Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

O co chodzi w tej zwrotnicy?

cursor 02 Lip 2005 21:57 873 9
 • #1 02 Lip 2005 21:57
  cursor
  Poziom 30  

  Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć zasadę działania tej zwrotki:
  Czy jest wogóle możliwa praca głośników w ten sposób i czy średniotonowy i wysokotonowy są bezpieczne. Kolumny mają napisane na tabliczce 70W RMS. Kolega przywiózł mi je z austrii i nie wiem czy zostawić tę zwrotkę w spokoju czy bawić się nią.

  0 9
 • #2 02 Lip 2005 22:16
  piórko
  Poziom 30  

  Wydaje mi się, że schemat jest źle narysowany.
  Filtr basowego jest OK ale górne wyprowadzenie R3 i lewa końcówka C1 idą chyba naprawdę do minusa?
  Wysoki to piezak, tak?

  Ale może też być to oszczędnościowa wersja zwrotnicy.

  "czy bawić się nią" - jeśli głośniki są tego warte to tak.

  0
 • #3 02 Lip 2005 22:27
  cursor
  Poziom 30  

  Średni to zwykły stożkowy. Wysokotonowy to kopółka. Schemat rysowałem ja i nie jest źle narysowany. Ja to rysowałem bezpośrednio z układu. Jeszcze kilka razy sprawdzałem czy to dobrze narysowałem. Stąd właśnie to pytanie, nie wiem o co chodzi w podłączeniu głośnika średniotonowego i wysokotonowego. Niestety, ale nic nie znalazłem na temat tych kolumn. Jak wykręciłem kopółke to na magnesie była data 6.11.1982. Średni i wysokotonowy są oryginalne, a bass wczoraj zmieniłem na GDN 20/40 bo tamte miały podarte membrany(cewka i resor są w porządku więc jak tylko będe mieć kase to pobawie się w regeneracje).

  P.S. jeszcze jedno pytanie: Na dole kolumny są rurki bass-reflex, ale z możliwością regulacji. Każda rurka ma swoją zaślepke i przy jednej otwartej jest podobno strojenie na 30Hz, przy dwóch 40Hz, a przy trzech 50Hz może ktoś kojarzy tego typu rozwiązania?

  0
 • Pomocny post
  #4 02 Lip 2005 23:02
  Pyroaniah
  Poziom 28  

  Zwrotnica jest okej, nawet powiem że jest skomplikowana :) kondensator i cewka szeregowo wstawione i o odpowiednich wartościach są przerwą w obwodzie dla prądu zmiennego. Pętla dla wysokotonowca po prostu omija tą cewkę, nie ma znaczenia. Ja bym tą zwrotnicę zostawił. Co do tuneli to takiego wynalazku na oczy nie widziałem ale podejrzewam że całkiem-całkiem te kolumienki. Jak będziesz je regenerował to koniecznie zważ membranę starą po usunięciu na wadze analitycznej i dobierz taką żeby się masą zgadzała. Powinien być niezły sprzęcik, bo nieźle to jest przemyślane.

  0
 • #5 02 Lip 2005 23:09
  cursor
  Poziom 30  

  Niestety, ale z tym ważeniem będzie problem. Membrany nie są kompletne. Czy mógłbyś mi powiedzeć coś więcej o tej zwrotnicy? Co ze średniotonowym i wytrzymałością tych głośników?

  0
 • Pomocny post
  #6 02 Lip 2005 23:14
  Tremolo
  Poziom 43  

  Nic nadzwyczajnego tylko sposób narysowania nietypowy...
  Tak basowiec jest normalny od plusa przez cewke równolegle konda.. OK.

  Wysokotonowiec jakby odwrotnie równolegle cewka a potem dwie kondy w szereg (mniejsza pojemność niż część , która wchodzi na średni)
  .

  Średniotonowiec to najdziwniejsza część ukłądu... on widzi układ LLC szeregowy wydzielone LC kondensatorem ucinającym wysokie nastepnie wchodzi na rezystor.

  No i te potencjometry to niezła sprawa - regulacja skutecznośći...

  Tak się w praktyce robi z głośnikach centralnych lub innego rodzaju dziwadłach...

  Książka, jaka u mnie leży w bibliotece o filtrach jest większa niż niejedna o elektronice analogowej jako całości gdzie filtry to 3-5 stron.

  0
 • #7 02 Lip 2005 23:23
  Pyroaniah
  Poziom 28  

  to nie są potencjometry do regulacji tylko opornice drutowe. Założę się o butelkę po piwie :). Zwykły l-pad tańszym kosztem i możliwością regulacji, ale po rozkręceniu kolumny.

  0
 • #8 02 Lip 2005 23:25
  darkfenriz
  Poziom 21  

  W zasadzie to zwrotka szeregowa.
  Takie pytanie:
  czy siła przeciwelekromotoryczna jako "śmieci" powstałe z rezonansu mechanicznego woofera nie 'wchodzi' na średniaka? Zawsze byłem nieco podejrzliwy co do takich rozwiązań

  0
 • #9 03 Lip 2005 00:17
  piórko
  Poziom 30  

  Jeśli dobrze uprościłem schemat to wygląda on tak (rys).

  Średni i wysoki są zasilane napięciem odkładającym się na L2. Dziwne rozwiązanie...


  Tremolo :arrow: czy "Trójkąt Trzech Cesarzy" ma coś wspólnego z zespołem Myslovitz?

  0
 • #10 03 Lip 2005 00:30
  Pyroaniah
  Poziom 28  

  Oczywiście że śmieci wchodzą, dlatego lepiej robić oddzielne zupełnie tory. Piórko, chyba nie z tego co mi się wydaje, ale z Mysłowicami na pewno :). Zaraz pewnie 3molo mnie ochrzani :).

  0