Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fizyczna instalacja trójfazowa - w bloku, a zgłoszona jednofazowa

creeping 05 Lip 2016 21:59 1821 2
  • #1 05 Lip 2016 21:59
    creeping
    Poziom 2  

Cześć,

Kilka dni temu odebrałem mieszkanie w nowym bloku (na razie odbiór techniczny). Chciałem zgłosić w zakładzie energetycznym chęć podpięcia licznika trójfazowego, jednak wcześniej (przypadkiem) dowiedziałem się od dewelopera, iż nie zgłosiłem odpowiednio wcześniej, że nie będę korzystał z gazu i do mojego mieszkania nie jest podpięta instalacja trójfazowa, a jednofazowa i jak chce mieć 3 fazową to muszę zapłacić 800 zł za przerobienie, zmianę w projekcie i ponowne zgłoszenie w zakładzie energetycznym (oczywiście nikt mi nic nie mówił, że cokolwiek mam zgłaszać).

W prospekcie informacyjnym mieszkania nie ma informacji o tym jakiego rodzaju instalacja elektryczna będzie dostępna w mieszkaniu, więc nie mam raczej żadnego na to dokumentu. Ponadto skoro deweloper powiedział mi, że będzie siła i dodatkowo pokazali mi puszkę do której będzie można podłączyć indukcję nie miałem powodów żeby mu nie wierzyć.

Wydaje mi się, że deweloper poprzez firmę która jest wykonawcą instalacji, próbuje mnie naciągnąć (jak i pozostałych właścicieli), ponieważ wygląda na to, że instalacja jest poprowadzona do mojego mieszkania (co przedstawiają poniższe zdjęcia) - być może do wymiany jest jakiś bezpiecznik.

Moje pytanie brzmi czy mogę jakoś w inny sposób rozwiązać ten problem, tzn. nie korzystając z usług wykonawcy? Dlaczego wykonawca zgłaszał instalacje jednofazową, skoro zapewne wszystko jest zrobione pod instalację trójfazową? Poniósł mniejszy koszt w związku z takim działaniem?

Fizyczna instalacja trójfazowa - w bloku, a zgłoszona jednofazowa
    Fizyczna instalacja trójfazowa - w bloku, a zgłoszona jednofazowa Fizyczna instalacja trójfazowa - w bloku, a zgłoszona jednofazowa

0 2
  • #2 05 Lip 2016 22:05
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Wszystko zależy od tego co masz w umowie.

creeping napisał:
    Wydaje mi się, że deweloper poprzez firmę która jest wykonawcą instalacji, próbuje mnie naciągnąć

Widać po rozdzielnicy, puszce i tablicy licznikowej, że instalacja jest przygotowana pod 3 fazy a nie pod jedną. Ktoś sobie biznes ukręcił niezły.

0
  • #3 05 Lip 2016 23:22
    CYRUS2
    Poziom 36  

Zależy co masz w umowie.
    Podstawą roszczeń jest umowa na piśmie.
    Czy mieszkanie jak się z gazu nie korzysta jest tańsze ?
    Złe forum wybrałeś - to temat na forum prawników.

creeping napisał:
    skoro zapewne wszystko jest zrobione pod instalację trójfazową? Poniósł mniejszy koszt w związku z takim działaniem?

Wręcz identyczny,bo dostałeś aparaturę w rozdzielnicy pod 3-fazy.
    RCD 3-f pewnie jest podłączony.
    Drogie ochronniki też są na 3-fazy.
    Weź elektryka,niech to w środku obejrzy.
    Prawdopodobnie wystarczy zgłosić do ZE licznik3-fazowy, wielkość mocy i masz już 3-fazy.

0