Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 8920G - czarny ekran po uruchomieniu systemu - matryca czy grafika

06 Lip 2016 12:00 1002 11
  • Poziom 8  
    Witam

Mam laptopa Acer Aspire 8920G.
    Grafika mocno się zgrzała zaczęły wyskakiwać paski na matrycy.
    Po pewnym czasie już tylko czarny ekran. System słychać normalnie się uruchamia słychać logowanie.
    Podpinałem do innego monitora ale nie ma sygnału.
    Rozebrałem laptopa i jeszcze raz podłączyłem taśmę od matrycy do płyty głównej.

Teraz pytanie czy to matryca czy karta grafiki?
    Czy system może się uruchomić bez sprawnej grafiki?

Wymiana karty grafiki to koszt około 200 zł na allegro. Czy to się opłaca?

Pozdrawiam i z góry dziękuję
    Wojtek
  • Poziom 27  
    Na 99% karta grafiki, skoro nie ma sygnału na zewnętrzny monitor.
  • Poziom 8  
    A czy opłaca się wymiana tej grafiki?
    Grafika w tym laptopie NVIDIA GeForce 9500M GS a allegro 200zł.

Jest może jakiś tańszy odpowiednik?
  • Poziom 27  
    Nie sądzę żebyś znalazł dobrą kartę taniej.
    Przeglądnij jeszcze zagraniczne serwisy a'la allegro, ale ceny tam są podobne.

Czy warto ?
    Tutaj Ci nie podpowiem, musisz zdecydować samemu.

• Spec od komputerów
    Andrzej Ch. napisał:
    Na 99% karta grafiki, skoro nie ma sygnału na zewnętrzny monitor.
    - takie twierdzenia mogą potomnych w błąd wprowadzić. Jak wyjmiesz RAM lub będziesz miał uszkodzony bios, most, przetwornicę lub inną z wielu możliwych usterek - też nie będzie obrazu na LCD i CRT.
    Ale tu słychać dźwięki systemu, więc raczej grafika, chociaż matryca też może być winna.

Najpierw sprawdź czy to rzeczywiście grafika - najlepiej podmień na próbę matrycę.
    Możesz też diagnostycznie wygrzać chip GPU. Nie ma sensu inwestować w ciemno.

Rozważ też wymianę samego chipu - w dobrym serwisie możesz dostać rok gwarancji, a te karty z allegro często są już grzane i zdychają po kilku miesiącach. Warto popytać i porównać ceny.
  • Poziom 27  
    Jeśli byłby problem tylko z matrycą, na zewnętrznym ekranie byłby obraz. A jego nie ma.
    Ja obstawiam że to wina GeForce, jak zaznaczyłem w pierwszym poście, zwłaszcza że:
    1. najpierw pojawiały się paski na matrycy (tutaj co prawda nie jest to pisane dokładnie jakie to były paski),
    2. całkowity brak obrazu na matrycy i na zewnętrznym monitorze,
    3. pewne wersje GeForce były wadliwe.

• Spec od komputerów
    Andrzej Ch. napisał:
    Jeśli byłby problem tylko z matrycą, na zewnętrznym ekranie byłby obraz. A jego nie ma.
    - Zależy od uszkodzenia matrycy. Wystarczy, że zostanie odczytany EDID matrycy (matryca może mieć sprawny tylko eeprom) i bez względu na sprawność reszty części matrycy tam zostanie wysłany obraz. No chyba, że ktoś przełączy na zewnętrzny skrótem.

Co do GPU - jest najbardziej podejrzany, ale nie ma co zawężać poszukiwań:
    - miałem kilka przypadków uszkodzonych matryc na których pojawiały się pionowe kolorowe paski/kreski i znikał obraz.
    - Uszkodzenie GF9500M - teoretycznie układ nie należy do wadliwych, ale oczywiście też padały;

A jeśli chodzi o całkowity brak obrazu - przyczyn może być bardzo wiele. To akurat o niczym nie świadczy. Co innego gdyby były np. artefakty.
  • Poziom 8  
    Po przeczytaniu postów:
    Zakupiłem nową kartę. Sprzedawca daje 7 dni rozruchowych więc sprawdzę czy to grafika.

Miejmy nadzieję ze to ona powoduję problemy...

Dodaje, że karta bardzo mocno wcześniej się zagrzała i po tym zaczął znikać obraz.

Czy może mieć na to wszystko wpływ bateria od biosu? Wcześniej wymieniłem na nową?

Pozdrawiam

• Spec od komputerów
    franciszek12 napisał:
    Sprzedawca daje 7 dni rozruchowych
    - jak przygrzejesz hotem to Twoja dłużej podziała :).

franciszek12 napisał:
    Czy może mieć na to wszystko wpływ bateria od biosu?
    Na takie zachowanie - tzn. znikający obraz jeśli dźwięk pozostaje - nie.
  • Poziom 8  
    [quote="sk1977"]
    franciszek12 napisał:
    Sprzedawca daje 7 dni rozruchowych
    - jak przygrzejesz hotem to Twoja dłużej podziała :).

co to znaczy "Przygrzejesz hotem"?
    W tym laptopie jest to moduł wymienny - 4 śrubki.

• Spec od komputerów
    franciszek12 napisał:
    co to znaczy "Przygrzejesz hotem"
    - wygrzewanie - stosuje się diagnostycznie aby upewnić się czy na 100% GPU jest uszkodzone. Po takim wygrzaniu karta na jakiś czas odzyskuje sprawność. Niektóre nawet na kilka miesięcy.

Dlatego Cię ostrzegałem przed zakupem na allegro - wielu już zakupiło wygrzewane grafiki i długo się nie nacieszyli.
  • Poziom 8  
    Wymieniłem kartę graficzną i działa wszystko.

Bardzo dziękuję za podpowiedzi.
    Pozdrawiam
    Acer Aspire 8920G - czarny ekran po uruchomieniu systemu - matryca czy grafika