Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie schodowe nie typ - Linia Renova Schneider oraz ściemniacz Merten

Piotrson 06 Lip 2016 18:22 2136 11
  • #1 06 Lip 2016 18:22
    Piotrson
    Poziom 7  

Witam wszystkich mam pytanie czy jest możliwość wykonania instalacji schodowej
    z 3 włącznikami schodowymi bez użycia włącznika krzyżowego w środku ?
    Lampa jest jedna .
    Problem w tym ze firma Schneider Linia Renova nie produkuje takich włączników są albo schodowe pojedyncze albo schodowe podwójne .
    Punk świetlny jest tylko jeden ale zapalany ma być w trzech miejscach .
    Bardzo proszę o poradę a jeżeli jest to możliwe to o jakiś schemat .

Piotr .

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • #2 06 Lip 2016 18:33
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Przypuszczam, że można by było wykorzystać podwójny schodowy zamiast krzyżowego. Warunek byłby taki, że założony jeden duży klawisz (bądź zespolone te dwa ze sobą). Należałoby też wykonać dwa krótkie mostki. Popatrz na schemat ideowy z krzyżowym.

Oczywiście jest jeszcze inna opcja a mianowicie zastosowanie przekaźnika bistabilnego i wtedy użycie trzech przycisków zamiast włączników.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 06 Lip 2016 18:36
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

W takim układzie instalacja pod przekaźnik bistabilny, a wyłączniki typu "dzwonkowe" odbijające - jeżeli takie mają w swojej serii.

0
  • #4 06 Lip 2016 20:04
    zbich70
    Specjalista elektryk

zybex napisał:
    Przypuszczam, że można by było wykorzystać podwójny schodowy zamiast krzyżowego

W tym sęk, że to linia trochę w stylu "retro" z całkowicie oddzielnymi klawiszami.
    Nie założysz tam wspólnego klawisza.

0
  • #5 06 Lip 2016 22:02
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

No to się trzeba by było włączać je zawsze jednocześnie a to trochę niewygodne.

0
  • #6 07 Lip 2016 01:13
    Piotrson
    Poziom 7  

Dziękuje wszystkim za porady . Fakt jest ze tez myślałem żeby zastosować podwójny schodowy ale jak napisał zbich70 nie bardzo jest jak zespolić te dwa klawisze w jeden .
    to sa nowe 3 pomieszczenia dobudowane do starego domu i klient sie uparł na taka serię .
    Do tego muszę założyć ściemniacz > Merten LED uniwersalny CCT99100> wtedy wyłaczniki działaja jak dzwonkowe bo w nie wkłada sie takie małe sprężynki.
    czy wtedy ten ściemniacz CCt99100 zadziała jak przekaźnik bistabilny ?
    tak sugerował mi sprzedawca ale ja trochę zgłupiałem . Zawsze zakładałem krzyżowe w środku instalacji schodowej i nie było problemu .
    Oczywiście znam tylko podstawy elektryki...... i troszkę za późno by iść do szkoły po większą wiedzę , zresztą ta dziedzina tak sie rozwinęła ze ciężko nadążyć .
    Co o tym myślicie zadziała jak tak to jak to najlepiej spiąć razem ?
    Pozdrawiam wszystkich i dziękuje za rady i opinie

0
  • #8 12 Lip 2016 08:02
    Piotrson
    Poziom 7  

Dzięki >kasprzyk< trochę pojawił mi sie uśmiech na twarzy :-)
    Teraz jednak nie bardzo rozumiem jak podłączyć te wyłączniki ala dzwonkowe .
    Bo z tego co widać na schemacie ściemniacza zasilanie musi mieć wyjście od niego .
    Ja go chcę umieścić w puszce rozdzielczej na suficie co by działał od razu na trzy lampy następnie
    mam zasilanie od niego podłączyć do pierwszego włącznika czy do każdego z osobna ?
    potem też nasuwa sie pytanie jak podłączyć przewody komunikacyjne ?
    Wejście w tych włącznikach jest jedno a wyjścia dwa jak to rozwiązać miedzy drugim a trzecim włącznikiem ?
    Jeżeli jest to możliwe to proszę o jakas podpowiedź albo jakikolwiek schemat możne odnośnik gdzie szukać ?
    Nie zajmuje sie elektryka na co dzień ale 25 lat temu zrobiłem kurs do 1 kW .
    wiem że dzisiaj ten kurs to nawet nie podstawówka w dziedzinie elektryki bo ta dziedzina rozwinęła sie bardzo ale lubie małe wyzwania i lubie gdy mogę się czegoś nowego nauczyć.
    Proszę wszystkich o jakiekolwiek porady .

0
  • #9 12 Lip 2016 20:42
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam
    Ważne pytanie, bo z pierwszego postu zrozumiałem, że przygotowujesz instalacje czy jednak przewody już są położone -jeżeli tak, to rozrysuj ile żył gdzie zasilanie, gdzie odpływ do lampy.

0
  • #10 17 Lip 2016 09:27
    Piotrson
    Poziom 7  

Na początku w tym pomieszczeniu była tylko jena lampa i jeden wyłącznik ponieważ zostały zrobione małe przebudowy ( usunięte wbudowane szafy i jedna ścianka działowa ze spiżarką zrobiło sie duże pomieszczenie )
    Właściciel chciał kilka punktów świetlnych na suficie ale zapalanych i gaszonych przy trzech drzwiach więc przerobiłem instalację jak do wł/ wył. schodowych (schemat jaki zamieścił zybex )
    Problem się zaczął jak właściciel powiedział ze chce miec konkretnie te gniazda i wyłączniki (Schneider Linia Renova ) podjechałem do hurtowni a tam mi powiedzieli że nie ma z tego modelu krzyżowych do tego klient chciał ściemniacz .Znów hurtownia .
    Jeden ze sprzedawców sugerował ze prawdo podobnie jak sie zastosuje ten ściemniacz to powinno zadziałać ale powiedział że lepiej jeszcze zaciągnąć wiedzy jak by ten nie zadziałał to mogę oddać .
    Z tego co tu szanowne grono pisze że jest alternatywa , a te włączniki można zamienić na dzwonkowe .... to potrzeba tylko jakiegoś schematu jak to spiąć do kupy z tym ściemniaczem .
    Instalacja jet wyprowadzona jak pisałem z myślą o środkowym krzyżowym ale nie ma problemy by ja trochę przerobić bo całość idzie w rurkach .
    Pozdrawiam i wdzięczny będę za wszystkie sugestie .

0
  • Pomocny post
    #11 17 Lip 2016 12:03
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Jeżeli masz 5 żył między puszkami (min.4 żyły dla opraw w II klasie ochronności) to musisz się zastosować do tego schematu i to wszystko. Nie wiem czy producent tego ściemniacza nie ma nic przeciwko temu, żeby w jednym przewodzie były żyły zasilające i sterujące, musisz to wyczytać, jeżeli masz ściemniacz pod ręką - podłącz wszystko na "sucho" i będziesz wiedział czy działa prawidłowo.
    Zwróć uwagę, że jak zastosujesz źródła LED - nie wszystkie współpracują ze ściemniaczem.
    pzdr
    Ściemniacz w ostatniej puszcze z której wychodzisz zasilaniem na oprawę oświetleniową.

0
  • #12 19 Lip 2016 09:05
    Piotrson
    Poziom 7  

Dzięki wielkie
    Zastosuję sie do twojej rady i podłącze to wszystko na sucho .
    Mam nadzieje ze to wszystko zadziała .
    Pozdrawiam .

0