Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podlaczenie telewizora i projektora z nc+

streptococcus 02 Lip 2016 16:47 2001 11
  • #1 02 Lip 2016 16:47
    streptococcus
    Poziom 3  

Witam serdecznie.
    Mam nastepujacy problem : chcialbym polaczyc dekoder nc+ zarowno z telewizorem jak i projektorem, analizujac schemat polaczenia utknalem na przekazaniu glosu po podlaczeniu do projektora.
    Teraz konkretnie :
    Telewizor (Samsung) oczywiscie nie ma wyjscia HDMI Out, do niego podlaczony jest zestaw kina domowego (Samsung) poprzez Toslink (kino domowe ma zarowno HDMI, Toslink jak i chinche).
    Projekt Acer jest podwieszony pod sufitem i w scianie przeprowadzony kabel HDMI z gniazdem HDMI niedaleko telewizora (w praktyce chcialem moc szybko podpiac kabel HDMI np z komputera do gniazda w scianie i cieszyc sie obrazem z projektora, uniknac wiszacych z sufitu kabli, to sie udalo).
    Wiemy jaka jakosc glosnikow jest w projektorach, wiec poprzez HDMI z komputera idzie obraz, a poprzez kabel Jack-Chinch ma isc dzwiek podlaczony do kina domowego (to dla mnie jest proste i logiczne),a teraz probuje dolozyc do tego wszystko dekoder nc+...
    Moje rozumowanie :
    Za dekoderem nc+ zakladam rozdzielacz HDMI, aby sygnal lecial rownolegle do telewizora i projektora (z projektorem podlaczenie poprzez powyzej opisane gniazdo HDMI w scianie, przy ktorym rowniez zastosuje switch HDMI, zeby przyszlosciowo na projektor mozna bylo bez odpinania kabli dopiac komputer i Play Station), z telewizorem nie ma problemu, bo jest podlaczony Toslinkiem do kina domowego i mam dzwiek, ale jak uzyskac dzwiek dobrej jakosci przy przelaczeniu sie z nc+ na projektor?
    Mam pewien pomysl :
    Jesli dekoder nc+ posiada zlacze toslink, to wtedy poprzez HDMI i rozdzielacz HDMI idzie nam obraz do obu odbiornikow ( telewizor i projektor),a poprzez Toslink podlaczam sie bezposrednio dekoderem do jednostki centralnej kina domowego), czy jest szansa, ze taki uklad bedzie dzialal?
    W ostatecznosci na projektorze postawie jakies w miare dobre glosniki, poniewaz rowniez ma wyjscie na chinche, tylko wtedy bedzie dziwnie, poniewaz przy uzywaniu telewizora, dzwiek bedzie z kina domowego,a przy uzywaniu projektora dzwiek bedzie nam lecial z sufitu.
    Projektor to Acer H5360 HD 3D.
    Mam nadzieje, ze uda sie komus zrozumiec moj tok rozumowania i schemat podlaczenia sprzetu i zaproponowac jakies rozwiazanie, na ktore nie wpadlem...
    Z gory dziekuje i pozdrawiam.

0 11
  • #2 02 Lip 2016 20:18
    kamil trx
    Poziom 17  

streptococcus napisał:

Jesli dekoder nc+ posiada zlacze toslink, to wtedy poprzez HDMI i rozdzielacz HDMI idzie nam obraz do obu odbiornikow ( telewizor i projektor),a poprzez Toslink podlaczam sie bezposrednio dekoderem do jednostki centralnej kina domowego), czy jest szansa, ze taki uklad bedzie dzialal?

Tak.
    streptococcus napisał:

W ostatecznosci na projektorze postawie jakies w miare dobre glosniki, poniewaz rowniez ma wyjscie na chinche, tylko wtedy bedzie dziwnie, poniewaz przy uzywaniu telewizora, dzwiek bedzie z kina domowego,a przy uzywaniu projektora dzwiek bedzie nam lecial z sufitu.

Wg mnie poroniony pomysł.
    Domyślam się, że Twoje kino Samsunga to jakiś bazowy model bez wejść HDMI, bo inaczej nie byłoby tej całej bonanzy z kablami. No i właśnie takie modele są zasadniczo przeznaczone do korzystania tylko z nich i telewizora. Jest jeszcze zazwyczaj co prawda wejście AUX na RCA-ach, ale analogowe, więc odpada korzystanie z innego źródła cyfrowego, chyba że masz w TV wejście HDMI ARC. Masz takie?
    No bo teraz z komputera masz tylko dźwięk analogowy właśnie. Więc proponuje kupić tzw. HDMI sound extractor z wyjściem Toslink i z kompa możesz mieć wtedy nawet DTS.
    A najlepiej kupić jakiś amplituner i pozbyć się problemu

0
  • #3 02 Lip 2016 22:31
    streptococcus
    Poziom 3  

Kino domowe ma tylko wyjscie HDMI i Toslink, wejscia HDMI nie ma (ma USB, ale to raczej nie bedzie przydatne). Wiem, ze najlepiej byloby kupic amplituner, ale to przyszloosciowo, bo chcialbym kupic juz sprzet z gornej polki, a wiadomo jakie sa koszty takiej zabawki.
    HDMI ARC czyli wyjscie ? Mam tylko HDMI IN i HDMI DVC.
    Jak na razie telewizor mam podlaczony do kina domowego wylacznie poprzez Toslink, bo uzywam tylko glosikow, HDMI nie jest spiete, bo odtwrzacza DVD nie potrzebuje.
    A jesli zastosowalbym rozdzielacz toslink?
    (http://allegro.pl/listing/listing.php?order=p&bmatch=s0-ele-1-4-0629&search_scope=&string=rozdzielacz%20toslink)
    I wtedy poprzez Toslink podpialbym do kina domowego i dekoder i telewizor (nie wiem, czy to praktycznie mozliwe).
    Ewentualnie zrobic tak : (o ile te dekodery maja toslink, tutaj wklejam dekodery, niestety obsluga klienta nie ma pojecia co to jest Toslink, ale mam dekoder Polsatu i tamten Toslink ma, https://ncplus.pl/sklep/oferta/startplus/formularz)
    Dekoder - z niego wyprowadzam dwa kable HDMI i jeden Toslink (jeden kabel HDMI do telewizora, drugi do gniazda HDMI w scianie poprzez rozdzielacz-to gniazdo od projektora), a kabel Toslink wpinam dekoder-kino domowe, wtedy niezaleznie od tego, ktore zrodlo HDMI wybiore (tv czy projektor) glos i tak powinien isc Toslinkiem do kina domowego? (Mniej wiecej cos podobnego opisalem w powyzszym poscie).
    Co do tego HDMI Sound Extractor'a to rozumiem, ze z komputera wychodzi mi kabel HDMI, przed kabla HDMI podpieciem do gniazda HDMI w scianie ( tego od projektora) zakladam sound extractor i wtedy z niego wychodzi mi chinch ktory wpinam do chinchy w kinie domowym?
    Ciezko to wytlumaczyc, ale mam nadzieje, ze zrozumiesz o co mi chodzi.
    Moze ktos z Was ma ktorys z tych dekoderow NC+ i jest w stanie powiedziec czy maja Toslink? Wg mnie powinno to byc norma w dzisiejszych czasach.
    Z gory dziekuje i pozdrawiam!

0
  • #4 02 Lip 2016 23:53
    kamil trx
    Poziom 17  

streptococcus napisał:

HDMI ARC czyli wyjscie ? Mam tylko HDMI IN i HDMI DVC.

Jeśli nie jest opisane jako ARC, to zapewne jest zwykłe, bez kanału powrotnego audio.
    streptococcus napisał:

A jesli zastosowalbym rozdzielacz toslink? I wtedy poprzez Toslink podpialbym do kina domowego i dekoder i telewizor (nie wiem, czy to praktycznie mozliwe).
    Ewentualnie zrobic tak : (o ile te dekodery maja toslink, tutaj wklejam dekodery, niestety obsluga klienta nie ma pojecia co to jest Toslink, ale mam dekoder
    Dekoder - z niego wyprowadzam dwa kable HDMI i jeden Toslink (jeden kabel HDMI do telewizora, drugi do gniazda HDMI w scianie poprzez rozdzielacz-to gniazdo od projektora), a kabel Toslink wpinam dekoder-kino domowe, wtedy niezaleznie od tego, ktore zrodlo HDMI wybiore (tv czy projektor) glos i tak powinien isc Toslinkiem do kina domowego? (Mniej wiecej cos podobnego opisalem w powyzszym poscie).

Wszystko ok, ja się tylko odniosłem do podłączenia kompa i stąd propozycja dołączenia extractora.
    streptococcus napisał:

Co do tego HDMI Sound Extractor'a to rozumiem, ze z komputera wychodzi mi kabel HDMI, przed kabla HDMI podpieciem do gniazda HDMI w scianie ( tego od projektora) zakladam sound extractor i wtedy z niego wychodzi mi chinch ktory wpinam do chinchy w kinie domowym?

Nie. Do tego nie byłby Ci potrzebny extractor, bo przecież dźwięk analogowy z kompa masz wprost z wyjścia słuchawkowego. To ma być taki model, z którego masz wyjście dźwięku na Toslinku. I to podłączysz do wejścia optycznego w kinie.
    streptococcus napisał:

Moze ktos z Was ma ktorys z tych dekoderow NC+ i jest w stanie powiedziec czy maja Toslink? Wg mnie powinno to byc norma w dzisiejszych czasach.

Normą w dzisiejszych czasach jest wyjście SPDiF, ale nie musi to być Toslink. Wiem na pewno, że niektóre dekodery nc+ mają wyjście elektryczne na RCA, a nie Toslink, dlatego wybierając model dla siebie będziesz musiał to sprawdzić.

0
  • #5 03 Lip 2016 00:15
    streptococcus
    Poziom 3  

Szczerze mowiac nie siedze w tym na tyle, myslalem, ze SPDiF i Toslink to to samo.
    Najwazniejsze, ze ma to szanse powodzenia.
    Moglbys mi napisac jaki mialby byc schemat podlaczenia tego extractora zeby przerzucac obraz z komputer na projektor,a a dzwiek na kino domowe?
    Bo jak rozumiem jak polacze komputer z kinem poprzez jack-chinch to bede mial dzwiek 2.1, a nie 5.1.
    Przy schemacie, o ktorym rozmawiamy kino domowe nie ma fizycznego polaczenia z telewizorem? Bo Toslink idzie z dekodera do kina,a HDMI z dekodera do tv i do projektora. Po prostu ciezko jest mi to sobie wyobrazic, ze bedzie to dzialac :)

0
  • #6 03 Lip 2016 00:40
    kamil trx
    Poziom 17  

streptococcus napisał:

Moglbys mi napisac jaki mialby byc schemat podlaczenia tego extractora zeby przerzucac obraz z komputer na projektor,a a dzwiek na kino domowe?

Już to zrobiłem. Schemat jest taki jak opisałeś powyżej, tylko że zamiast cinchy z extractora idzie Toslink do kina.

streptococcus napisał:

Bo jak rozumiem jak polacze komputer z kinem poprzez jack-chinch to bede mial dzwiek 2.1, a nie 5.1.

Tak.

streptococcus napisał:

Przy schemacie, o ktorym rozmawiamy kino domowe nie ma fizycznego polaczenia z telewizorem? Bo Toslink idzie z dekodera do kina,a HDMI z dekodera do tv i do projektora. Po prostu ciezko jest mi to sobie wyobrazic, ze bedzie to dzialac :)

Zgadza się - nie ma i będzie działać.
    Jest jeszcze opcja połączenia Toslinkiem TV z kinem, ale mało wygodna, bo do korzystania z projektora należałoby przepinać Toslink do dekodera. Więc zostajemy przy poprzedniej wersji.

0
  • #7 03 Lip 2016 10:40
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

streptococcus napisał:
    to wtedy poprzez HDMI i rozdzielacz HDMI idzie nam obraz do obu odbiornikow ( telewizor i projektor),

Zwykły rozdzielacz HDMI z allegro - zapomnij
    streptococcus napisał:
    Najwazniejsze, ze ma to szanse powodzenia.

Z tym rozdzieleniem audio SPDiF też szczerze wątpię.

W pierwszym przypadku zadziała zabezpieczenie HDCP, a w drugim nie będzie żadnego audio - te 2 strumienie się tak wymieszają, że kino nic nie zdekoduje.

Do Autora - najlepiej rozrysuj i w miarę możliwości opisz co, gdzie ma być i jak Ty to chcesz mieć zrobione.

0
  • #8 03 Lip 2016 20:08
    streptococcus
    Poziom 3  

W zalaczniku zdjecia, schemat, oraz zdjecia pomieszczenia, moze bedzie sobie prosciej wyobrazic o co mi chodzi...
    Jesli cos jest nie do konca jasne to postaram sie wyjasnic.
    Na drugim zdjeciu mamy projektor podwieszony, podpiety do gniazdka HDMI, w scianie idzie kabel i nastepnym zdjeciu widac drugi koniec kabla z gniazdem HDMI i tutaj wlasnie chcialbym podlaczyc trojnik, zeby ( tak jak na schemacie) moc podlaczyc do projektora jeszcze PS i komputer.
    Na ostatnim zdjeciu zarys calosci, telewizor jest na co dzien, projektor jest na bocznej scianie typowo rozrywkowo.
    Uprzedzam pytania o tak dziwne umiejscowienie routera- antene mam na kominie,a na poddaszu wszelakie zasilacze i przekazniki, to bylo najblizsze miejsce dla routera, bez ciagniecia kolejnych kabli po domu.
    Z gory dziekuje!

0
  • #9 04 Lip 2016 17:34
    streptococcus
    Poziom 3  

Z tego co sie dzisiaj dowiedzialem, to dekoder NC+ na dwa wyjscia HDMI i wyjscie SPDiF.

0
  • #10 04 Lip 2016 21:34
    simhak
    Moderator - SAT

Który dekoder ma dwa wyjścia HDMI?

0
  • #11 04 Lip 2016 23:03
    streptococcus
    Poziom 3  

Podobno ten dekoder HD z WIFI.

0
  • #12 13 Lip 2016 15:13
    gstroy
    Poziom 9  

Ja mam podobny system podłączony w następujący sposób. Tuner SAT jest podłączony kablem HDMI do telewizora i kablem S-Video do projektora (mam starszy projektor jeszcze bez HDMI). Jak będę zmieniał, zamierzam użyć splittera HDMI z oddzielnym zasilaniem i wzmacniaczem sygnału, ponieważ projektor mam podłączony 10 m kablem. Natomiast dźwięk z tunera SAT jest podłączony do amplitunera kablem optycznym (kwadratowa wtyczka - gniazdo świeci na czerwono). Dodatkowo mam podłączony komputer do telewizora kablem S-Video oraz do projektora kablem D-Sub (też 10 m). Dźwięk z komputera idzie do amplitunera przez chinche (ze starej karty Soundblaster Live! 5.1). W amplitunerze wystarczy wybrać źródło: TV albo PC i całość jest odtwarzana przez kolumny.

0