Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co powoduje czasowe opóźnienia przy starcie systemów routerów?

07 Lip 2016 13:09 2766 41
  • Użytkownik usunął konto  
  • PCBway
  • Poziom 37  
    Elastyczność i korzystanie ze sprawdzonego oprogramowania v/s wyciskanie pojedynczych taktów.
    Chyba wszystkie współczesne routery to jakieś pochodne linuxa, a to system z ochroną, naturalną dla siebie procedurą wstawania, swoją architekturą itd.... Nikt rozsądny nie będzie podejmował ryzyka zawieszania się routera albo włamania tylko dlatego, że szuka nanoseknd.

Tu wrzucę kamyczka Kolegom, oni wiedzą komu ;) że napisany w C a mimo to wolny ;)
  • PCBway
  • Poziom 15  
    Nie jest to system "mission critical" więc czas powrotu do normalnej pracy w przypadku awarii jest parametrem niezbyt branym pod uwagę jako coś istotnego. Normalnie po prostu się to włącza i ma działać bez wyłączania.
  • Poziom 33  
    A próbowałeś obadać dlaczego tak długo wstaje? Logowałeś się po ssh? Moje routery z OpenWRT wstają w mniej niż 10 sekund. Co to za router masz?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Najtańszy router z OpenWRT można nabyć za mniej niż 50PLN (z USB 80PLN). Dobry router z 2x USB, Gigabit Ethernet oraz 5GHZ to wydatek około 200PLN.
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Kolego, masz przykładowy procesor routera:
    http://cykey.ca/~cykey/airport/AR9344.pdf
    Taki siedzi w TP-Link TL-WDR3600, zobacz sobie ile różnych funkcji ma ten router, które muszą zostać po kolei uruchomione. Pamięć oprogramowania to 25Q64-104 a więc ma 64Mb (8MB) i może być taktowana z częstotliwością max 104MHz (co nie znaczy że z taką jest taktowana w urządzeniu), nie chce mi się szukać informacji ile cykli zajmuje odczyt.
    Kolejna sprawa - pamięć RAM typu H5PS5162GFR są dwie sztuki. Jest to pamięć 512Mb (64MB!) - w dwóch kościach mamy więc aż 128MB pamięci operacyjnej. Raczej nie bez powodu jak na takie z pozoru proste urządzenie jest tam aż tyle pamięci RAM.

Mając te informacje zastanów się dlaczego jest tak, a nie inaczej.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Wstają długo gdyż:
    - Procesory na ogół tyłka nie urywają (czyt. są powolne)
    - RAM tak samo, do tego nie ma go za dużo
    - Dysk (pamięć FLASH) też nie jest najwyższych lotów, to nie szybki pendrive USB3.0 ;)
    - Inicjalizacja podsystemu Ethernet, radia WiFi, innych bajerów, wystartowania usług też swoje trwa
    - "Dogadywanie" się z resztą sieci, do tego kompatybilność, nie wszystko w sieci musi być szybkie.
    - Energooszczędność, nie wszystko musi zapieprzać jak królik po koksie. Jak wiadomo koks jest drogi, a i królik się męczy (temperatura)
    - ... inne powody...

Routery tanie i średniej klasy wstają i pracują tak a nie inaczej, bo takie jest ich założenie.
    Ogranicza je więc szereg czynników. I z resztą czemu ma nie ograniczać?
    Kup coś klasy PRO, lub zoptymalizuj swój tani.
    Popraw chłodzenie, zasilanie, wyłącz wszystkie zbędne bajery, usługi i protokoły. Będzie szybciej.

Tylko kto normalny resetuje/wyłącza router co chwila? To ma działać, być kompatybilne i energooszczędne, bo z założenia pracuje 24/7...
  • Admin grupy audio
    Rzecz w tym, że routery to są urządzenia które z natury konfiguruje się raz i zostawia w spokoju na długi czas. Raz na jakiś czas wstawanie routera przez nawet 10 minut nie jest problemem. Nie ma potrzeby optymalizowania tego. Co innego gdyby trzeba było dość poważnie zmieniać konfigurację kilka razy na dobę.
    Możesz sobie Kolego zamiast routera postawić malinę lub komputer - zobaczymy czy uda Ci się zrobić tak, by zmiana adresacji całej sieci ze 192.168.0.1 na 192.168.1.1 odbywała się w kilka sekund.
    Chciałbym to zobaczyć.

Zbyt dużo wymagasz, nawet jak na profesjonalne urządzenia, co zapewne wynika z nieznajomości zasad rządzących sieciami. Może i mamy XXI w. szybkie procesory, szybkie sieci itp ale nadal jest to technologia z początku lat 90 i prędko się to nie zmieni.
  • Admin grupy audio
    niveasoft napisał:
    Myśle że to co mam teraz to jakiś badziew, ale jeden z nich to TP-Link...

Ja mam taką zasadę - nie kupuję niczego co ma w nazwie "Link" i nie mam problemów. :)
    niveasoft napisał:
    Myślę że gdyby ktoś zrobił router który działa jak na router przystało to zyskałby renomę i to by się sprzedawało bo nikt nie lubi się denerwować. Raz bym zapłacił i zapomniał a tak to się denerwuję :P

Ale takie urządzenie kosztowałoby nie 200zł, tylko 600zł. Takie urządzenia są, tylko ilu ludzi je kupuje? Każdy chce tanio i dostaje to, za co zapłacił.
  • Poziom 36  
    Długi start może wynikać np. z oczekiwania na DHCP lub złego ustawienia adresów serwerów DNS.
  • Poziom 16  
    Jestem ciekaw ile zajmie Ci zresetowanie komputera na twardo podłączenie modemu, włączenie przeglądarki i wejście na jakaś stronę.

Uwierz ze nikt się nie znajdzie chętny żeby mieć router który włączy się w 15 sek.

Mój mikrotik na atomie z pamięcią dom uruchamiał się 5 sek...tylko co z tego jak płyta postowała 10 sek.
    Router uruchamia się ponownie jak już nie ma wyjścia.

Zmiana adresu ip w mikrotiku jest w momencie kliknięcia ok. Nie żadnego czekani
  • Poziom 33  
    To zależy ile chcesz $ wydać na taki router. Tylko USB Cie interesuje? co poza tym chciałbyś mieć w tym routerze (5Ghz, Gigabit Switch)? Czy jesteś gotów go wgrania sobie systemu na własną rękę i konfigurację?
  • Poziom 33  
    Ja mam WDR4300 oraz MR3020 z OpenWRT BB. Działają bez zarzutu. TP-Link to raczej ekonomiczne routery ale często da się wymienić fabryczny soft na coś bardziej rozsądnego. Z tego co wiem to Asus'y są dobre. Jednak to już wyższa półka cenowa.
  • Poziom 43  
    niveasoft napisał:
    te badziewa niestety się zawieszają.

Przecież sam kupiłeś taki sprzęt - trzeba było wydać 4x tyle nie miałbyś tego problemu.
    Artur k. napisał:
    nie kupuję niczego co ma w nazwie "Link" i nie mam problemów.

Dokładnie.
    Kupujecie wszyscy TP Linki bo TANIE, a wymagacie nie wiadomo czego - wydaj na router tys zł, 2 tys i wtedy miej oczekiwania.

Sam miałem kilka TP Linków - nigdy więcej ŻADNEGO - miałem też Asusa RT-N18U (spoko sprzęcik) - ale teraz mam Cisco RV180W - i to jest DOPIERO router spełniający MOJE oczekiwania i potrzeby - tylko ta cena...
    I żeby nie było - Asus "wstawał" w takie 2 minutki (dużo usług), ten Cisco "wstaje" u mnie nawet i 5 MINUT.
    niveasoft napisał:
    widać że komputer sobie z takim modemem radzi bez problemu

Czyli od momentu naciśnięcia przycisku "Power" na obudowie komputera do zobaczenia strony na wp ile czasu mija? - doliczysz modem (który też ma program do obsługi, wyszukanie sieci operatora, akceptacja urządzenia w jego sieci, nawiązanie połączenia itd.) - więc z modemem masz już co najmniej 1 minutę - JEDNA MINUTA z potężniejszym komputerem od routera.
    I sprawa zasadnicza - Windows jako system jest tak zbudowany, że "skanuje" sam swoje poczynania co kilka sekund (co zrobiłeś, gdzie, jak, czym), Linux robi to dopiero wtedy, kiedy dane działanie jest wykonywane - dlatego jest mniej "wymagający" - ale też jego funkcjonowanie wymaga większej "uwagi" użytkownika, Windows w pewnych aspektach jest autonomiczny i zautomatyzowany.
    Proszę też pamiętać, że obecne routery też już mają CPU z taktowaniem 1 GHz (i więcej), nawet są już 2 rdzeniowe procesory w routerach, które też już mają 512 MB RAM (a są takie co i 2 GB RAM) - tylko nie za 65 zł - choć są o niebo szybsze od TP Linka, to nie jest to "rakieta" - sam plik z oprogramowaniem potrafi dla tego sprzętu mieć prawie 100 MB - to proszę pomyśleć, co zawarto w takim oprogramowaniu - ile "procesów" musi router uruchomić, sprawdzić, przeskanować.
    Myślę, że te 2 minuty uruchamiania nie jest zbytnio upierdliwe dla współczesnego routera.
  • Admin grupy audio
    KOCUREK1970 napisał:
    Kupujecie wszyscy TP Linki bo TANIE, a wymagacie nie wiadomo czego - wydaj na router tys zł, 2 tys i wtedy miej oczekiwania.

Mnie nie chodziło tylko o TP Link. Jest kilka marek z "Link" w nazwie - np. D-Link, LinkSys...
  • Poziom 37  
    Artur k. napisał:
    KOCUREK1970 napisał:

Mnie nie chodziło tylko o TP Link. Jest kilka marek z "Link" w nazwie - np. D-Link, LinkSys...

ja odczytałem Twoją wypowiedź zgodnie z zamiarem. mam przeróżne skojarzenia z markami. Np kiedyś dla kogoś ważnego poszedłem po router "najlepszy i najdroższy". Wyszedłem z Linksysem ... czas mi uświadomił co to warte.

membranowy włącznik zasilania, czyli po każdym zaniku prądu znajdź router (np w niewygodnym miejscu) i włącz. A obok "przyjazny użytkownikowi" klawisz do przyłączania Wifi (de facto rozprogramowania). Serwisując to "przez telefon" co do włączenia zasilania, nie od razu wykryłem co za "problem z Wifi", a diagnozowałem pod kątem flasha nie trzymającego parametrów itd.... nie wiem co palił projektant tego urządzenia, ale mocne było. I raczej miał krawat do nieskazitelnie białej koszuli, a nie flanelę w kratę.

Jak nietrudno skojarzyć, moja lista marek których nie kupię zawiera wyrażenie regularne Link*

Do tego wiodącego klienta jakiegoś wieczora poszedł mój wieloletni firmy "wstyd się przyznać", zupełnie bez bajerów nawiasem mówiąc najszybszy we włączaniu jakim miałem, a nówka nie śmigana z bajerami poszła do mnie, zresztą szybko padła linia ADSL, a u ludzi niezłomnie pracował prosty staroć.

Przestraszony niską ceną TP linka wielokrotnie byłem pozytywnie zaskoczony walorami użytkowymi, optimum komplikacji / epoka, trwałością. Kolejny wymieniony przez Ciebie D Link we mnie budzi dobre skojarzenia, mam wrażenie nie testują na użytkownikach skoro modele są stosunkowo długo w sprzedaży..

Nie tylko power procesora/RAM wpływa na czas włączania, ale prostota projektu zdecydowanie.
  • Admin grupy audio
    LinkSys bez wątpienia był najlepszy... w swojej kategorii cenowej. Jak miałeś do wyboru D-Link za 100zł, albo LinkSys za 150zł, to lepiej było kupić LinkSys-a. I tylko tyle.
    Natomiast LinkSys to tanie Cisco ze wszystkimi cechami wynikającymi z taniości.

D-Link natomiast u mnie budzi nieciekawe skojarzenia, swego czasu bardzo popularne (ze względu na cenę) urządzenia do ADSL. Przerobiłem kilka modeli i zawsze coś było nie tak, a to się zawieszał, a to po długotrwałej pracy znacznie spowalniała sieć, a to miał problemy z ponownym nawiązaniem połączenia. Widziałem nawet patent na to - chłop sobie kupił wyłącznik czasowy za 30zł, ustawił wyłączenie 2:00 i włączenie ponowne 2:01 (bo o tej porze zwykle spał). Router po wyłączeniu i ponownym włączeniu działał normalnie, natomiast gdy rozłączał ISP celem zmiany IP - nie umiał ponownie nawiązać połączenia.
    Miałem tez kilka AP D-Link z nimi z kolei było tak, że po jakimś czasie nieprzerwanej pracy nie dało się połączyć z siecią WiFi. Sieć była widoczna, natomiast odrzucała połączenia. Pomagało wyłączenie i ponowne włączenie AP.

Z TP Link w sumie nie ma większych problemów, poza tym że już 4 sztuki leżą u mnie uszkodzone i szans na naprawę nie widzę. Zachowują się jakby się firmware wysypał, jednak nawet po wylutowaniu pamięci i zaprogramowaniu na programatorze urządzenia dalej nie działają. Zresztą niczego więcej nie zamierzam nawet próbować robić, bo to jest tak tanie, że koszt energii elektrycznej zużytej na potrzeby naprawy tych urządzeń mógłby być wyższy niż ich wartość - a gdzie ew. części i czas?

Mam awersję do urządzeń z "Link" w nazwie i na pewno żadnego już nie kupię. Już od kiedy TP Link się pojawił to go unikam - te routery o których wspomniałem to znajomi przynieśli bo im padły.
  • Admin grupy audio
    niveasoft napisał:
    No jak czytam że to technologia lat 90 i też coś tam od kilku lat w nich ustawiam to myślałem że tani bo już to się tak tanio da zrobić.. i tu zonk.

Źle zrozumiałeś - technologia z lat 90 to IPv4, który tak a nie inaczej działa. Choćbyś zastosował do jego obsługi technologię XXII w., to i tak będzie to działało tak samo jak dziś.
    Natomiast to, że sprzęt się zawiesza to jest wina taniości - z czegoś przecież cena wynika. Same procesory, pamięci itp są dobre, kwestia jak to zostało złożone w całość. To akurat wiemy - tanio, w związku z tym tak działa jak kosztuje.

Jak siedzisz w samochodach to masz taką analogię - dlaczego Polonezowi z silnikiem Rovera do Rovera było bardzo daleko? Co z tego, że miałeś silnik Rovera, jak to dalej był Polonez?
  • Poziom 43  
    niveasoft napisał:
    to myślałem że tani bo już to się tak tanio da zrobić..

Switch zarządzalny TP Linka - cena 1500 zł - gwarancja producenta 5 lat,
    switch zarządzalny HP - cena 1500 zł - gwarancja producenta WIECZYSTA - pytania?

Router TP Linka - cena 800 zł - gwarancja 5 lat,
    router o którym wspomniałem (Cisco RV180W) - cena 800 zł - gwarancja dożywotnia, ale maksymalnie 5 lat (czyli może być, że gwarancja i 15 lat) po zakończeniu jego produkcji.

W pewnych okolicznościach ten tani TP Link wcale nie jest tani.