Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Merkury DSH 303A - Po przestrojeniu brak odbioru

Daniel1300 04 Lip 2016 23:10 2703 24
  • #1 04 Lip 2016 23:10
    Daniel1300
    Poziom 14  

Witam.
    Mam niestety problem z przestrojeniem tego odbiornika, to już czwarty merkury którego przestrajam, ale ten niestety przysparza kłopotów. Został wygrzebany z piwnicy, zardzewiały, pełen mysich kup, ale po odkurzaniu i paru godzinach czyszczenia wszystkiego zadziałał. Na razie gra niestety tylko jeden kanał, ale temat dotyczy przestrojenia.

Odbiornik przestrajałem według instrukcji z SE 12/1999 z użyciem miernika częstotliwości. Po wyregulowaniu napięć, wycięciu kondensatorów, nastrojeniu cewkami miernik pokazuje pięknie wartość 87,5-108 MHz, czyli idealnie.

Niestety - szum w głośniku jest, i nic więcej. Nie odbiera żadnej stacji. Po dotknięciu elektrolitów palcem słychać jedynie przenikanie toru AM... Sprawdziłem elektrolity, kilka było wylanych, wymieniłem je. Zniszczone były 2 PR - R241 i R252,oba 47kΩ według serwisówki. Ustawiłem je "na środek". Niestety - ciągle to samo. Dołączam długi drut, dotykam gniazda FM palcem - kompletnie nic, jedynie szum. Bardzo proszę o pomoc w zlokalizowaniu usterki.

0 24
  • Sklep HeluKabel
  • #2 06 Lip 2016 20:17
    DIORADIO
    Poziom 24  

Co to znaczy gra tylko jeden kanał? Czy jak poda się sygnał na gniazdo mag. to też gra tylko jeden kanał? Nie odbiera żadnej stacji,czy na DŁ też nie gra nawet na jednym kanale? Do jakich elektrolitów dotykasz palcem że słychać przenikanie toru AM? Odpowiedz na te pytania , a ja postaram się o schemat i wtedy coś pomyślimy.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 07 Lip 2016 00:30
    Daniel1300
    Poziom 14  

DIORADIO napisał:
    Co to znaczy gra tylko jeden kanał? Czy jak poda się sygnał na gniazdo mag. to też gra tylko jeden kanał? Nie odbiera żadnej stacji,czy na DŁ też nie gra nawet na jednym kanale? Do jakich elektrolitów dotykasz palcem że słychać przenikanie toru AM? Odpowiedz na te pytania , a ja postaram się o schemat i wtedy coś pomyślimy.

Gra tylko jeden kanał wzmacniacza, faktycznie nie sprecyzowałem :) Ale to osobna usterka. Nie odbiera żadnej stacji, ani na długich, ani na średnich, krótkich i UKF. Dotykałem palcami elektrolitu 100uF C206 oraz TDA 1200.

0
  • #4 07 Lip 2016 09:09
    krychast
    Poziom 20  

Walczę z podobnym problemem sprzętu Unitra. Zacznij od porządnej serwisówki i sprawdzenia poszczególnych napięć. Szum jest jednolity czy zmienia się w takt strojenia?

0
  • #5 07 Lip 2016 10:49
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Daniel1300 napisał:
    Odbiornik przestrajałem według instrukcji z SE 12/1999 z użyciem miernika częstotliwości. Po wyregulowaniu napięć, wycięciu kondensatorów, nastrojeniu cewkami miernik pokazuje pięknie wartość 87,5-108 MHz, czyli idealnie.

Nie mam dostępu do SE 12/99, więc nie wiem co i jak tam jest opisane. Napisz (bardzo ważne) skąd bierzesz punkt pomiaru owej częstotliwości? W jaki sposób to robisz? Jeżeli mierzysz częstotliwość pracy heterodyny (zakładając, że w poprawny sposób - nie destabilizując jej pracy), to już chyba widzisz błąd. Ta częstotliwość nie jest piękna ani idealna...

Dałem Ci wędkę, teraz łap rybę :)

0
  • #6 07 Lip 2016 11:41
    krychast
    Poziom 20  

Częstotliwość heterodyny powinna być w zakresie 98,2 do 118,7 dla FM dla CCiR . Chyba mierzył sygnał z anteny.

1
  • #7 07 Lip 2016 11:42
    Daniel1300
    Poziom 14  

krychast napisał:
    Walczę z podobnym problemem sprzętu Unitra. Zacznij od porządnej serwisówki i sprawdzenia poszczególnych napięć. Szum jest jednolity czy zmienia się w takt strojenia?

Szum jest niestety jednolity.

Krzysztof L. napisał:
    Napisz (bardzo ważne) skąd bierzesz punkt pomiaru owej częstotliwości? W jaki sposób to robisz? Jeżeli mierzysz częstotliwość pracy heterodyny (zakładając, że w poprawny sposób - nie destabilizując jej pracy), to już chyba widzisz błąd. Ta częstotliwość nie jest piękna ani idealna...

Dałem Ci wędkę, teraz łap rybę :)

Mierzę miernikiem częstotliwości, zbudowanym przez kolegę, za pomocą sondy, zbliżając go do cewki heterodyny. Na pewno jest sprawny, przestrajałem z nim kilkadziesiąt odbiorników i wszystko było OK ;). Zakres przesuwa się bez żadnych problemów, równomiernie od 87,5 do 108 MHz. Głowica pracuje poprawnie... Napięcia na tranzystorach w głowicy pomierzyłem, są takie, jak w serwisówce.

0
  • #8 07 Lip 2016 11:44
    krychast
    Poziom 20  

Przeczytaj mój post wyżej-nie uwzględniasz częstotliwości 10,7Mhz. Na heterodynie powinieneś mieć 98,2 do 118,7 Mhz.

0
  • #9 07 Lip 2016 11:48
    Daniel1300
    Poziom 14  

krychast napisał:
    Przeczytaj mój post wyżej-nie uwzględniasz częstotliwości 10,7Mhz.

Przecież napisałem, że przestroiłem z nim kilkadziesiąt odbiorników, wszystkie przestroiłbym źle? ;). Miernik ma funkcję wyświetlania częstotliwości bez pośredniej, czyli -10,7 MHz :). Powinienem o tym wspomnieć wcześniej, zapomniałem, że większość mierników pokazuje zakres przesunięty o 10,7 MHz.

0
  • #10 07 Lip 2016 11:52
    krychast
    Poziom 20  

Nie wspomniałeś czy szum jest jednolity czy zmienia się w takt strojenia. A te zdanie trochę mnie zdziwiło:

Cytat:
    Miernik ma funkcję wyświetlania częstotliwości bez pośredniej, czyli -10,7 MHz :). Powinienem o tym wspomnieć wcześniej, zapomniałem, że większość mierników pokazuje zakres przesunięty o 10,7 MHz.

0
  • #11 07 Lip 2016 11:54
    Włodzimierz Wojtiuk
    Poziom 28  

Daniel1300 napisał:
    krychast napisał:
    Przeczytaj mój post wyżej-nie uwzględniasz częstotliwości 10,7Mhz.

Przecież napisałem, że przestroiłem z nim kilkadziesiąt odbiorników, wszystkie przestroiłbym źle? ;). Miernik ma funkcję wyświetlania częstotliwości bez pośredniej, czyli -10,7 MHz :). Powinienem o tym wspomnieć wcześniej, zapomniałem, że większość mierników pokazuje zakres przesunięty o 10,7 MHz.

"Większość" tych wydłubanych z radioodbiorników, czy nie tyle miernik co cyfrowa skala użyta w roli miernika.

0
  • #12 07 Lip 2016 12:16
    Daniel1300
    Poziom 14  

krychast napisał:
    Nie wspomniałeś czy szum jest jednolity czy zmienia się w takt strojenia. A te zdanie trochę mnie zdziwiło:

Cytat:
    Miernik ma funkcję wyświetlania częstotliwości bez pośredniej, czyli -10,7 MHz :). Powinienem o tym wspomnieć wcześniej, zapomniałem, że większość mierników pokazuje zakres przesunięty o 10,7 MHz.

Co konkretnie Cię zdziwiło?

Szum jest jednolity, głośny, mocny, ale jednolity.

0
  • #13 07 Lip 2016 12:26
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Więc jeżeli według Ciebie wszystko jest "idealnie" (jak zwykle, kiedy wykonywałeś inne przestrojenia) i miernik samoróbka jesteś pewny że jest gites, to co jest źle?

Sprawdziłeś wobec tego, czy nie usunąłeś niechcący innego pF (obok równoległego z cewkami), itp.? Kropla cyny gdzieś spłynęła na ścieżkę obok?

Pokaż zdjęcie tej częstościomiarki.

p.s. Wykonałeś jak piszesz kilkadziesiąt przestrojeń odbiorników i zaskoczył Cię dość banalny sprzęt odbiorczy..?

Oj majster... :)

Większość mierników nie pokazuje częstotliwości przesuniętej wyżej o te 10,7MHz, tyko ona ma być przesunięta wyżej o 10,7MHz.

:)

0
  • #14 07 Lip 2016 12:36
    Daniel1300
    Poziom 14  

Krzysztof L. napisał:
    Więc jeżeli według Ciebie wszystko jest "idealnie" (jak zwykle, kiedy wykonywałeś inne przestrojenia) i miernik samoróbka jesteś pewny że jest gites, to co jest źle?

Sprawdziłeś wobec tego, czy nie usunąłeś niechcący innego pF (obok równoległego z cewkami), itp.? Kropla cyny gdzieś spłynęła na ścieżkę obok?

p.s. Pokaż zdjęcie tej częstościomiarki.

Sprawdziłem działanie miernika z innym radiem, wszystko jest w porządku. Pokazuje prawidłowo zakres. Nie wiem, dlaczego akurat z tym miałby działać źle?

Kondensatory sprawdziłem, wszystko wycięte prawidłowo, cyna nigdzie nie skapnęła.

Tak, wykonałem kilkadziesiąt przestrojeń i nie było takich jaj :) Dlatego założyłem temat... Jak coś dziwnego się działo, to głowica nie pracowała i miernik nic nie pokazywał. Tutaj coś nie gra, bo miernik pokazuje, że głowica pracuje, szum w głośnikach jest, a odbioru - zero.

Widzę, że się skupiamy na mierniku, mimo, że piszę, że działa poprawnie, bo sprawdzałem go z innym radiem, ale proszę bardzo, wstawiam zdjęcie, skoro jest potrzebne:

Unitra Merkury DSH 303A - Po przestrojeniu brak odbioru Unitra Merkury DSH 303A - Po przestrojeniu brak odbioru Unitra Merkury DSH 303A - Po przestrojeniu brak odbioru Unitra Merkury DSH 303A - Po przestrojeniu brak odbioru

0
  • #15 07 Lip 2016 12:51
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Masz jakiś generator w.cz. w takim razie? Może choć stereokoder z wyjściem w.cz. FM z generowaną częstotliwością np. na środku pasma CCIR i możliwością modulacji sygnałem audio?

Kombinuj.

Nie istnieją takie historie, że napięcia i inne parametry mierzy się, do tego zgadzają się (jak piszesz) i dana rzecz nie działa.

0
  • #16 07 Lip 2016 12:56
    Daniel1300
    Poziom 14  

Krzysztof L. napisał:
    Masz jakiś generator w.cz. w takim razie? Może choć stereokoder z wyjściem w.cz. FM z generowaną częstotliwością np. na środku pasma CCIR i możliwością modulacji sygnałem audio?

Niestety :( Ciągle jestem amatorem i aż tak specjalistycznego sprzętu nie posiadam. Dlatego proszę o pomoc na forum.

Krzysztof L. napisał:
    Kombinuj.

Nie istnieją takie historie, że napięcia i inne parametry mierzy się, do tego zgadzają się (jak piszesz) i dana rzecz nie działa.

Więc rozbiorę wszystko jeszcze raz i posprawdzam...

0
  • #17 07 Lip 2016 13:04
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Daniel1300 napisał:
    Krzysztof L. napisał:
    Kombinuj.

Więc rozbiorę wszystko jeszcze raz i posprawdzam...

Bardzo dobrze.

Skoncentruj się nad tym jak nigdy dotąd :)

Wyczyść ewentualne nadmiary kalafonii pomiędzy ścieżkami.
    Zrób dobry kontrast ---> pędzelek + izopropanol = przejrzystość mozaiki.
    Prześwietl mozaikę głowicy mocnym światłem.

0
  • #18 07 Lip 2016 13:56
    krychast
    Poziom 20  

Oraz sprawdź wszystko za głowicą i przy p.cz u mnie ostatnio poleciał jeden BF....między głowicą a p.cz.

0
  • #19 07 Lip 2016 17:23
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

krychast napisał:
    u mnie ostatnio poleciał jeden BF....między głowicą a p.cz.
    Ale Ty szumu nie miałeś a u niego jest.
    I co Ci kolego po tym mierniku niby pokazuje, że heterodyna pracuje, ale Ty może masz problem z sygnałem wejściowym. Może wzmacniacz wejściowy T101 w głowicy ma jakieś uszkodzenie? Masz tam parę cewek, sprawdziłeś je czy aby mają przejścia?

0
  • #20 07 Lip 2016 17:49
    DIORADIO
    Poziom 24  

Na początek wiadomość dla krychast, jeżeli nie znasz tego urządzenia do odczytu częstotliwości to nie dyskryminuj go. Sprawdż schematy diorowskich tunerów nie pamiętam AS 631 lub AS 641 to w którymś z nich są właśnie takie odczyty częstotliwości i otrzymuje się na wyświetlaczu częstotliwość zakresu bez uwzględniania p.cz. 10,7 MHz. Daniel weż schemat i zobacz że tranzystory w torze m.cz. T 302 i T 303 znajdują się na płytce GAM - 21 i jeżeli one są uszkodzone , nie mają zasilania to nie nie będziesz nic słyszał. Dlatego pytałem czy grają DŁ. Sprawdż też czy podając sygnał na wej. gniazda magnetofonowego odzywa Ci się któryś kanał. Jeżeli z gniazda mag. się odzywa to przełącz na UKF i obmierz dekoder HA - 1156 oraz tranzystory T 206 i T 207 i daj znać .

0
  • #21 07 Lip 2016 19:21
    krychast
    Poziom 20  

DIORADIO pokaż mi tekst gdzie dyskryminowałem miernik Daniela? Po prostu nie wspomniał iż może mierzyć -+10,7 Mhz w swoich pierwszych postach.

0
  • #22 08 Lip 2016 20:15
    diantus
    Poziom 28  

Dołącz na próbę antenę nawet prowizoryczną (ok. 1m przewodu) do R103, następnie do punktu pomiarowego 1, czy się odezwie.
    Zmierz napięcia na T101 i T102 lub wymień obydwa na sprawne.
    Sprawdź omomierzem dławiki L103 i L105

0
  • #23 15 Lip 2016 15:44
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Jak masz na stanie innego Merkurego (lub podobny tuner dający mocny sygnał 10,7MHz na wyjściu głowicy), który jest pełnosprawnym radiem, to dla potwierdzenia sygnał z głowicy omawianego tu radia podaj na tamto drugie sprawne, wpinając się wyjściem p.cz. podejrzanej głowicy na wejście p.cz. sprawnego radia - przez szeregowy 10nF dla wykluczenia ewentualnych zwarć dla prądów stałych (przy mocnym sygnale można się wpiąć bezpośrednio, zrównoleglić wyjścia głowicy badanej i tej sprawnej) i przebiegając gałką strojenia radia niesprawnego, po całym paśmie, spróbować coś usłyszeć na sprawnym radiu - będzie potwierdzenie czy ponoć przestrojona głowica działa i ma na swoim wyjściu użyteczne sygnały p.cz.
    A potem sprawdzamy w drugą stronę, do omawianego tutaj odbiornika na jego wejście p.cz. podajemy sygnał 10,7MHz (gdy radiem kontrolnym dostroimy się do stacji) ze sprawnego radia, z jego wyjścia p.cz. głowicy, aby tym samym potwierdzić, że demodulator TDA1200 w radiu badanym mamy sprawny. Bez tego możemy sobie gdybać przez rok. Nic nie mówisz jak mocne sygnały masz w okolicy.
    Do przestrajania dobrze jest sobie sklecić mały generator w.cz. który zawsze na stole da nam mocniejszy sygnał niż nawet lokalna stacja radiowa. Generator do złożenia na kawałku laminatu w 30 minut. Jeżeli do stacji masz większą odległość, a w głowicy uszkodził się wzmacniacz wejściowy to możesz faktycznie nic nie odebrać. Przy własnym generatorze postawionym na stole obok głowicy odbierzesz jego sygnał nawet bez obwodu wejściowego i wzmacniacza w.cz. w głowicy - ważne, żeby tylko mieszacz działał w głowicy.

1
  • #24 18 Lip 2016 11:13
    DIORADIO
    Poziom 24  

Coś Ci się pomyliło z tym elektrolitem C 206. Ze schematu widać że to zwykły kondensator w dzielniku bazy tranzystora T 201 wzm. p.cz.FM. A popatrz jeszcze dobrze na głowicę FM, czy czasami nie wyciąłeś kondensatora C 124 (2,2p). To jest kondensator który podaje sygnał z heterodyny na mieszacz.

0
  • #25 08 Sie 2016 18:42
    Daniel1300
    Poziom 14  

Dziękuję za porady panowie, ale zdecydowałem się sprzedać sprzęt na części (zbyt duży nakład pracy do renowacji, połamana obudowa, ogólna korozja wewnątrz). Może temat kiedyś się komuś przyda, kto będzie miał podobną usterkę. Nie lubię się poddawać, ale w tym przypadku sprzęt jest taką ruiną, że za części i wykonanie obudowy zapłaciłbym dwa razy tyle,co za cały amplituner. Temat zamykam.

0