Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWT9120/p - Różne błędy a niskie ciśnienie wody

adra 05 Lip 2016 20:12 864 7
 • #1 05 Lip 2016 20:12
  adra
  Poziom 7  

  Witam serdecznie,

  W pierwszej kolejności chciałabym zapytać czy możliwe jest aby błąd F06 (dot. tachometra silnika) mógł wystąpić z powodu bardzo niskiego ciśnienia wody?

  Dokładny opis:
  Nie wiem czy to przypadek czy nie - wraz z problemami z ciśnieniem wody moja pralka zaczęła się buntować - o ile dioda "dopływ wody" była dla mnie zrozumiała w tej sytuacji, o tyle reszta jej wybryków już nie.. Stąd moje pytanie:
  Czy te usterki mogą teoretycznie być spowodowane niskim/brakiem ciśnienia wody czy jest to całkowicie niemożliwe?:
  :?: - błąd F06 (z reguły wyświetla się od razu po załączeniu programu. Po ponownym kliknięciu "start" działa 'normalnie'.
  :?: - Bywa że czas do zakończenia programu sam się zmienia. Wyświetla, że pozostało np. 12 minut, mijają 3 minuty a na wyświetlaczu jest 16.
  :?: - Nie pobiera płynu do płukania ze zbiornika (tzn mam wrażenie że zalewa zbiornik wodą i rozwadnia płyn który koniec końców w znacznej większości zostaje w zbiorniku a nie na praniu).
  :?: - Kilka razy wyświetliło inne błędy (numerów nie pamiętam już) lub na wyświetlaczu, w trakcie prania, zaistniała pustka (ekran się świecił ale nic nie wyświetlał. Pralka już nie kontynuowała prania - musiałam od początku włączyć)

  Na marginesie dodam, że muszę sama wlewać wodę do bębna żeby wyprała - z powodu fatalnego ciśnienia wody. Nie zalałam niczego w pralce, natomiast mogłam wlać do niej za dużo wody (do połowy bębna- max 3 wiadra) i coś popsuć przez przeciążenie?
  Zauważyłam także, że przy praniu 80 lub 95°C wyświetlacz jest zaparowany - czy tam może dochodzić para czy jest nieszczelny - wilgoć psuje elektronikę?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  0 7
 • #3 06 Lip 2016 08:54
  Christophorus
  Poziom 42  

  adra napisał:
  Zauważyłam także, że przy praniu 80 lub 95°C wyświetlacz jest zaparowany - czy tam może dochodzić para czy jest nieszczelny - wilgoć psuje elektronikę?
  Tak, wilgoć może mieć wpływ na usterkę lub błędne działanie programatora. W konsekwencji może dojść do trwałego uszkodzenia programatora.

  0
 • #4 07 Lip 2016 09:12
  adra
  Poziom 7  

  11111olo - Próbowałam to zrobić sama, ale niestety muszę poczekać do weekendu na faceta. Okazało się że wlew wody jest na dole pralki, przy ziemi, nie u góry. Miejsca mam tak mało, że musiałabym podnieść pralkę nad ubikacją żeby ją przekręcić i dostać się do rury/sitka - tak "silna i niezależna" nie jestem :D
  Jeśli chodzi o niskie ciśnienie to oczywiście nie wina pralki czy sitka - jest w całym mieszkaniu i u sąsiada (dom wielorodzinny - usterka gdzieś w pionie - zanim wymienią rury trochę poczekam i jeszcze popiorę)

  Chcę jedynie się dowiedzieć czy te problemy z pralką miną jak wróci ciśnienie wody (czyt. czy te problemy mogą być spowodowane przez niskie ciśnienie) czy po prostu pralka się już psuje (np. przez zaparowany wyświetlacz) i bez względu na ciśnienie muszę się przygotować na jej powolną śmierć.

  Ps. Czy "pomógł" mogę dać jednej osobie w wątku czy obojgu?

  0
 • #5 07 Lip 2016 15:23
  Christophorus
  Poziom 42  

  adra napisał:
  Bywa że czas do zakończenia programu sam się zmienia. Wyświetla, że pozostało np. 12 minut, mijają 3 minuty a na wyświetlaczu jest 16.
  Mam inną pralkę tego producenta i trakcie prania sama przelicza - koryguje sobie czas prania. Wówczas na wszystkich pozycjach wyświetlacza widać "wirujące" znaczki podobne do tego symbolu |_.

  0
 • #6 08 Lip 2016 08:30
  adra
  Poziom 7  

  Christophorus - tak, u mnie jest podobnie, ale kreski mam tylko na środku (wirowanie i temp zostaje), choć nigdy nie zauważyłam żeby czas prania tak się zmieniał (wydłużał i skracał o 2, 5, 10min, nawet kilka razy podczas jednego prania) ale być może teraz zwracam większą uwagę - zawsze puszczałam i wracałam 'na gotowe', teraz chcąc nie chcąc muszę ją pilnować gdy cichnie i ew. dolewać wody.


  Rozumiem, że problem z płynem do płukania jest przez niskie ciśnienie? A reszta 'usterek' (F06, inne błędy) prawdopodobnie przez nieszczelność i zaparowanie jej 'systemu' - trzeba liczyć się z tym, że padnie prędzej niż później mimo przywrócenia ciśnienia wody?

  0
 • Pomocny post
  #7 08 Lip 2016 13:26
  Christophorus
  Poziom 42  

  U mnie sporadycznie też pojawia się błąd F06 i w mojej pralce oznacza on usterkę napędu bębna. W jednym przypadku u mnie był naciągnięty na wskutek naturalnego zużycia pasek napędowy. Drugim razem było uszkodzone koło napędowe na osi bębna piorącego. Obecnie sporadycznie pojawia się mi błąd F06 i zastanawiam się czy ponownie nie trzeba wymienić paska napędowego.

  Odnośnie nie pobierania płynu to przyczyną może być zabrudzony zasobnik na płyn / proszek. Mogą być też uszkodzone (zarośnięte kamieniem) elektrozawory i (lub) przewody doprowadzające wodę. Jeśli połączymy to z niskim ciśnieniem wody w sieci wodociągowej to pralka może pobierać za mało wody i mieć trudności pobieraniem płynu.

  To oczywiście przypuszczenia bo trudno zdiagnozować usterkę nie mając styczności z pralką.

  0
 • #8 08 Lip 2016 19:19
  adra
  Poziom 7  

  Serdecznie dziękuję - już wiem na co zwrócić uwagę przy oglądaniu 'bebechów'.
  Wątku nie zamykam, może znajdę jutro przyczynę awarii.

  0