Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kopiowanie w sieci lokalnej

piecyk57 05 Jul 2016 21:51 1014 7
Computer Controls
    piecyk57
    Level 10  
    Witam. Posiadam sprzęt na którym udostępniam filmy i multimedia. Początkowa konfiguracja w sieci lokalnej wygląda tak:
    Komputer1 karta sieciowa 100 mbit -> switch 100 mbit -> router-> komputer-serwer karta sieciowa 100 mbit. W komputerze1 jest zmapowany dysk z komputer serwer, na który wrzucam wszystkie multimedia. I tutaj zaczęła mnie denerwować jedna rzecz. Słaby transfer podczas kopiowania około 12,5 MB/s czyli taki jaki powinien być. Dobrze. Mimo wszystko zgranie filmu, który ma 8 gb trwało zbyt długo. Postanowiłem zainwestować.
    Teraz wygląda tak:
    Do komputera1 dokupiłem gigabitową kartę sieciową pod PCI-e, zmieniłem switch na gigabitowy - porządny, w komputer serwer dokupiłem kartę gigabitową na USB 3.0 ponieważ jest to netbook. Niestety netbook posiada tylko usb 2.0 i prędkości przesyłu sięgają w tym przypadku do 480mbit/s. Wiedziałem o tym, w przeliczeniu daje mi to kopiowanie do 60 MB/s. Czyli dużo szybciej. Jednak u mnie po zmontowaniu wszystkiego nic się nie zmieniło ! Ten sam film kopiowany na ten sam dysk sieciowy ma dalej 12,5 MB/s. Przy kopiowaniu innych plików również. Dlaczego? Pomysły mi się skończyły.
    Proszę o pomoc, odpowiem na każde pytanie dotyczące konfiguracji. Za pomoc z góry dziękuję

P.S. Router również Gigabitowy, porządny
  • Computer Controls
    hubiwit
    Level 25  
    Quote:
    dokupiłem kartę gigabitową na USB 3.0

Na 99% to jest winowajca. Model, marka, symbol?
    Jaki jest transfer wg specyfikacji karty w trybie USB 2.0?

Quote:
    Router również Gigabitowy, porządny

Model, marka, symbol?

Quote:
    -> switch 100 mbit ->

Model, marka, symbol?

Po za tym jakie to komputery, czy taki sam transfer z jumbo frame i bez, czy konfiguracja jumbo frame zgodna we wszystkich urządzeniach?
    Czy linki zapinają się na 1000mbit?
    Czy kable odpowiednie dla gigabitu (ilość par)?
    Dysk w netbooku jakiś w miarę normalny?
  • Computer Controls
    kpodstawa
    Level 33  
    No dobra, wszystko w łańcuchu sprzętowo jest gigabitowe. Ale czy jesteś pewien, że wszystkie ogniwa tego łańcucha pracują z maksymalną przepustowością? W sieciach teleinformatycznych obowiązuje zasada najsłabszego ogniwa, czy też "wąskiego gardła" (ang. "bottleneck").

Przyczepiłem się, ponieważ niedawno przekonałem się w robocie, jak to jest z tym gigabitem. Komputery z kartami "giga" i switch też (Edge-Core ECS4210-28T). Połączyłem wszystko jak należy i dostałem Fast Ethernet. Okazało się, że zastosowałem patch-cordy z poprzedniej sieci (fabryczne), ale nie dedykowane dla Gigabit Ethernet i switch nie przełączył portów w najszybszy transfer.

Oczywiście przyczyna Twojego problemu może być zupełnie inne. Na marginesie - wszystkie kable krosowe dostarczone z szafami dystrybucyjnymi i switchami są STP, a nie UTP, więc sztywniejsze od poprzedników. Ja byłem skąpy i chciałem, aby kable mi się lekko układały, a nie sterczały.

Krzysztof Podstawa
    piecyk57
    Level 10  
    Dziękuję za rzetelne odpowiedzi.

Komputer1 łączy się ze switchem i routerem po 1gbit, w karcie sieciowej jest wynegcjowane 1 gbit. Przesyłanie z innego komputera, laptopa z kartą 1 gbit do komputera1 średnia przesyłu 70-90MB/s. Czyli wąskim gardłem okazuje się komputer serwer i przejściówka.
    Przejściówka to:
    http://www.i-tec.pl/?t=3&v=296.

Zrezygnowany postanowiłem poszukać jeszcze.

Znalazłem coś takiego: https://www.startech.com/Networking-IO/usb-ne...gabit-Ethernet-NIC-Network-Adapter~USB21000S2

Podkreślę, że przejściówka ta ma USB 2.0.

Prośba, czy ktoś wytłumaczy mi w jaki sposób ta przejściówka zadziała? czy zadziała w mojej sieci LAN dając do tych 480Mbit? Czy będzie to samo, że wynegocjuje 100 Mbit?
    Dra98
    Moderator of Computers service
    piecyk57 wrote:
    w przeliczeniu daje mi to kopiowanie do 60 MB/s. Czyli dużo szybciej.

Realna max. szybkość dla USB 2.0 wynosi 30 - 35 MB/s.
    piecyk57 wrote:
    średnia przesyłu 70-90MB/s

Dla kart gigabitowych ograniczeniem transferu może być szybkość HDD.
    Sprzęt używany jako serwer nie ma żadnych złącz oprócz USB 2.0? Jaki to model?
    kpodstawa
    Level 33  
    Ja się tam nie chcę wymądrzać na temat konkretnych modeli urządzeń wobec wypowiedzi specjalistów, ale się wypowiem z moich, skromnych doświadczeń. Kupiłem dla celów serwisowych kartę sieciową USB, taką bez kabelka, tzw. "no name".

Jest to wygodne do szybkich działań warsztatowych, np. dołączenia urządzenia sieciowego z przodu obudowy komputera stacjonarnego. Można też "usieciowić" jakiś starszy laptop bez karty sieciowej. Nawet niektóre huby USB z tym współpracują. Nawet Linuks lepiej się z tym dogadał, niż Windows 2000/XP. To jest chyba koniec zalet.

Dołączane urządzenia USB mają być przede wszystkim mobilne. Muszą być współdzielone z innymi urządzeniami USB w komputerze, zarówno sprzętowo, jak i systemowo. Czyli maksymalna przepustowość nie musi być dominująca w przypadku urządzeń komunikacyjnych i takie mam doświadczenie z kartami USB - sieciowymi i modemami komórkowymi.

Do pracy na stałe znalazłbym inne rozwiązanie. Z Twojego opisu wynika, że z netbuka-serwera więcej nie wyciśniesz. Zatem doradzałbym zastosowanie jakiegoś innego urządzenia, jako serwera - specjalizowanego serwera plików, np. NASa.

Gwarancji otrzymania maksymalnej przepustowości nie ma, ponieważ jest ona definiowana dla połączenia "punkt-punkt", czy raczej "host-host" w warunkach braku współdzielenia łącza i nie zajmowania się przez hosty innymi zadaniami. To są warunki teoretyczne i w prawdziwych sieciach nie do osiągnięcia.

Krzysztof Podstawa
    piecyk57
    Level 10  
    Taki transfer byłby extra. Do 35MB/s. Duża poprawa. Tylko czy powyższa przejściówka startech coś takiego umożliwi? Model to Netbook Acer AO722-C6Ckk. Po opinii Pana Krzysztofa chyba już nic się nie da zrobić :|
    piecyk57
    Level 10  
    Witam

Wąskim gardłem okazał się netbook z przejściówką. Po zakupie netbooka z LAN Gigabit osiągi są pomiędzy 60-90 MB/s. Kabel jest równie ważny. Najlepszy kategoria 5e i wyżej.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.

Temat do zamknięcia