Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz warsztatowy-przełączanie odczepów

irass1987 06 Lip 2016 23:10 1515 14
  • #1 06 Lip 2016 23:10
    irass1987
    Poziom 7  

Witam.Jestem w trakcie projektowania zasilacza warsztatowego i mam zagwozdkę co do schematu przełączania odczepów zasilania.Początkowo chciałem aby przełączane były tylko odczepy transformatora (AC) ale zastanawia mnie czy nie lepiej będzie jeśli by przełączać już wyprostowane i odfiltrowane napięcie (DC).Miało by to tę zaletę ,że przy zmniejszaniu napięcia wyjściowego na kondensatorach filtrujących nie musiałbym dodawać rezystora rozładowującego te kondki i nie zmniejszało by to sprawności urządzenia.Ponadto mógłbym zastosować kondensatory na niższe napięcie które jak wiadomo będą tańsze.Nie jestem tylko pewien czy to dobre rozwiązanie jeśli wziąć pod uwagę prądy wyrównawcze na mostkach i takie (w niektórych konfiguracjach przekazników) połączenie kondensatorów każdego z wyjść.Dodaje szkic zeby rozjaśnić o co mi chodzi. Zasilacz warsztatowy-przełączanie odczepów
    Oczywiście to tylko koncepcja jak miałoby to wyglądać.Na wyjściu byłby stabilizator liniowy.Acha przekazniki w każdej parze odczepów i wyjściowe są podwójne w jednej obudowie na przykład Relpol RM84-2012-35-1012.
    Proszę o odpowiedz kogoś kto ma o tym troche pojęcia.
    Jeśli nie ten dział to proszę przenieść.Pozdrawiam

• #2 06 Lip 2016 23:51
    trymer01
    Moderator Projektowanie

irass1987 napisał:
    lepiej będzie jeśli by przełączać już wyprostowane i odfiltrowane napięcie (DC).Miało by to tę zaletę ,że przy zmniejszaniu napięcia wyjściowego na kondensatorach filtrujących nie musiałbym dodawać rezystora rozładowującego te kondki i nie zmniejszało by to sprawności urządzenia.

Przełączanie DC ma same wady, a nie zalety:
    - wypalanie zestyków przekaźników,
    - komplikacja,
    - koszty,
    ....
    Po co rezystor przy przełączaniu AC? - nic nie trzeba tam rozładowywać, przemyśl to sobie.
    Sprawność? - nie ma to żadnego wpływu na sprawność.

• #3 07 Lip 2016 00:24
    Setel
    Poziom 25  

Zdecydowanie należy przełączać odczepy transformatora strony pierwotnej, ze względu na małe prądy. Stosować wtedy należy przekaźniki przeznaczone do przełączania prądu zmiennego 230 V. Przełączania po stronie wtórnej raczej się nie stosuje. Przełączanie prądu stałego - patrz post trymer01.

• #5 07 Lip 2016 07:11
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Przedstawiam kolegam schemat, który pozwala 2 przekaźnikikami przełączać 4 odczepy wtórnego uzwojenia transformatora . Schemat automatu jest zarysowany kropkowaną linią. Zasilacz warsztatowy-przełączanie odczepów

• #6 09 Lip 2016 01:37
    Setel
    Poziom 25  

@Freddy: zasilacze laboratoryjne to osobne zagadnienie, nie w tym temacie. Tu chodzi o zwykły zasilacz. Nie stosuje się przekaźnikowego przełączania po wtórnej stronie transformatora ze względu na przełączane prądy. Ale jak ktoś się uprze i zastosuje odpowiednie przekaźniki - voilà!

• #7 09 Lip 2016 04:08
    aksakal

Jestem zdziwiony tej kategoryczności z której kolegi twierdzą - Przełączania po stronie wtórnej raczej się nie stosuje ! Jeszcze jak stosuje!!! U nas na rynku Chinsky modele przeważnie akurat z takim przełączaniem po wtórnej stronie . Przy czym wykorzystuje się 2 granicy przełączania na 1 przekaźniku - do 15-21V( zależy od maksymalnego wyjsc. napięcia ) - przekaźnik jest wyłączony, przy zwiększeniu napięcia przekaźnik przełącza odczep wtórnego uzwojenia. Zazwyczaj wykorzystuje się przekaźnik 10A . Nie myślę, że specjalnie dla Polski Chińczycy czynią szczególne modele .

• #8 09 Lip 2016 08:45
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Kol. Setel - proszę nie pisać już takich głupstw!

• #9 09 Lip 2016 09:38
    irass1987
    Poziom 7  

Wiec chyba tak jak mówicie przełączanie zrobię na AC na wtórnym np.tak

Dodano po 2 [minuty]:

Zasilacz warsztatowy-przełączanie odczepów

• #10 09 Lip 2016 09:57
    irass1987
    Poziom 7  

Poszukuje jeszcze jakiegoś regulowanego stabilizatora liniowego z ograniczeniem prądu.Napięcia wyjściowe 0-50V.Gdzieś widziałem schemat na elektrodzie takiego na UA723 z tranzystorami wykonawczymi.Macie może jakieś sugestie?

• #11 09 Lip 2016 11:28
    aksakal

Zasilacz warsztatowy-przełączanie odczepów Zasilacz warsztatowy-przełączanie odczepów

Dodano po 22 [minuty]:

0-50V 0-5A Zasilacz warsztatowy-przełączanie odczepów Zasilacz warsztatowy-przełączanie odczepów Zasilacz warsztatowy-przełączanie odczepów

• #12 09 Lip 2016 22:01
    irass1987
    Poziom 7  

Kolego aksakal czy ten drugi schemat jest zgodny z płytkami umieszczonymi obok?Pytam bo wartości elementów mi nie pasuja

• #13 10 Lip 2016 08:24
    aksakal

Tak, ten drugi schemat jest zgodny z płytkami umieszczonymi obok, lecz wartosci niektórych elementów nie znacznie różnią się . Każdy schemat dla fachowca to nie dogmat, a punkt orientacyjny dla twórczości!

• #14 11 Lip 2016 03:14
    irass1987
    Poziom 7  

Ok.Dzieki za schematy.Moglbys podeslac link do strony zrodlowej tego schematu?I pytanie czy dwa takie stabilizatory mogą pracować symetrycznie i/lub równolegle i czy zabezpieczają tranzystory wykonawcze?Czy lepiej wykonać stabilizator napięcia ujemnego dla drogiej polowki?Mam trafo ok. 1KW i będę je przezwajal na 8 takich samych uzw. na wtórnym po 10V każde gdzie pracować by miały po 4 dla każdej z polowek.

Dodano po 5 [minuty]:

Nawiasem mówiąc żaden ze mnie "fachowiec" 😊

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo