Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa led w kabinie przyszncowej bardzo pulsuje

piotrdy 06 Lip 2016 10:35 480 5
  • #1 06 Lip 2016 10:35
    piotrdy
    Poziom 8  

Witam

Mam kabinę prysznicową z oświetleniem. Początkowo była świetlówka dookolna lecz ona nigdy nie działała. Postanowiłem zrobić oświetlenie z pasków ledowych. po usunięciu modułu świetlówkowego i podłączeniu do panelu sterowania ledy bardzo pulsują męcząc oczy.
    Czy coś się da zrobić?

0 5
  • #2 06 Lip 2016 10:39
    sitoslaw
    Poziom 13  

A z czego są zasilane "paski ledowe"?

0
  • #3 06 Lip 2016 10:41
    czarownik2
    Poziom 10  

Prawdopodobnie. Napięcie przemienne z transformatora jest przetwarzane na napięcie stałe przy pomocy układu mostka prostowniczego. Napięcie wyjściowe tegoż ma przebieg tętniący stąd migotanie. Równoległe dołączenie kondensatora filtrującego o odpowiedniej pojemności pozwala na znaczne zmniejszenie amplitudy tętnień. Im większa jest pojemność użytego kondensatora, tym napięcie wyjściowe ma przebieg bardziej zbliżony do przebiegu stałego w związku z tym migotanie powinno w znacznym stopniu ustać.

0
  • #4 09 Lip 2016 22:00
    piotrdy
    Poziom 8  

Witam
    Próbowałem wlutować kondensator 220 µF 16V do taśmy led ale dalej tak samo pulsują.
    Kondensator wlutowałem z dekoracyjnych diod sterowanych tym samym panelem (też zaczęły pulsować).

Jaki kondensator mam zastosować?

0
  • #5 09 Lip 2016 22:09
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

piotrdy napisał:
    kabinie przyszncowej
    Przepraszam - W CZYM???
    czarownik2 napisał:
    Napięcie przemienne z transformatora jest przetwarzane na napięcie stałe przy pomocy układu mostka prostowniczego.
    Bardzo możliwe.
    piotrdy napisał:
    Próbowałem wlutować kondensator 220 µF 16V do taśmy led ale dalej tak samo pulsują.
    A ile diod jest? Jaki prąd pobierają? Pojemność kondensatora powinna być dobrana do prądu obciążenia, a i tak nawet przy dużej pojemności diody mogą migotać w rytmie zmian napięcia sieci. Może tylko słabiej będzie to zauważalne.
    Teoretycznie minimalna częstotliwość pulsowania jasności jaka jest zauważalne dla człowieka to ok. 24Hz, jest to jednak dość uogólniona prawda - zdarzają się ludzie bardziej wyczuleni i dla nich nawet 100Hz jest denerwujące.
    Nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytanie:
    sitoslaw napisał:
    A z czego są zasilane "paski ledowe"?

Jeśli to zasilacz impulsowy to zupełnie inna może być przyczyna migotania....

0
  • #6 10 Lip 2016 16:33
    czarownik2
    Poziom 10  

Jest jeszcze możliwość, iż mostek Graetza jest w ogóle nie obecny skoro w wcześniejszym układnie pracowała świetlówka. W takim wypadku [mamy stroboskop] oświetlenie musi być na prawdę uciążliwe. Więc koniecznie trzeba zastosować układ prostowniczy a następnie kondensatory.

Proponuję jednak wcześniej zajrzeć do tematu =>Link

0