Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CANDY CPCA 305 - Wymiana termostatu bo się lodówka nie wyłącza

07 Lip 2016 18:48 12732 82
  • Poziom 12  
    Witam

Proszę mi doradzić jak wymienić termostat w lodówce CANDY CPCA 305. Jak jest ustawiona na 2-3 lub 3 to się nie wyłącza i potrafi pracować nawet całą noc. Jak dam na 1-2 to się wyłącza co jakiś czas i krótko pracuje ale nie mrozi prawidłowo a w lodówce jest temp. ok 10 stopni. Był mechanik i niby dobił gazu choć twierdził, że czynnik jest i powinno być wszystko ok. Powiedział skręcić pokrętło na 1-2 i będzie się wyłączać - owszem wyłącza się, ale nie mrozi.

Proszę mi powiedzieć co i jak rozkręcać by wymienić termostat?

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 43  
    Witam tam gdzie są pokrętła do regulacji temperatury mrożenia tam jest termostat idzie od niego biała rureczka z prętem miedzianym jest to zabudowane od góry są zaślepki na wkręty lub jest na zaczaskach osłona .Proszę podesłać jakieś zdjęcia tego pokrętła i środka tej lodówki a lepiej wytłumaczę.

Dodano po 14 [minuty]:

A tak wygląda termostat do tej lodówki https://north.pl/karta/termostat-chlodziarki-do-lodowki-candy-cpca305,C10-6G-CLMQ-A8H.html
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 12  
    Dziękuję za odpowiedź.

Tak, wiem, że to taki termostat. Wydaje mi się, że u mnie muszę zdjąć drzwi, a potem całą ta listwę górną i odkręcić nakrętkę na termostacie. Czy ta rurka od termostatu jest gdzieś przylutowana na końcu, czy tylko ją wkładam w środek lodówki?

Proszę mi jeszcze wyjaśnić, czy dobrze rozumuje - przed tym momentem jak lodówka przestała się wyłączać po jakimś czasie jak się włączyła słychać było takie bulgotanie (czyli się rozmrażała) teraz po tym jak był mechanik stwierdził, że jest dobrze i ładnie pracuje a tego bulgotania wcale nie musi być słychać.

Wydaje mi się, że to jest ewidentny objaw małego stanu czynnika w środku i na dodatek uszkodzonego termostatu, bo ona od zawsze pracowała strasznie długo.
    A tu zdjęcia panela.
    CANDY CPCA 305 - Wymiana termostatu bo się lodówka nie wyłącza CANDY CPCA 305 - Wymiana termostatu bo się lodówka nie wyłącza CANDY CPCA 305 - Wymiana termostatu bo się lodówka nie wyłącza
    Dziękuję za odpowiedź
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Tak drzwiczki trzeba zdjąć poodkręcać te śruby i delikatnie zdjąć osłonę termostatu jest na zatrzaskach jeszcze a jeśli o rurkę z prętem miedzianym to trzeba ja uformować tak jak starą górnej części lodówki przy wyjmowaniu starego termostatu będzie widać wszystko jak jest ułożona.Ne jest lutowana ! gdyby po wymianie nie mroziła a ma gaz czyli freon to radze sprawdzić agregat i czy chłodnica robi się ciepła podczas gdy agregat pracuje .TO tyle z mojej strony Pozdrawiam temat uważam za zamknięty.
  • Poziom 12  
    Termostat wymieniony - co prawda trochę inny mi dobrali i kazali obserwować.

Dziękuję za pomoc.
  • Poziom 12  
    Jeszcze mam jedno pytanie.

Czy jak ten nowy termostat ma ta kapilarę nie osłoniętą (wcześniejszy był powleczony) tylko cała goła, to czy założyć na to jakąś osłonkę? Lodówka całą noc pracowała i ma 4 stopnie ale jakoś nie chcę się wyłączyć a była ustawiona na 3. Teraz zmniejszyłem na 2 i zobaczę czy się wyłączy i na jakiej temperaturze.
  • Poziom 43  
    Tylko ten pręt ma być osłonięty .A jeśli chodzi że nie mrozi to pytanie. Czy agregat pracuje cały czas i chłodnica jest ciepła ? a w lodowce temperatura dodatnia ?bo jeśli tak to brak freonu gazu lub agregat do wymiany.

Dodano po 3 [minuty]:

Ewentualnie nie oryginalny termostat?
  • Poziom 12  
    Czyli kupię koszulkę termokurczliwa i osłonię to co jest na zewnątrz. Agregat pracuje cały czas a chłodnica (takie duże czarne z tyłu - przepraszam, ale się dopiero uczę terminologii z zakresu chłodnictwa) :) jest całe równomiernie ciepłe. Agregat ponoć jak mechanik stwierdził jest dobry. Ale ja cały czas uważam, że za mało nabite jest czynnikiem. Rozkręciłem dziś znowu ten termostat i poprawiłem ten pręt troszkę i inaczej ułożyłem (za dużo wystawało na zewnątrz) i teraz ją znów obserwuję - jak na chwilę obecną chyba chłodzi lepiej a w tym momencie jest temperatura +7,1 C. Termostat owszem nie jest oryginalny bo takiego nie mieli, ale dobrali mi w serwisie, który się takimi rzeczami zajmuje. Ale tak się zastanawiam - jak odkręcałem ten stary termostat to na nim był taj jak by nie dociśnięty jeden styk (czarny) i może to było powodem, że on prawidłowo nie działał.
  • Poziom 43  
    Skoro agregat pracuje chłodnica ciepła to może filter zatkany lub zbyt niski poziom cieczy .a co do starego termostatu to możliwe że nie było przejścia skoro był wypięty to są przewody które idą do agregatu .sterują załącznikiem agregatu .Zaraz poszukam dla Pana schematu lub samego diagramu zasady pracy lodówki .

Dodano po 33 [minuty]:

Oto budowa i zasada działania lodówki /https://www.youtube.com/watch?v=o6LgHtZnAZs

proponuje sprawdzić styki też na agregacie czy od termostatu nie są zaśniedziałe ,oczywiście przy wyłączonym napięciu jeśli wszystko będzie ok załączyć lodówkę i czekać aż się wyłączy sprawdzić temperaturę na dole w zamrażalniku i temperaturę w chodziarce

Dodano po 15 [minuty]:

A może Pan podesłać zdjęcia z tyłu od strony agregatu i samego agregatu ?
  • Poziom 12  
    Witam

Obawiam się, że ten zastępczy termostat nie będzie. Lodówka się nie wyłącza choć miała temperaturę +3,2 C. Wymieniłem znów na stary i skręciłem na minimum. Muszę jednak zamówić termostat do mojej lodówki. Może mi Pan podpowie gdzie dostanę taki termostat w "ludzkich" pieniądzach? A gdzie jest jakiś filtr w lodówce?

Takiego termostatu szukam:

https://north.pl/karta/termostat-chlodziarki-do-lodowki-candy-cpca305,C10-6G-CLMQ-A8H.html

Dziękuję i przepraszam, że tak Pana męczę.
  • Poziom 12  
    Tak, muszę kupić w North - nie mam wyjścia.

Właśnie przed chwilą rozkręciłem ta szarą puszkę z kablami i wszystko tam jest dobrze i czyściutko. (jak się nie wie, jak to się rozbiera, to się trzeba namęczyć :) )

Proszę tak jest z tyłu.

CANDY CPCA 305 - Wymiana termostatu bo się lodówka nie wyłącza
  • Poziom 12  
    Czyli tego filtra sam nie sprawdzę i nie przeczyszczę. W poniedziałek zamawiam termostat i będę działał dalej.
  • Poziom 12  
    Dokładnie tak. Wymienię termostat i jak nie będzie ok to gościa uduszę.

Dziękuję

Miłego weekendu
  • Poziom 12  
    Czy wkładając tą kapilarę do środka między ścianki można coś uszkodzić (przebić), że będzie uchodził gaz? Czy można przez złe podłączenie sprawić, że uszkodzi sie agregat i nie będzie mroził prawidłowo? Bo po tych moich zabiegach przestała się całkiem wyłączać. Zaobserwowałem coś jeszcze takiego, że w pewnym momencie cos w niej hukneło, tak jak by np. agregat pompowął cały czas a jakaś rurka była zapchana i nagle ciśnienie ją odetkało. Moze tak być, że było coś zatkane i mechanik dobijajac gazu dobił niby na full a teraz po odetkaniu jest tego gazu za mało? Pytam dlatego, że zaczęła mi szronić się tylna ścianka lodówki i jest tego powioedzmy sporo - no i się nie wyłącza. Tak było wczoraj, a dziś szron zszedł do minimum, lodówka dalej się nie wyłącza i temperatura w niej doszła do 1,2 °C.

A tu zrobiłem zdjęcia jak jest podlączony mój termostat i strony, na których czytałem o podłączaniu - powiem szczerze, że trochę się gubię.
    Pozwoli Pan, że jak jutro przyjdzie mój termostat, to pozwolę sobie, że napisze do pana jak go podlączyć (jaki kabelek na jaki numerek).
    Teraz mam

3 - Czarny
    4 - Brązowy (drugi brązowy, to niebieski, który idzie przez żarówkę)
    4 - Żółty

http://grylewicz.pl/naprawa-lodowki-wymiana-termostatu/ (tu jest podobny do mojego)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1564237.html
    A to moje kabelki...
    CANDY CPCA 305 - Wymiana termostatu bo się lodówka nie wyłączaCANDY CPCA 305 - Wymiana termostatu bo się lodówka nie wyłączaCANDY CPCA 305 - Wymiana termostatu bo się lodówka nie wyłączaCANDY CPCA 305 - Wymiana termostatu bo się lodówka nie wyłączaCANDY CPCA 305 - Wymiana termostatu bo się lodówka nie wyłącza
    Dziękuję i pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Nie kupuj tego dogiego termostatu! To czyste zdzierstwo, a króluje w nim Wirlpool. Widziałem termostat mechaniczny za ponad 300 zł !!!! Producent lodówki zamawia "specjalną" wersję oznaczeń termostatu aby ukryć dane temp. załaczenia i wyłaczenia. Dla mnie jest to zwykłe draństwo.
    Jednak osłonka teflonowa na kapilarze powinna być. Raczej ni da się jej przełożyć ze starego termostatu.
    A może ternostat jest OK ? Można go sprawdzič nastawiając go na minimum i wkladając tylko kapilarę do części zamrażarkowej twojej lodówki. Zwieramy OSTROŻNIE złączki kkabli spężarki a potem wkladamy wtyczkę do gniazda.
    Obowiązkowy jest termometr elektroniczny z sondą na kablu.
    Czekamy aż temp spadnie do ok -20 i pbserwujemy taki języczek przy termostacie. Powinno byćteż słychać kliknięcie rozłączenia. Można się teżwspomóc jakimś c,ujnkiem tzw
    przejścia wlektrycznego między wyprowadzeniami 4 i 6 termostatu.
    Tym sposobem można sprawdzoć i yermostat i uklad chłodniczy.
    Podejrzewam przeładowanie układu czynnikiem. Czy przy "dobijaniu" była w użyciu waga?
  • Poziom 12  
    Już zamówiłem i jest wysłany i będzie jutro. Nie mam wyjścia. U mnie w serwisie nie znaleźli zamiennika. ja wiem, że to czyste zdzierstwo, ale cóż począć. Oj nie będę się bawił w takie testy bo jeszcze pójdzie z dymem agregat i będę miał większy problem. tak było z tym testowym termostatem, który dostałem z serwisu. Podłączyłem do i pracował godzinę-dwie potem się nagle wyłączył i nie dał się włączyć a w agregacie słyszałem jakby zwarcie i szybko wyjąłem wtyczkę z gniazdka. Założyłem stary i od tego czasu się nie wyłącza, ale jak ją ręcznie wyłączę to się włącza i pracuje. na tym testowym właśnie coś tak huknęło w środku. Jutro przyjdzie nowy to zobaczę co i jak. Ale będę prosił o pomoc jak go podłączyć.
    tak, używał wagi i takiego kompresora..
  • Poziom 12  
    Bardzo dziękuję. Oby się jutro skończyły moje problemy z lodówką, ale jak znam życie, to raz jeszcze będzie potrzebny ten serwisant od nabijania gazem.
  • Poziom 12  
    Witam

Termostat założony. Ustawiłem na 2 i teraz wszystko się okaże. Jest 17.30 i temperatura w lodówce 18 C.
  • Poziom 12  
    Podczas wymiany obchodziłem się z nim jak z jajkiem, żeby tej kapilary nie uszkodzić ani zbytnio jej nie pogiąć.

A teraz obserwuję temperaturę na mierniku.

Miernik temperatury

18 - 13C
    19 - 11C
    20 - 10C
    I jak stanęło na tych 10 tak nie chce iść dalej, ale jestem cierpliwy i obserwuję dalej. Włożona jest tylko sonda z miernika i wystaje przez uszczelkę a drzwi nie otwieram wcale. :) No jak się tak nie wyłączy, to umrę z głodu. :)
  • Poziom 12  
    Część z zamrażalnikiem nie otwierałem, ale jak teraz zobaczyłem, to mrozi tam ładnie i wszystko zamrożone na kość. :)
  • Poziom 12  
    Żeby się tylko wyłączyła i wyłączała często i krótko chodziła, bo mnie elektrownia udusi. :)