Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty system alarmowy w oparciu o barierę podczerwieni bez centrali.

kusiu0 05 Jul 2016 19:53 1776 10
Optex
    kusiu0
    Level 10  
    Witam
    Na początku proszę o wyrozumiałość gdyż jestem początkujacym użytkownikiem.
    Chciałbym podłączyć bramę podczerwieni która aktywuje alarm, Posiadam zasilacz 12 V, przewody, brame podczerwieni oraz sygnalizator. Czy potrzebuje coś jeszcze ? Przekaźnik czasowy ? Czy brama sama sie aktywuje/uzbroi po jakims czasie ? Jak dlugo bedzie działał alarm ?
    Sygnalizator jest tez na 12 V czy musze go zasilic osobno czy prąd zostanie przekazany z bariery ?

Schemat bariery
    Jak łopatologicznie podłączyć kable z sygnalizatorem?
    Schemat sygnalizatora
    Dziekuje za pomoc
    [/img]
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Optex
  • Helpful post
    sosarek

Level 43  
    Na początek napiszę Ci tylko że bariera się sama na pewno nie uzbroi, a sygnalizator odezwie się po przecięciu wiązki bariery. Generalnie zapomniałeś o jednym - centrali alarmowej.
  • Optex
    kusiu0
    Level 10  
    @sosarek Dzieki za info, to ze po przęcieciu wiązki to wiem, ale czy bariera poda 12V na sygnalizator czy ja musze tam tez dać zasilanie a przekażnik tylko zamknie obwód?
    No i wydaje mi się że mogę to zrobić bez centrali alarmowej "na sztywno" ?
    sosarek

Level 43  
    Bariera do pracy potrzebuje zasilania, na stykach przekaźnika masz dwa stany - otwarty lub zamknięty(zwarcie lub rozwarcie), sterować będziesz masą, + do sygnalizatora podłączony na stałe.
    kusiu0 wrote:
    wydaje mi się że mogę to zrobić bez centrali alarmowej "na sztywno" ?

Jaką funkcjonalność chcesz dokładnie uzyskać?
    kusiu0
    Level 10  
    Efekt:
    Gdy przecięta zostanie wiązka bariery chce dostać powiadomienie w postaci aktywacji sygnalizatora. Poźniej chce móc "skasować" alarm i uzbroić bariere (w tym układzie to pewnie na twardo restart)
    + do sygnalizatora na stałe a po stronie odbiornika na 3 ?
    sosarek

Level 43  
    kusiu0 wrote:
    Poźniej chce móc "skasować" alarm i uzbroić bariere

Jak chcesz go skasować i jak chcesz zrealizować zatrzask?
    kusiu0 wrote:
    + do sygnalizatora na stałe a po stronie odbiornika na 3 ?

Co po stronie odbiornika na 3? Umiesz czytać schematy, masz jakiekolwiek pojęcie o elektronice czy czekasz aż ktoś narysuje Ci gotowe rozwiązanie?
    User removed account
    Level 1  
    kusiu0
    Level 10  
    sosarek wrote:

Jak chcesz go skasować i jak chcesz zrealizować zatrzask?

Najprościej jak sie da, przełącznik na kablu (taki np do lampki nocnej)
    sosarek wrote:
    Co po stronie odbiornika na 3? Umiesz czytać schematy, masz jakiekolwiek pojęcie o elektronice czy czekasz aż ktoś narysuje Ci gotowe rozwiązanie?

Jakiekolwiek tak, ale elektroniki dopiero się uczę, rozumiem zasadę działania przekaźnika, a wolę dopytać o sposób podłączenia.

@sharp 2s powinno wystarczyć, jeśli nie to zastosuje podtrzymanie.
    Dzięki za pomoc, liczyłem właśnie że do "uzbrajania" wystarczy tylko podać napięcie.
    kusiu0
    Level 10  
    Przeprowadziłem wczoraj próbę i tak :
    Podłączyłem + i - na nadajnik (1,2)
    na odbiornik + na (1) a - na (2) oraz - (5)
    Podłączyłem + na sygnalizator, a - z sygnalizatora na (3) z z odbiornika,
    efekt jest taki ze przecięcie wiązki powoduje wyzwolenie alarmu, czas trwania alarmu zależy od czasu przerywania wiązki. Nie ma potrzeby "kasowania" i "uzbrajania" alarmu. Jeśli macie jakieś uwagi to proszę śmiało.
    Dzięki za pomoc.
    pawelwolanczuk
    Level 13  
    Uwaga z mojej strony:

Co w przypadku, gdy będzie potrzeba aby w bramie tymczasowo stało auto przez jakiś czas? Będzie trzeba się pogodzić z sygnalizatorem działającym cały czas? Może chociaż jakiś wyłącznik do zasilania w odbiorniku, tak na wszelki wypadek?
    sosarek

Level 43  
    pawelwolanczuk wrote:
    Może chociaż jakiś wyłącznik do zasilania w odbiorniku, tak na wszelki wypadek?

Wystarczy że wypnie zasilacz z gniazdka, prawda?

............................................................................
    Ogłoszenie

Przeczytaj również:
    Tani system alarmowy do garażu, altanki, piwnicy. Propozycje rozwiązań Wybór tematów
    Jak podłączyć dwie czujki alarmowe na jednym przewodzie. Jak podłączyć dwie czujki pod jedno wejście centrali i jakie to niesie za sobą konsekwencje Zbiór tematów
    Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej - poradnik

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń

Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
    Systemy zabezpieczeń

Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    Poradniki Ogólne