Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Herbert ASC - Brak odbioru i nadawania

07 Lip 2016 16:27 1077 7
  • Poziom 4  
    Dzień dobry.

Mam problem z takim radiem. Nie nadaje i nie odbiera. Schemat mało czytelny(może ktoś ma w lepszej jakości?). LA4446 sprawdzony, filtr 455 jest ok. Nie ma nośnej. Na wyświetlaczu kreski się pokazują przy nadawaniu oraz zmieniają w takt mówienia do mikrofonu. Co i gdzie pomierzyć?

Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak sprawdziłeś LA4446?
    Wyświetlacz pokazuje kanał?
    Da się przełączać poszczególne funkcje?

Filtr 455 KHz nie ma nic wspólnego z nadajnikiem.
    Wspólne dla nadawania i odbioru jest VCO i może tam należy szukać usterki. Na początek trzeba by zmierzyć częstotliwość VCO czy jest prawidłowa.

VCO jest w okolicy cewek L701, 702. Na dobry początek proszę prze lutować te okolice.

Funkcja PA działa?
    Na pin 6 i 8 masz około połowy napięcia zasilania radia?
    Jak dotykasz pinu 13 LA słychać brum w głośniku?

Zresztą zobacz jakie mają być napięcia na LA.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2764780.html

Mierzyłeś w ogóle moc nadajnika? Może nie masz tylko modulacji?

I jeszcze jedno. Sprawdziłeś czy we wtyczce mikrofonu nie oderwał się któryś kabelek, sam kabel też mógł się uszkodzić.

Nasuwa się więcej pytań jak odpowiedzi.
  • Poziom 4  
    No więc tak:

LA sprawdziłem na palec i jest brum, zmierzyłem napięcie i jest pół napięcia zasilania.
    PA działa.
    Wyświetlacz pokazuje kanał, wszystkie funkcje działają(również SQ).
    Mikrofon sprawdzony - jest ok(podmieniłem na drugi sprawny).
    Pisałem, że filtr ok, aby uprzedzić odpowiedzi(notabene po dotknięciu jego wyjścia lub wyjścia pojawia się brum w głośniku - na wyłączonym ASQ).
    Sprawdziłem diodę modulacyjną oraz transformator i są ok.

Moc nadajnika = 0W zmierzone miernikiem.

Pozostaje więc chyba tylko VCO. Problem z tym, że nie przelutuję tych cewek ponieważ są one wlutowane na dodatkowej płytce i chyba trzeba byłoby ją najpierw odlutować. Może łatwiej zmierzyć częstotliwość czy wychodzi, ale nie wiem gdzie(schemat bardzo nieczytelny, ale może to LOCAL, który wychodzi z płytki VCO?)

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam
    goolgool napisał:
    ale może to LOCAL, który wychodzi z płytki VCO?)

Tak to jest wyjście VCO i tam możesz zmierzyć częstotliwość. Zmierz podczas nadawania i odbioru.

Możesz jeszcze zmierzyć napięcie podczas TX na LD. Będziesz wiedział czy PLL jest w synchronizacji.
  • Poziom 4  
    NA LOCAL:

odbiór: 23,1 Mhz
    nadawanie: 34,9 MHz

LD jest chyba na stałe do masy, przynajmniej tak widać na tym nieczytelnym schemacie. Zmierzyłem na TX:

odbiór: 6.6V
    nadawanie 0.13V

Chyba dobrze?
    goolgool napisał:
    odbiór: 23,1 Mhz
    nadawanie: 34,9 MHz

Wszystko za wysoko. Pierwsza pcz. jest 10,695 MHz, więc np. dla 4 kanału podczas RX częstotliwość powinna wynosić 27,000-10,695=16,305 MHz, a podczas TX 27,000 MHz.

goolgool napisał:
    LD jest chyba na stałe do masy, przynajmniej tak widać na tym nieczytelnym schemacie.

Gdyby tak było to nie miałbyś tak:

goolgool napisał:
    odbiór: 6.6V
    nadawanie 0.13V

ponieważ było by cały czas 0V.

Generalnie różnica RX\TX mniej-więcej jest ok. czyli cewka L702 podczas TX jest prawidłowo zwierana do masy. Spróbuj dostroić przy nadawaniu L701 by uzyskać np. na 4 kanale 27,000 MHz.
  • Poziom 4  
    Nie da się zejść cewką L701 do 16,305 na RX oraz do 27000 na TX. Jedyny plus, to po ruszeniu jej radio zaczęło szumieć. Tymczasem dorwałem drugie takie radio i tam na LOCAL jest na 4 kanale 26,67Mhz przy odbiorze i 29,76 przy nadawaniu. Tak ma być? Chyba trzeba będzie wylutować cały ten moduł PLL...

pozdrawiam
    goolgool napisał:
    Tymczasem dorwałem drugie takie radio i tam na LOCAL jest na 4 kanale 26,67Mhz przy odbiorze i 29,76 przy nadawaniu. Tak ma być?

Tak być nie może. To radio na 100% działa poprawnie? Może miernik częstotliwości źle liczy?

goolgool napisał:
    Chyba trzeba będzie wylutować cały ten moduł PLL...

Często zachodzi taka potrzeba że moduł trzeba wyciągnąć i przyjrzeć się mu dokładnie np. poprawiając lutowania.