Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki rodzaj skrętki do paneli fotowoltaicznych na dł. 80 m

07 Lip 2016 13:15 1476 12
  • Poziom 17  
    Witam,
    mam panele fotowoltaiczne z kartą sieciową. Jest tam antena wi-fi jednak nie działa za dobrze, mały zasięg. Wymiana na 38 cm nie wiele dała. Chcę przekopać około 70-85 m i położyć skrętkę.

Tylko teraz pytanie. W sumie kabla będzie w ziemi będzie 80 m plus w budynku te 5 m. Kabel będzie leżał w wykopie w którym są już kable elektryczne na głębokości ~75 cm, skrętkę chcę położyć na głębokości ~50 cm.

Jaka powinien być to kabel? UTP czy FTP? Czy powinien być ekran?

Który typ z tych opisanych na wikipedii wybrać:
    1. U/UTP (dawniej UTP) – skrętka nieekranowana
    2. F/UTP (dawniej FTP) – skrętka foliowana
    3. U/FTP – skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii
    4. F/FTP – skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii dodatkowo w ekranie z folii
    5. SF/UTP (dawniej STP) – skrętka ekranowana folią i siatką
    6. S/FTP (dawniej SFTP) – skrętka z każdą parą foliowaną dodatkowo w ekranie z siatki
    7. SF/FTP (dawniej S-STP) – skrętka z każdą parą foliowaną dodatkowo w ekranie z folii i siatki

Jeśli ekranowany to jak i gdzie należy podłączyć ten ekran.

Kabel będzie szedł od karty sieciowej w falowniku do routera w domu.

Zdjęcia tej karty zobaczyć można tu:
    http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=43631&p=526810#p526810

tam też link do tego falownika.

Dodano po 23 [minuty]:

Są też złącza RJ45 ekranowane, ale w cenie od 0,55 zł do 32 zł. Dlaczego taka różnica w cenie. Która wybrać?

http://szafyrack.pl/akcesoria/wtyk-rj45-w-ekranie-129?gclid=CIasuuCb4c0CFasV0wodNXwFCg

http://www.fcnet.pl/index.php?products=product&prod_id=759&gclid=CLfgpqec4c0CFUeeGwod-EUGRA
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 37  
    Nie ma żadnej potrzeby stosowania skrętki ekranowanej w tym użyciu. Potrzebna jest żelowana, do ułożenia w gruncie.
  • Poziom 17  
    Czyli nie będzie zakłóceń? Tamten kabel elektryczny jest 3 fazowy.

Czyli tak po 1,04 zł za 1m UTP żelowana wystarczy. A i jeszcze mam peszel więc w nim będzie ta skrętka szła.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    W budynku jest o wiele więcej zakłóceń i kable (wiele kabli) przebiega blisko siebie. Nie kładł bym skrętki w ziemi w peselu, gdyż może w nim zbierać się woda. Ułóż kabel luźno, nie naciągając go. Obsyp go piaskiem i będzie OK.
  • Poziom 16  
    Peszel olej bo nic nie daje. Zakop w hdpe. Przynajmniej w przyszlosci jak kabel strzeli to go wymienisz. W peszlu nie ma szans.
    Ile kosztuje karta do tego falownika? Moze swiatlo pociagniesz.
    Jesli droga karta to w swiatlo inwestuj
  • Poziom 17  
    Szczota6, z tym, że twój pomysł zwiększa koszty i to znacznie. Rurka HDPE jest droższa i w niej też może zbierać się woda.

Ją tak jak i peszel też trzeba byłoby ciąć chyba co kilkanaście metrów bo na 70-80 m nie przeciąganie się kabla na jednej długości.
  • Poziom 16  
    W peszlu sie nie da. W hdpe bez problemu po 200m sie wciaga.

Argument z woda jest dziwny... w peszlu przeciez tez sie zbiera woda, dodatkowo do 2 lat peka, zabezpieczenie kabla jest takie ze ktos kopiac ziemniaki szpadlem przetnie peszel wraz z kablem.
    Rure sie piankuje zeby woda nie naleciala.
    Sam mam tak do domu swiatlo podciagniete i zero wody. Do blokow tez woda nie wchodzi.
    Najwiekszy koszt to rura hdpe i cena jest podobna do peszla.
    Teraz pytanie najwazniejsze. Ile kosztuje karta do falownika. Jak 20zl to moze palic ja i co rok.
    Jak ponad 200zl to lepiej sie zastanowic
  • Poziom 37  
    Przewód ziemny nie wymaga żadnej dodatkowej osłony. Zlecałem i nadzorowałem układanie wielu takich kabli, Ethernet i wieloparowych. Dodatkowa osłona w postaci jakiejkolwiek rury może spowodować, że kabel zamiast ziemnym, bedzie musiał być podwodnym - inaczej rura (ta dodatkowa osłona) musiała by zachować szczelność przez lata i posiadać odpowiedni spadek.

Kabel ziemny żelowany nie wymaga takiej osłony. Zabezpieczeniem przez uszkodzeniem, np. szpadlem, jest znajomość trasy ułożenia kabla i np. niebieska folia do oznaczania kabli niskiego napięcia (do 1kV) położona nad takim kablem.

Każdy kabel ma określoną trwałość, zakładaną przez producenta. Czasami 2 lata, inny 5 lat, a jeszcze inny 10 lat. To, że takie kable potrafią pracować znacznie dłużej to już inna sprawa. Ja chcę tylko podkreślić, że w tym przypadku nie warto robić czegoś na dziesięciolecia i dodatkowo inwestować, ponieważ taniej jest ułożyć nowy kabel co 10-15 lat, niż inwestować w super kabel i jego ochronę - szczególnie, gdy nie wiemy jakie technologię będą używane za 10 lat.
  • Poziom 37  
    Z dwóch powyższych kupił bym ten drugi, za 113 zł za 100 m.
  • Poziom 17  
    Witam.

kupiłem 90m skrętki w żelu bez ekranu.

Zakopałem w dole na 50 cm, piasek na dnie i na kablu.

Ale mam inny problem. Nie wiedziałem jak zarobić kabel 1:1 czy zamienione żyły. I trafiłem na ponad 100 str. opisu odnośnie ustawień sieciowych w falowniku.

http://www.fronius.com/Applikationen/contentserverdownload/downloadcsitem.aspx?id=397120

Na stronie 42 podana jest informacja:

Cytat:
    Okablowanie sieci „Fronius Solar Net”
    Uczestnik sieci
    Fronius Solar Net
    Falowniki wyposażone w urządzenie „Fronius Datamanager”, „Fronius Hybridmanager”
    lub „Fronius Com Card”, podzespoły DATCOM posiadające zewnętrzną obudowę lub inne
    podzespoły DATCOM będą dalej określane jako uczestnicy sieci „Fronius Solar Net”.
    Okablowanie
    uczestników sieci
    Fronius Solar Net
    Połączenie służące do wymiany danych w sieci „Fronius Solar Net” odbywa się za pomocą
    połączenia 1:1 za pośrednictwem 8-stykowego kabla wymiany danych i wtyczek RJ-45.
    Całkowita długość przewodów w sieci „Fronius Solar Net Ring” może wynosić maks 1000 m.
    Wymagania dotyczące
    kabli wymiany
    danych do
    sieci „Fronius Solar
    Net”
    Do okablowania uczestników sieci „Fronius Solar Net” można stosować wyłącznie ekranowane
    kable CAT5 (nowe) i CAT5e (stare) zgodne z normą ISO 11801 i EN50173.
    WAŻNE! Nie stosować kabli U/UTP zgodnych z ISO/IEC-11801!

Dozwolone kable:
    - S/STP
    - F/STP
    - S/FTP
    - F/FTP
    - SF/FTP
    - S/UTP
    - F/UTP
    - U/FTP
    - U/STP

Ekranowanie musi być zaciśnięte na ekranowanej wtyczce, dozwolonej do zastosowania
    z CAT5.
    Ponieważ żyły w kablach sieci Ethernet także są skręcone, należy zwracać uwagę na prawidłowe
    przydzielenie skręconych par żył zgodnie z TIA/EIA-568B:

Niby, w poście wyżej była podana informacja, że nie trzeba kabla z ekranem, ale teraz zastanawiam się czy nie spali mi się gniazdo w routerze lub cały router albo karta sieciowa w komputerze czy nawet we wszystkich podłączonych do tego samego routera. A może w drugą stronę spalić się może ta karta sieciowa przy panelach?

Czy można jakoś jeszcze zaekranować np. wtyki i je uziemić, bo kabla już nie będę wymieniać.
  • Poziom 37  
    dominik_fil napisał:
    Kabel będzie szedł od karty sieciowej w falowniku do routera w domu.

Które połączenie wykonujesz: „Fronius Solar Net", czy Ethernet?
  • Poziom 17  
    Nie wiem czy dobrze rozumiem. Solar Net jest do łączenia kilku falownikow, nawet 100 w siec o strukturze pierscieniowej. A Ethernet do podłączenia pojedynczego falowniki do routera. Czy tak?

Jeśli tak to ja robie połączenie z gniazda LAN w falowniki do gniazda w routerze. Mam jeden falowniki.

Znalazłeś jakas informacje, ze to ma znaczenie jaki typ połączenia