Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kopiowanie w sieci lokalnej

piecyk57 05 Jul 2016 21:51 1014 7
Computer Controls
 • #1
  piecyk57
  Level 10  
  Witam. Posiadam sprzęt na którym udostępniam filmy i multimedia. Początkowa konfiguracja w sieci lokalnej wygląda tak:
  Komputer1 karta sieciowa 100 mbit -> switch 100 mbit -> router-> komputer-serwer karta sieciowa 100 mbit. W komputerze1 jest zmapowany dysk z komputer serwer, na który wrzucam wszystkie multimedia. I tutaj zaczęła mnie denerwować jedna rzecz. Słaby transfer podczas kopiowania około 12,5 MB/s czyli taki jaki powinien być. Dobrze. Mimo wszystko zgranie filmu, który ma 8 gb trwało zbyt długo. Postanowiłem zainwestować.
  Teraz wygląda tak:
  Do komputera1 dokupiłem gigabitową kartę sieciową pod PCI-e, zmieniłem switch na gigabitowy - porządny, w komputer serwer dokupiłem kartę gigabitową na USB 3.0 ponieważ jest to netbook. Niestety netbook posiada tylko usb 2.0 i prędkości przesyłu sięgają w tym przypadku do 480mbit/s. Wiedziałem o tym, w przeliczeniu daje mi to kopiowanie do 60 MB/s. Czyli dużo szybciej. Jednak u mnie po zmontowaniu wszystkiego nic się nie zmieniło ! Ten sam film kopiowany na ten sam dysk sieciowy ma dalej 12,5 MB/s. Przy kopiowaniu innych plików również. Dlaczego? Pomysły mi się skończyły.
  Proszę o pomoc, odpowiem na każde pytanie dotyczące konfiguracji. Za pomoc z góry dziękuję


  P.S. Router również Gigabitowy, porządny
 • Computer Controls
 • #2
  hubiwit
  Level 25  
  Quote:
  dokupiłem kartę gigabitową na USB 3.0

  Na 99% to jest winowajca. Model, marka, symbol?
  Jaki jest transfer wg specyfikacji karty w trybie USB 2.0?

  Quote:
  Router również Gigabitowy, porządny

  Model, marka, symbol?

  Quote:
  -> switch 100 mbit ->

  Model, marka, symbol?

  Po za tym jakie to komputery, czy taki sam transfer z jumbo frame i bez, czy konfiguracja jumbo frame zgodna we wszystkich urządzeniach?
  Czy linki zapinają się na 1000mbit?
  Czy kable odpowiednie dla gigabitu (ilość par)?
  Dysk w netbooku jakiś w miarę normalny?
 • Computer Controls
 • #3
  kpodstawa
  Level 33  
  No dobra, wszystko w łańcuchu sprzętowo jest gigabitowe. Ale czy jesteś pewien, że wszystkie ogniwa tego łańcucha pracują z maksymalną przepustowością? W sieciach teleinformatycznych obowiązuje zasada najsłabszego ogniwa, czy też "wąskiego gardła" (ang. "bottleneck").

  Przyczepiłem się, ponieważ niedawno przekonałem się w robocie, jak to jest z tym gigabitem. Komputery z kartami "giga" i switch też (Edge-Core ECS4210-28T). Połączyłem wszystko jak należy i dostałem Fast Ethernet. Okazało się, że zastosowałem patch-cordy z poprzedniej sieci (fabryczne), ale nie dedykowane dla Gigabit Ethernet i switch nie przełączył portów w najszybszy transfer.

  Oczywiście przyczyna Twojego problemu może być zupełnie inne. Na marginesie - wszystkie kable krosowe dostarczone z szafami dystrybucyjnymi i switchami są STP, a nie UTP, więc sztywniejsze od poprzedników. Ja byłem skąpy i chciałem, aby kable mi się lekko układały, a nie sterczały.

  Krzysztof Podstawa
 • #4
  piecyk57
  Level 10  
  Dziękuję za rzetelne odpowiedzi.

  Komputer1 łączy się ze switchem i routerem po 1gbit, w karcie sieciowej jest wynegcjowane 1 gbit. Przesyłanie z innego komputera, laptopa z kartą 1 gbit do komputera1 średnia przesyłu 70-90MB/s. Czyli wąskim gardłem okazuje się komputer serwer i przejściówka.
  Przejściówka to:
  http://www.i-tec.pl/?t=3&v=296.

  Zrezygnowany postanowiłem poszukać jeszcze.

  Znalazłem coś takiego: https://www.startech.com/Networking-IO/usb-ne...gabit-Ethernet-NIC-Network-Adapter~USB21000S2

  Podkreślę, że przejściówka ta ma USB 2.0.

  Prośba, czy ktoś wytłumaczy mi w jaki sposób ta przejściówka zadziała? czy zadziała w mojej sieci LAN dając do tych 480Mbit? Czy będzie to samo, że wynegocjuje 100 Mbit?
 • #5
  Dra98
  Moderator of Computers service
  piecyk57 wrote:
  w przeliczeniu daje mi to kopiowanie do 60 MB/s. Czyli dużo szybciej.

  Realna max. szybkość dla USB 2.0 wynosi 30 - 35 MB/s.
  piecyk57 wrote:
  średnia przesyłu 70-90MB/s

  Dla kart gigabitowych ograniczeniem transferu może być szybkość HDD.
  Sprzęt używany jako serwer nie ma żadnych złącz oprócz USB 2.0? Jaki to model?
 • #6
  kpodstawa
  Level 33  
  Ja się tam nie chcę wymądrzać na temat konkretnych modeli urządzeń wobec wypowiedzi specjalistów, ale się wypowiem z moich, skromnych doświadczeń. Kupiłem dla celów serwisowych kartę sieciową USB, taką bez kabelka, tzw. "no name".

  Jest to wygodne do szybkich działań warsztatowych, np. dołączenia urządzenia sieciowego z przodu obudowy komputera stacjonarnego. Można też "usieciowić" jakiś starszy laptop bez karty sieciowej. Nawet niektóre huby USB z tym współpracują. Nawet Linuks lepiej się z tym dogadał, niż Windows 2000/XP. To jest chyba koniec zalet.

  Dołączane urządzenia USB mają być przede wszystkim mobilne. Muszą być współdzielone z innymi urządzeniami USB w komputerze, zarówno sprzętowo, jak i systemowo. Czyli maksymalna przepustowość nie musi być dominująca w przypadku urządzeń komunikacyjnych i takie mam doświadczenie z kartami USB - sieciowymi i modemami komórkowymi.

  Do pracy na stałe znalazłbym inne rozwiązanie. Z Twojego opisu wynika, że z netbuka-serwera więcej nie wyciśniesz. Zatem doradzałbym zastosowanie jakiegoś innego urządzenia, jako serwera - specjalizowanego serwera plików, np. NASa.

  Gwarancji otrzymania maksymalnej przepustowości nie ma, ponieważ jest ona definiowana dla połączenia "punkt-punkt", czy raczej "host-host" w warunkach braku współdzielenia łącza i nie zajmowania się przez hosty innymi zadaniami. To są warunki teoretyczne i w prawdziwych sieciach nie do osiągnięcia.

  Krzysztof Podstawa
 • #7
  piecyk57
  Level 10  
  Taki transfer byłby extra. Do 35MB/s. Duża poprawa. Tylko czy powyższa przejściówka startech coś takiego umożliwi? Model to Netbook Acer AO722-C6Ckk. Po opinii Pana Krzysztofa chyba już nic się nie da zrobić :|
 • #8
  piecyk57
  Level 10  
  Witam

  Wąskim gardłem okazał się netbook z przejściówką. Po zakupie netbooka z LAN Gigabit osiągi są pomiędzy 60-90 MB/s. Kabel jest równie ważny. Najlepszy kategoria 5e i wyżej.
  Dziękuję wszystkim za pomoc.

  Temat do zamknięcia