Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Jackson - Mała moc

04 Lip 2016 22:24 1950 38
  • Poziom 7  
    Witam, radio pracuje lecz moc jest bardzo mała.vr11 reguluje moc w zakresie 2,35 wata do 6,75 wata w AM.Przy maksymalnej mocy siada modulacja.
    Pomiar sondą w.cz. wskazuje spadek napięcia w miejscu c184.
    Pobór prądu:
    Rx 0,35A
    Tx 1.65A.
    Diody D77 i D78 nowe.Kilka kondensatorów 10V wymienionych.
    Pod 4 pin gniazda mikrofonowego podłączone było zasilanie bezpośrednio z zasilacza.W takim stanie podłączony był mikrofon z połączeniem masa-rx.
    Jakieś pomysły gdzie szukać usterki.
  • Poziom 23  
    Jaki masz tranzystor w stopniu końcowym? Prawdopodobnie nie jest to oryginalny MRF477 lub w nowszej wersji Jacksona MRF455.
  • Poziom 7  
    Zapomniałem napisać.Mrf477.Podstawiałem 2sc1969 lecz takie same wskazania.Driver 2sc2166.
  • Poziom 23  
    Czy radio zepsuło się samoistnie czy też takie dostałeś? W pierwszym przypadku to usterka może być przyczyną a w drugim kwestia rozregulowania bądź modyfikacji. Wyciągnij płytkę kontaktową przy tranzystorach( 3 sprężyste kontakty; 1 to driver, 2 to MRF a 3 to + zasilania) i zmierz prądy spoczynkowe drivera i stopnia końcowego po naciśnięciu PTT w USB lub LSB ze skręconym na minimum MIC Gain. Zrób to samo dla AM i podaj wartości. Kondensator C184 ma 270pF i czasami jest przegrzany. Podmień go i sprawdź czy jest poprawa.
  • Poziom 7  
    Radio bez usprawnień.
    Prądy:
    Driver 50mA wcześniej było 180mA
    Końcówka 80mA.
    Bez wciśniętej nośnej 10,9mA w ssb na mrf477.

W AM:
    Driver 1,21 A
    Końcówka 0,80A.
  • Poziom 23  
    Pobór prądu końcówki bardzo mały w AM-ie porównując z driverem więc usterka w wyprowadzeniu mocy w.cz lub sam tranzystor ale pisałeś, że zamieniałeś na 2sc1969 no chyba, że też jest jakiś wadliwy( malowanka n.p).
    Zmień jeszcze ten kondensator 270pF i sprawdź ciągłość ścieżek i cewek filtru dolnoprzepustowego.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ariel. napisał:
    Zapomniałem napisać.Mrf477.Podstawiałem 2sc1969 lecz takie same wskazania.Driver 2sc2166.

Więc wstaw z powrotem oryginalny tranzystor. Nic nie napisałeś co z mocą w SSB. Też jest za mało?

Oryginalny tranzystor MRF jest na 100% tym z którym radio wyszło z fabryki albo też już był podmieniany?
    Chodzi o to czy z tym tranzystorem kiedyś moc była ok, a dopiero potem coś się stało?
  • Poziom 7  
    Mrf oryginalny.Moc z modulacja to właśnie 6,75 wata.
    W ssb tyle uzyskuje i tyle można ustawić w am nośnej ale z modulacją moc spada.
    Zobacz czy w AM podczas nadawania na wyjściu IC3 pin 7 jest idealnie 10,6950 MHz. Najlepiej podczas tego pomiaru wyciągnij zworę serwisową po to by PA i driver nie pracowały.
  • Poziom 7  
    10,6950 MHz jest na pinie 7 IC3.
    Nie kręcił nikt filtrami L41, 42, 43 w mieszaczu TX?
  • Poziom 7  
    Części nadawczej nie stroiłem i z tego co wiem nikt nie grzebał w tym radiu.
    Czyli dostałeś to radio do naprawy w takim stanie?

Najlepiej na początek wymień kondensatory C183, 184, 185, 186, 187, 188, 236, 236.

Często uszkadza się kondensator wyjściowy C186, ale najlepiej wymienić wszystkie przy jednej robocie. Ufam że indukcyjności przy końcówce i driverze ok.
  • Poziom 7  
    Radio w takim stanie dotarło do mnie.
    Wymienię kondensatory i zdam relację.
    Hobbystycznie podchodzę do napraw radyjek.
    Sprzęt kolegi " z częstotliwości".
    Mierzyłeś sondą wcz. jakiej napięcie jest na bazie i kolektorze MRF-a?

Ariel. napisał:
    Wymienię kondensatory i zdam relację.

Tak zrób na dobry początek.
  • Poziom 7  
    Baza 3,2 V
    Kolektor 19,7 V.
    Ariel. napisał:
    Baza 3,2 V
    Kolektor 19,7 V.

Jeśli na pełnej mocy to na bazie jest za mało, ale pocieszające jest że MRF wzmacnia i jest zapewne ok. Generalnie już na końcówkę przychodzi za mało.

Na bazie i kolektorze drivera (2SC2166) jakie napięcie masz? Wcz. oczywiście.
  • Poziom 7  
    Driver
    Baza 1,18 V
    Kolektor po naciśnięciu nośnej ponad 7 i spada do 6,35 V.
    Ariel. napisał:
    Driver
    Baza 1,18 V
    Kolektor po naciśnięciu nośnej ponad 7 i spada do 6,35 V.

Też wzmacnia, ale ma za mało na bazie.
    Zmierz podczas TX napięcie stałe na kolektorze TR33. Zasila tor nadajnika.
  • Poziom 7  
    Napięcie na kolektorze TR33 przy TX wynosi 8,53 V.
    Napięcia w.cz. mierzyłem przy mocy około 4 watów.
    Ariel. napisał:
    Napięcie na kolektorze TR33 przy TX wynosi 8,53 V.

Jest ok.

Ariel. napisał:
    Napięcia w.cz. mierzyłem przy mocy około 4 watów.

Miałeś mierzyć na pełnej mocy, bo napisałem:

kriss51 napisał:
    Jeśli na pełnej mocy to na bazie jest za mało,

Teraz dopiero piszesz że mierzyłeś przy ustawionej mocy 4W. Wprowadziłeś mnie w błąd.

Całe nasze pisanie poszło na marne.

Szczerze mówiąc nie wiem czy ktoś już przed tobą kręcił filtrami i teraz jest mała moc.
    Nawet nie wiemy czy odbiornik jest w pełni sprawny.

Te radia naprawia się lekko, łatwo i przyjemnie.
  • Poziom 7  
    Mój błąd.Przepraszam.
    Odbiornik pracuje prawidłowo.
    Napięcia w.cz. przy pełnej mocy:
    Driver B 2,83
    C 12,50
    Końcówka B 5,85
    C 23,1
    Spróbuj zwiększyć moc dostrajając filtry L41, 42, 43. Może ktoś nimi pokręcił, a Ty o tym nie wiesz.
  • Poziom 7  
    Filtry L41, L42, L43 są ustawione na maks wskazań mocy.Każdy ruch rdzeni obniża moc.
    W takim razie zacznij od wymiany C197, 199, 201, 202, 203 196. Przy okazji sprawdź rezystory w okolicy TR38, 39.

Zmierz jeszcze napięcia stałe na bazach, kolektorach i emiterach TR38, 39 podczas TX.
  • Poziom 23  
    Na czym odsłuchujesz transmisję z tego Jacksona? Czy przypadkiem nie robisz tego na tym drugim Jacksonie? Czy zniekształcenia nie powstają wskutek niewydolnego zasilania nadajnika? Opisz proszę.
    skorpion4791 napisał:
    tamten jackson śmiga przepięknie ,już nie mam pomysłów proszę o pomoc .

Masz drugiego takiego samego jacksona i masz problem z lokalizacją uszkodzenia? Nie rób jaj. Wystarczy zmierzyć sondą napięcia wcz. i porównać z uszkodzonym.

Pomiarów dokonaj na bazach i kolektorach TR38, 39 potem porównaj z uszkodzonym. Będziesz wiedział czy już na samym początku toru nadajnika są zaniżone napięcia wcz.
  • Poziom 7  
    Napięcia DC:
    TR38 B 1,36
    C 8,57
    E 0,74

TR39 E 0,72
    C 6,12
    B 1,46
    Przecież napisałem:
    kriss51 napisał:
    Masz drugiego takiego samego jacksona i masz problem z lokalizacją uszkodzenia? Nie rób jaj. Wystarczy zmierzyć sondą napięcia wcz.

a Ty piszesz o DC.

Zmierz jeszcze na pełnej mocy napięcie wcz. na pinie 7 IC3 w obu radiach w AM i podaj je.
  • Poziom 7  
    kriss51 napisał:

Zmierz jeszcze napięcia stałe na bazach, kolektorach i emiterach TR38, 39 podczas TX.

Użytkownik skorpion wprowadził zamieszanie żałując 3 punktów na nowy wątek.