Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł regulatora systemów solarnych SM1 Viessmann a cyrkulacja

randolfik 03 Jul 2016 22:50 1338 5
 • #1
  randolfik
  Level 10  
  Wyjściem nr 24 jest sterowana pompa która tłoczy glikol pomiędzy solarami a zbiornikiem akumulacyjnym. Ona włącza się kiedy różnica temperatury na solarze jest większa o 8 stopni niż w zbiorniku. Generalnie ona nie włącza się już po godz 17.00 ponieważ na zewnątrz jest zimniej niż woda w zbiorniku. Natomiast wyjście nr 22 mogę sobie zaprogramować, żeby się włączało np w nocy po to aby solary oddawały nadwyżkę ciepła. Tylko że ja chciałbym wykorzystać tą pompkę która jest za wyjściem 24. Czy się do ta???????

  Niestety w SM1 nie ma funkcji nocnej czy urlopu więc chciałbym wykorzystać pompkę od solara żeby wychładzać w nocy zbiornik z nadwyżki CWU przez solary płaskie. Jest możliwość zamontowania dodatkowej pompki do kaloryfera i oddawania ciepła ale nie chce sobie robić sauny w domu więc proszę o poradę jak to zrobić żeby szło przez solary w nocy.
 • #2
  paltolicho
  Level 17  
  To po co zakładałeś solary? Żeby nocą powietrze ogrzewać ?
  Edit:
  To wyżej to trochę żart był.
  Znam problem. Być może jest rozwiązanie, ale nigdy się nim nie bawiłem. Trzeba wejść w kodowanie II grupy solarnej i pobawić się kodami 20, 24 i 25. Nie do końca rozkminiam jak to działa, temu mówię, aby się tym pobawić.
 • #3
  idepopizze
  Level 33  
  Bez sensu. Skoro masz za dużo ciepła i chcesz go zmarnować to załóż sobie cyrkulację.
  Będziesz miał w kranach od razu gorącą wodę a nadwyżka ciepła rozejdzie się w pętli z cyrkulacją.


  ----------------------------------

  Jest jeszcze opcja że zdemontujesz jeden kolektor, bo wygląda na to że masz za dużą moc.
 • #4
  randolfik
  Level 10  
  Witam,
  kodowanie 20 ustawiasz na 20:5 funkcja termostatu, 24 na temperaturę w jakiej pompa ma się włączyć a 25 na jakiej ma się wyłączyć.

  Cyrkulację mam w domu założoną więc teoretycznie mógłbym wykorzystać tą pompkę od cyrkulacji tylko czy na pewno aż tyle energii oddadzą rurki w ścianach? Demontować kolektor raczej szkoda ponieważ wolałbym go przykryć płachtą na lato a zimą odkryć jeżeli już by była taka ostateczność. Najlepiej byłoby gdyby przy nadwyżce załączała się pompka i wychładzała w nocy na zewnątrz przez solary.
 • #5
  idepopizze
  Level 33  
  Jeżeli masz jakąś oszczędna pompkę do cyrkulacji to uruchamiaj ją często.
  Druga sprawa to ocieplenie cyrkulacji. Może masz możliwość go zdjąć na lato np w kotłowni itp to zjadłoby też ciepła i zawsze to bezpieczniej niż włazić na dach z jaką płachtą - tak 2 razy w roku.

  Jeżeli w baniaku masz 2 wężownice to tamtędy też możesz "stracić" trochę ciepła.
 • #6
  Sstalone
  Level 31  
  Witam,

  jeżeli masz za dużą moc kolektorów, to należy w pierwszej kolejności dążyć do zmniejszenia czasu ich pracy oraz większej efektywności energetycznej pompy obiegowej.

  Po pierwsze, powinieneś podnieś temperaturę startową instalacji, żeby rozpoczynała przy większym natężeniu promieniowania, co spowoduje krótszą jej pracę w ciągu dnia.
  Po drugie, zwiększyć maksymalnie różnice temperatur pomiędzy kolektorem i bojlerem, wtedy są większe straty przy pracy instalacji, a pompa pracuje krócej.
  Po trzecie, ustawić niżej maksymalną temperaturę bojlera przy której instalacja się wyłącza.
  Po czwarte, wykorzystać funkcje ochrony przegrzania kolektora do zwiększenia strat instalacji, tzn. przy ustawieniu niższej temperatury maksymalnej bojlera, funkcja ochrony przed przegrzaniem częściowo podgrzewa jeszcze bojler, ale z mniejszą sprawnością.
  Po piąte, opcja wychładzania zbiornika nocą w ostateczności. Do tego można wykorzystać termostat który włącza się po przekroczeniu określonej temperatury w zbiorniku oraz wyłącznik czasowy o określonej porze dnia. Programator czasowy na 230V taki wkładany w gniazdko kosztuje 30 zł plus termostat jednoczujnikowy (kosztu nie znam), połączone równolegle z zasilaniem pompy obiegowej instalacji solarnej. Nie znam Twojego sterownika, jeżeli jest tam taka opcja, to powinno ją się wykorzystać.

  Pozdrawiam