE along with the BitLocker startup file will increase the size of the system drive to 300 MB. The system drive is hidden by default and is not assigned a drive letter. The system drive is created automatically when Windows 7 is installed.

Nawet jak posiadana edycja/licencja Windows nie pozwala na korzystanie z BitLocker to warto jest od razu mieć osobną partycję by w przyszłości przy aktualizacji do wyższej z automatu mieć spełnione wymagania 'dyskowe'.

Jak nie masz zamiaru korzystać z BitLocker, nie chcesz osobnej małej partycji to można z jednej np. 100 GiB zrobić systemowo-rozruchową (czyli odrzucić to co domyślnie instalator proponuje przy czystym dysku).

Wyżej jest mowa o środowisku WinRE, które można umieścić na partycji systemowej (SYSTEM_DRV) - wtedy byś musiał ją powiększyć do 260 MiB bo 64-bit WinRE + pliki w \Boot itd. zajmują właśnie blisko 200 MiB

Dysk 1TB więc Recovery można na razie zostawić, jak by był np. SSD 120-256GB to się można by było teraz zastanawiać...
  • Poziom 6  
    Rozumiem zatem, że Windows domyślnie tworzy tę partycję przy instalacji. Czy nowa partycja wpłynie na funkcjonalność przycisku uruchamiającego Recovery?
    Proszę wybaczyć moją dociekliwość - w poszukiwaniu informacji na ten temat znalazłem na innym forum temat, którego założyciel po usunięciu tej partycji (SYSTEM_DRV) nie mógł uruchomić komputera w ogóle...
    Dowiedziałem się, że Microsoft nie wspiera kluczy do wersji systemu OEM i nie jestem w stanie uzyskać obrazu systemu na podstawie mojego klucza. Czy klucz ten zadziała z kopią zdobytą w inny sposób, czy też muszę ubiegać się o kopię systemu bezpośrednio od Lenovo? Podobno przywrócenie fabrycznego stanu da ten sam skutek, co kopia systemu od Lenovo - a ja chcę by ten system był czysty (a odpowiedni soft/sterowniki od Lenovo chciałbym sam sobie wybrać).
    Zatem, czy możliwa jest instalacja czystego systemu na podstawie mojego klucza OEM?
    Inna rzecz, która mnie trapi - posiadam 500GB danych na partycji systemowej, które chciałbym zachować. Niestety nie posiadam zewnętrznego nośnika (na razie). Wymyśliłem taki sposób:
    - utworzyć z wolnego miejsca partycję
    - skopiować na tę partycję część danych
    - partycję systemową zdefragmentować i zmniejszyć
    - drugą partycję zwiększyć
    - znowu skopiować część plików
    I tak bym postępował, aż uzyskałbym partycję z danymi i partycję systemową (100GB - tyle zaplanowałem). Czy takie postępowanie będzie miało wpływ na późniejsze ewentualne działanie nowo zainstalowanego systemu? Czy kopia danych na zewnętrzny nośnik i całkowite sformatowanie dysku postawienie partycji od nowa dałoby lepszy efekt?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Po wyczyszczeniu dysku proponuje wolumin 100 MiB jako partycję systemową, gdy ta już jest to pewnie jej użyje.
    DoctorRzepa napisał:
    założyciel po usunięciu tej partycji (SYSTEM_DRV) nie mógł uruchomić komputera w ogóle...
    normalne zachowanie po usunięciu partycji aktywnej z BootManagerem i resztą

Microsoftowy ściągacz: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows7 pewnie odrzuci klucz z CoA

więc trzeba inaczej ( https://www.heidoc.net/joomla/technology-scie...icrosoft-windows-and-office-iso-download-tool ) zdobyć albo odinstalować 'dodatki' po instalacji z Recovery.

Jak tam jest pół dysku danych to trzeba kombinować - najlepiej zacząć od usunięcia rozszerzonej; oczyszczenia (np. CCleaner), odinstalowania zbędnego co się da, wyłączenia przywracania systemu itp. ... i defrag. [Windows7_OS], itd.

BTW: Zarządzanie dyskami potrafi zmniejszać/powiększać woluminy od ich końca i z pewnymi ograniczeniami.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Wiem, że są różne opinie na temat partycji Recovery, ale podzielę się swoją własną i nabytym doświadczeniem przy serwisowaniu komputerów i instalacji oprogramowania. Być może łatwiej Ci będzie podjąć decyzję odnośnie tego co zamierzasz zrobić. Moim zdaniem partycja Recovery jest zbędna. Dlaczego? Ponieważ większość klientów i ludzi, z którymi rozmawiam nie maja pojęcia, że taka się na ich dysku znajduje albo nie wiedzą jak z niej korzystać. Poza tym znajduje się na niej często wiele niepotrzebnego oprogramowania od producenta laptopa czy komputera, które w dużej większości przypadków nie jest potrzebne do poprawnego działania komputera (poza sterownikami oczywiście, które dziś można bez problemu pobrać ze strony producenta sprzętu). Ja jak stawiam system na nowo to przy nowych dyskach tworzę partycję, na której ma być instalowany Windows i pozwalam instalatorowi na utworzenie partycji 100 MiB, która zarezerwowana jest dla systemu, i na której znajdują się pliki rozruchowe. Po zakończeniu instalacji dopiero wtedy za pomocą zewnętrznego programu tworzę dalsze partycje o wielkości interesującej klienta. Potem do tego sterowniki do urządzeń począwszy od płyty głównej i ewentualnie jakieś podstawowe programy typu przeglądarka ect. Dopiero w takim stanie proponuję zazwyczaj utworzenie kopii systemu za pomocą zewnętrznego programu, który owy OS zapisze mi na dysku w formie obrazu. Gdy po jakimś czasie użytkowania coś się złego wydarzy to przywrócenie go zajmie maksymalnie 10 minut, a na prawdę nie ma w tym nic trudnego.

W związku z tym, że klienci zazwyczaj nie potrafią korzystać z partycji Recovery uważam, że każdy laptop teraz kupowany już nadaje się do roboty. W mojej opinii za duży tam jest śmietnik.
  • Poziom 6  
    @WojtasJD
    Bardzo dziękuję za link do programu. Nigdy bym nie pomyślał, że zainstaluję Internet Explorer z własnej woli (jest wymagany :P). Właśnie pobieram obraz systemu (SP1 Home Premium - taki mam w informacjach o systemie). Nie byłem jednak pewien czy mam wybrać zwykłą wersję OEM czy może OEM GGK (Get Genuine Kit) - zdecydowałem się na tę pierwszą. Czy jest ryzyko, że klucz nie zostanie zaakceptowany przy aktywacji systemu?

@-Sullivan-
    Bardzo dziękuję za radę. Myślę w podobny sposób - nigdy nie przyszło mi z tego korzystać, więc raczej się tego pozbędę. Odnośnie instalacji - każdy sterownik można dodać podczas późniejszej konfiguracji systemu (po instalacji), czy też może niektóre należy podać instalatorowi w trakcie instalacji (słyszałem, że sterowniki AHCI należy podać już przy instalacji)?
    Czy po usunięciu partycji Recovery można w jakiś sposób zmodyfikować funkcjonalność przycisku OneKey Recovery? Przypisać np. uruchamianie innego systemu z drugiej partycji?
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Jedyny sterownik, który jest czasem potrzebny przy instalacji to sterownik do USB 3.0, którego w starszych obrazach Windowsa 7 nie ma. Przydaje się, gdy instalujesz system z pendriva, który obsługuje 3.0 i wpinasz go pod gniazdo 3.0. Innych rzeczy nie musisz podawać instalatorowi podczas instalacji systemu. Ja jeszcze nie miałem problemów z zainstalowaniem Windowsa 7 i nigdy nie musiałem nic dogrywać podczas instalacji. Nie wiem czy da się zmodyfikować funkcjonalność przycisku Recovery po usunięciu partycji Recovery, ponieważ nigdy nie miałem potrzeby się tym interesować. Musiałby się wypowiedzieć ktoś kto coś takiego być może robił. Jakbyś chciał uruchomić system z drugiej partycji to czeka Cię modyfikacja Bootloadera, albo instalacja innego np. GRUB czy Lilo, których używa się przy systemach z rodziny Linuksa.
  • Poziom 6  
    Co mnie zaciekawiło - ktoś w internecie polecił pogram Microsoft Genuine Advantage Diagnostic Tool do sprawdzenia klucza obecnie zainstalowanego systemu. Podane mam tylko ostatnie 3 człony po 5 liter, pierwsze 2 są wygwiazdkowane (*****-*****-...). I te ostatnie 3 człony są zupełnie inne, niż te z klucza na naklejce na spodzie laptopa. Laptop był raz w serwisie (dysk twardy zaczął się sypać) - chyba się tam przejdę i spytam o co chodzi.
  • Poziom 6  
    @WojtasJD
    Rozumiem, że na dany moment mam system preaktywowany, który został wgrany po wymianie dysku twardego? A jeżeli dokonam osobiście czystej instalacji, muszę użyć klucza z CoA i aktywować system telefonicznie? Co by się stało, gdybym użył klucza, który jest obecnie w użyciu?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie mam pojęcia co i jak Ci serwis zrobił :wink:
    IMO gdy stan dysku pozwala (również gdy klucz na CoA jest wytarty) partycję Recovery można skopiować na nowy/drugi dysk i też po przywróceniu Windows będzie preaktywowany.
    Można manualnie 'preaktywować' zainstalowany Windows 7 z 'czystego' ISO (opcja dla zaawansowanych) na podstawie klucza SLP, certyfikatu i tabeli SLIC w BIOSie - przydatna opcja gdy Recovery zostało usunięte/uszkodzone, nie ma możliwości zdobyć czy nie chcesz płacić za nośniki OEM-owi i gdy klucz na CoA jest wytarty.
  • Poziom 6  
    @WojtasJD
    Zatem, jeżeli:
    - sformatuję dysk twardy (usunę wszystko)
    - posiadam obraz systemu OEM (wersja podana na CoA) pobrany przez program, który podlinkowałeś
    - posiadam klucz (czytelny) na CoA
    To nie powinienem napotkać trudności z zainstalowaniem tego systemu na czysto i aktywacji telefonicznej kluczem z CoA, a laptop powinien działać?

EDIT

Instalacja przebiegła bez problemu, jedynie klucz należało podać dopiero po połączeniu z internetem (podanie go wcześniej - przy instalacji - nie aktywowało systemu nawet po uzyskaniu połączenia). Wszystkie partycje można usunąć i uporządkować dysk wedle woli.
    Mam jednak jeszcze jedno pytanie:
    Jeżeli na laptopie znajduje się system preinstalowany przez serwis i dokona się aktualizacji do Windows 10, to czy kluczem z CoA można aktywować wciąż Windows 7, czy Windows 10 (teoretycznie klucz z CoA nigdy wcześniej nie był używany)?