Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CPU - różne wskazania temperatury

severyn 02 Jul 2005 15:55 2331 5
    severyn
    Level 10  
    Witam!
    Chciałem się zapytać, które wskazania temperatury CPU są najbardziej wiarygodne: z biosu, czy może z programu z Windows ?

Mam płytę ASUS TUSL2-C z Celeronem 900MHz, producent płyty dołączył program do monitorowania temperatur z poziomu Windows. Co ciekawe. W Biosie pokazuje mi, że mam temp procesora około 78 stopni, podczas gdy program do płyty w Windowsie pokazuje 55 stopni - stan gdy jest nieobciążony. Żeby było jeszcze zabawniej, zainstalowałem inny program (AIDA) i ten pokazuje temperaturę jeszcze inaczej - około 40 stopni. Tak więc 40 stopni różnicy w stosunku do bios, to już przesada jakaś!

Pracując z programem dołączonym przez producenta płyty, obciążałem procesor, przy wskazaniu około 85-86 stopni następuje RESET. To może znaczyć, że w biosie widzi wskazani około 105-110 stopni, przy założeniu liniowej zależności wskazań między Windows, a BIOS.

Którą temperaturą się sugerować ? Koniecznie muszę zoptymalizować chłodzenie w moim komputerze, bo przy mocniejszej pracy mi się restartuje, więc muszę mieć jakiś wiarygodny punkt zaczepienia.

Z góry dzięki za pomoc.
    thmk
    Level 15  
    Miałem podobną rozbieżność - program mbmon pod FreeBSD pokazywał temp. 39-45°Ci podczas gdy odczyty z BIOS i ze sterownika ACPI z jądra FreeBSD (za pomocą sysctl) pokazywały wartości całkowicie w 3 światy - raz 50°C, później 75°C, potem nagle 10°C (sic!), czasami ponad 100°C. Co gorsza czasami komputer wyłączał się z tego powodu (bariera 70 st.). Podejrzewałbym awarię sensora ale wskazania mbmon-a były poprawne (zgodne z rzeczywistością) - zaraz po wyłączeniu komputera z powodu rzekomej temperatury 84°C natychmiast zmierzyłem - procesor był chłodny, palcem czuć było (tylko się niepotrzebnie pastą uświniłem).

Proponowałbym nie ufać niczemu i samodzielnie zmierzyć temp. procesora. Przy 105-110°C procesor ulega już raczej trwałemu uszkodzeniu więc to jest mało prawdopodobne. Temp. ≥ 85°C i tak jest już niedopuszczalna choć przy pomocy niebios procesor może funkcjonować jeszcze poprawnie.
    Logan
    Level 30  
    A jak dotykasz palcem radiator to co czujesz ? Cieplo ? Goraco ? Da sie utrzymac palec dluzej niz sekunde ? :)
    severyn
    Level 10  
    U mnie radiator jest chłodny, sugeruje to słabe sprzężenie procesora z radiatorem. Szkoda, że nie ma wiarygodnej kontroli temperatury na bieżąco podczas pracy.
    Logan
    Level 30  
    severyn wrote:
    U mnie radiator jest chłodny, sugeruje to słabe sprzężenie procesora z radiatorem. Szkoda, że nie ma wiarygodnej kontroli temperatury na bieżąco podczas pracy.

A moze procesor tez jest chlodny ?
    thmk
    Level 15  
    To raczej bardziej prawdopodobne. Gdyby naprawdę było 85-90°C to radiator byłby ciepły nawet gdyby żadnej pasty nie było. Możesz sprawdzić czy pasta nie jest już zeschła albo czy tam gdzieś kurz nie zalega. Spróbuj czymś zając procesor aż się wyłączy a potem szybko zdjąć radiator i zobaczyć jaką ma temp. Jeśli faktycznie 80°C to powinien parzyć w palce ;-).