Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kompresor tłokowy wybrać?

03 Lip 2016 17:29 1791 5
 • Poziom 21  
  Witam, chciałbym prosić o poradę przy zakupie kompresora. Ogólnie nie mam doświadczenia z żadnymi firmami które je produkują (obecnie posiadam samoróbkę), a także nie specjalnie znam się na narzędziach pneumatycznych. Mogę niby sprawdzić w dokumentacji narzędzi pneumatycznych zapotrzebowanie na sprężone powietrze ale kompresor trzeba kupić z odpowiednim zapasem, musi utrzymać ciśnienie i tutaj już nie wiem jak to dobrać, stąd to pytanie. Budżet to ok. 3000 zł, ale jeśli będzie warto mogę przeciągnąć do ok. 4000.
  Kompresor ma służyć do:
  - zasilania narzędzi pneumatycznych typu klucz, szlifierka kątowa, wiertarka itp.
  - pistoletu do malowania
  - żłobienia elektropowietrznego (wymagane ciśnienie 3 - 6 bar)
  - wydmuchiwania różnych brudów
  - w przyszłości być może będzie potrzebny do zasilenia małej piaskarki
  Czasem może się zdarzyć że jednocześnie będą pracowały klucze pneumatyczne, żłobienie i klucz itp.

  Głównie zależy mi na:
  - bezawaryjnej pracy
  - prostym układzie sterowania bez żadnych udziwnień (najlepiej zwykłe sterowanie na stycznikach itp)
  - możliwości naprawy i remontu
  - dostępności części

  Pobór prądu, hałaśliwość, wymiary i masa nie mają dla mnie większego znaczenia. Myślałem raczej o jakimś używanym kompresorze ale jeśli jest jakiś nowy warty polecenia to rozważę też zakup nowego.
 • Moderator Elektrotechnika
  supchem napisał:
  Budżet to ok. 3000 zł, ale jeśli będzie warto mogę przeciągnąć do ok. 4000.

  Będzie ciężko . Musisz mieć zbiornik co najmniej 200 l patrz w tym kierunku pompa co najmniej 2-3 tłokowa.
 • Poziom 21  
  joney napisał:
  Krzysztof Reszka napisał:
  pompa
  Sprężarka panie moderator.

  Nie mogę tego pojąć, co temat na elektrodzie o kompresorze to ktoś się czepia że inny użytkownik zamiast "sprężarka" napisze "pompa". Nie wiem czy z technicznego punktu widzenia jest to błąd, ale przecież każdy wie o co chodzi, sprężarka pompuje powietrze więc chyba nie jest to jakiś straszny i rażący błąd (o ile w ogóle jest to błąd), więc panie "joney" jak nie masz nic do powiedzenia co mogło by pomóc osobie zadającej pytanie to nie pisz wcale i nie nabijaj sobie punktów. Twoje sprostowanie że w kompresorze jest sprężarka a nie pompa naprawdę w żaden sposób nie pomogło mi w doborze kompresora.
  Byłem dziś w firmie "Spaw" w Krakowie, z ciekawości oglądałem kompresory. Te nowe które tam stały były dość drogie i wcale nie wyglądały na zbyt dobre jakościowo. Chyba trzeba postawić na używany. Myślałem o WAN- AW, z remontem bym sobie poradził, problem w tym że w większości są one zdekompletowanie i nawet nie tyle zużyte czy wypracowane, co zniszczone, bezmyślnie naprawiane, przerabiane itp.
 • Moderator Elektrotechnika
  Pompa kolego to nie błąd tylko świadome użycie tego określenia. Sprężarka to zespół urządzeń.
 • Moderator Elektrotechnika
  joney napisał:
  Świadoma niewiedza szerzona na dużym forum technicznym.

  Kolego profesorowi nic do tego chciał napisać o pompach wodnych to napisał . Gdyby brać twoją miarą to by trzeba odebrać profesorowi cenionemu wszystkie zasługi bo czyż nie istnieje ;
  Pompa ciepła - a nie tłoczy cieczy co podaje profesor tylko ciepłe powietrze.
  Pompa Vacuum też nie istnieje a może to sprężarka .
  Tu link do sprzedawcy uznanego w kraju gdzie ma w ofercie same pompy dziwne.
  Jak taki element sprężarki wygląda można zobaczyć na zdjęciu.
  http://kompresor24.pl/pompy-sprezarkowe,c2.html
  Druga sprawa kolega dajesz zdjęcie z obudowy sprężarki ( agregatu sprężarkowego ) i próbujesz nam wmówić że to nazwa samej pompy . To już jest manipulacja na forum .
  Wracając do twojej pompy WAN z agregatu sprężarkowego to nawet ich producent podaję nazwą tego elementu jako pompę . Ale ciebie się nie chciało tego sprawdzić tylko zmanipulować tekst.
  Cytat z strony producenta.
  Kompresory marki "WAN" działają w oparciu o własnej konstrukcji pompę S1-P36 , a także inne wytrzymałe komponenty jak zbiornik i silnik.
  http://www.wan-gdynia.pl/sprezarki/sprezarki-tlokowe.html
  Kolejna manipulacja kolegi nie ujdzie mojej uwadze.
  Pozdrawiam.

  Ps. Co do oferty WAN i zbiornika 400 to jest dobra oferta pod warunkiem ze nasz kolega będzie pracował przemysłowo( duże ilości elementów ) jeśli będzie to sporadycznie piaskowane to 200 może być tańszą alternatywą .
  Autorowi daję pod rozwagę pomysł kupienia samej pompy nowej i zbiornika używanego. Pozostałe elementy jak zawory rurki presostat można zamówić bez trudu i samemu zmontować.
 • Moderator Elektrotechnika
  To że producent pisze dwie różne nazwy można zrozumieć czeski błąd się wkradł do piszącego tabliczkę , bo na ich stronie producenckiej napisali dobrze. Na podstawie błędu jednego producenta nie możesz wnioskować o określeniu nazwy uznanej. Ale co cały świat się myli bo teraz pompy Vacuum czy ciepła czy powietrza przemianujemy na sprężarki bo w książce profesor pisze o hydraulice. Moje określenie tego elementu jako pompa nie wynika z napisania sobie ad hoc tylko jest poparte kilkudziesięcioletnim stażem pracy przy agregatach sprężarkowych tłokowych z zainstalowanymi pompami powietrza. Ważne że wiemy o czym piszemy i skupmy się na temacie kolegi -taka prośba.