Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba Tecra S11-11G - Płyta główna "martwa"

mizyn 05 Jul 2016 20:51 2622 11
    mizyn
    Level 10  
    Proszę o pomoc w ustaleniu przyczyny braku reakcji płyty głównej na podłączony zasilacz. Sytuacja wygląda następująco: po podłączeniu zasilacza nie zapala się żadna kontrolka. Jednak często zdarza się, że notebook pozostawiony pod napięciem nagle ożywa - zapala się dioda zasilania, można uruchomić system. Komputer działa normalnie, nie wyłącza się. Po wyłączeniu i odłączeniu kabla ponowne uruchomienie nie jest możliwe. Nie włącza się również z w pełni naładowanego akumulatora. Płyta, kiedy uda się ją uruchomić ładuje baterię - świecą się odpowiednie kontrolki. Początkowo myślałem, że to wina gniazda zasilania. Przelutowałem więc piny gniazda na płycie, napięcie 15 V jest podawane, ale żadnej poprawy. Pierwszy obok gniazda tranzystor (foto) po podaniu napięcia otwiera się, na jednej nóżce jest ok 1,6V ( takie też jest napięcie przy diodach sygnalizacyjnych). Porównałem na płycie identycznego laptopa ( tecra A11) tam jest po podłączeniu zasilania ok 5V i zapala się w tym momencie zielona dioda kontrolki zasilania. Z uwagi na brak schematu przetwornicy i doświadczenia nie wiem jakie elementy należałoby sprawdzić. Proszę o jakieś wskazówki. Na tym komputerze mi zależy, gdyż jest bogato wyposażony. Ewentualnie jestem zdecydowany zlecić naprawę płyty osobie doświadczonej, najlepiej z okolić Trójmiasta.
    lisek
    Service technician RTV
    Quote:
    Z uwagi na brak schematu przetwornicy i doświadczenia nie wiem jakie elementy należałoby sprawdzić.

Podaj napis z tego układu scalonego 8-pin
    Podaj opisy z tych tranzystorów.
    * może lepszej jakości foto. tego miejsca

Ponieważ to Toshiba _org.płyta PTSE3E, platforma pod i5-520M/i7-620M
    - chipset Intel QM57 (QM57 SLGZQ)
    >> brak SM na te modele Tecra A11 _PTSE1E/ Tecra S11 _PTSE3E
    Mainboard FGGIN or FG6IN
    mizyn
    Level 10  
    Symbol płyty: FHVSYA L A5A0026920130 H2. Ten układ ma symbol S8105 0 kropka u góry, podkreślone 23. A na wspomnianym tranzystorze Jest D jedna kropka M trzy lub cztery kropki (trudno odczytać). Przed chwilą płyta się uruchomiła. Po wyłączeniu i wyjęciu kabla, udało się ponownie uruchomić z baterii. A gdyby uaktualnić bios?
    lisek
    Service technician RTV
    To będzie "dual_polowy, specjalny" TPCS8105 Link
    - lub Link

Coś podobne do rozwiązań z Toshiba L40
    z polowym FDW2501NZ Dual N-Channel Link

(':!:') Podaj opisy z układów idacych od wej. zasilania
    - stby , charger, ...inne
    mizyn
    Level 10  
    Dzięki za wskazówki, podstawiłem ten S8105 z A11. Niepotrzebnie, nie ma poprawy.
    Jednak mierząc napięcia na drugim kluczu oraz kondensatorach od 12V niechcący zwarłem nóżkę tranzystora z małym kondensatorem (zaznaczone na czerwono) i... kontrolka zasilania zaświeciła. Laptop działał, włączał i wyłączał, kontrolki świeciły. Po wyjęciu akumulatora już się nie włączył. Wygląda więc na to, że są problemy w przetwornicy. Przetwornica na fotce (przynajmniej tak mi się wydaje).
    lisek
    Service technician RTV
    Quote:
    Symbol płyty: FHVSYA L A5A0026920130 H2.

(':!:') Orginalna Toshiba, zapomnij o schemacie serwisowym.
    To chyba ? Twoja mb: Link_ NON-Integrated-A5A002692-FHVSYA

W przetworniy wej. _przełaczniku zródeł zasilania powinien być układ scalony
    w dużej ob.kwadratu
    np. ISL88731 lub BQ24721 lub?

Toshiba Tecra S11-11G - Płyta główna "martwa" Toshiba Tecra S11-11G - Płyta główna "martwa"

firma Toshiba jest im raczej "wierna" : seria Qosmio i na kilku org.swoich płytach.

Być może pomocna info. z Link
    kol.Stani12 napisał
    Quote:
    płyta ma oznaczenie prawdopodobnie FHNSY1.
    Schemat do tej płyty mam z forum elvikom.
    Boardview kupiłem na indonezyjskiej stronie.
    mizyn
    Level 10  
    Dzięki Lisek za pomoc. Dokładnie taka płyta. Po drugiej stronie płyty obok gniazda zasilania jest chyba przełącznik źródeł zasilania (foto). Tego układu z Twojej fotki nigdzie nie widzę. Czy tutaj należy szukać przyczyny? Są tam dwa mosfety. Oznaczenia: TPC8111 1:_31, A2718M. Po drugiej stronie przetwornicy jest taki układ:
    lisek
    Service technician RTV
    To układ mulitkontrolera firmy SMC LPC47N217 Link

Jako charger chyba powinien być ISL......
    Stani12
    Level 28  
    Na schemacie układ przetwornicy IC9255 to:
    BD9526MUV-E2
    GDM470001399
    Znajduje się w miejscu jak na wycinku boardview. Toshiba Tecra S11-11G - Płyta główna "martwa"

Dodano po 11 [minuty]:

A tutaj schemat przetwornicy. Toshiba Tecra S11-11G - Płyta główna "martwa"
  • Helpful post
    lisek
    Service technician RTV
    Ten układ BD9526MUV-E2 lub D9526A to układ napięć Stby : 3,3 i 5V Link_ PL_ 20pln
    Popatrz w datasheet, pomysl jakie sygnaly potrzebujesz aby na wyj. wysterować klucze (na polowych tranzystorach) na wyj. tego IC.

• Helpful post
    Stani12
    Level 28  
    Schemat serwisowy i boardview przesłałem na PW. To nie układ napięć stby, tylko przetwornica napięć 3/5V z których są zasilane układy i wytwarzane pozostałe napięcia. Przetwornica główna.