Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumnny Skart 60 - wymiana głośników, brak niskiego pasma

Przjaciel 07 Lip 2016 23:04 1110 4
 • #1 07 Lip 2016 23:04
  Przjaciel
  Poziom 9  

  Witam!

  Zakupiłem ostatnio kolumny Skart 60 do regeneracji. W kolumnie mam GDN20/30 8ohm i GDW9/15 15ohm. Oba za ozdobnymi czarnymi ramkami z metalową kratką.
  Po zakupie test. Okazuje się że GDW9/15 spalone (grają za cicho i mają odpowiednio jeden 6, a drugi 2,7ohm) i jest jakiś problem z niskimi częstotliwościami. Nawet jak podbije bas na wzmacniaczu to dalej go niema. Kolumny od pierwszego właściciela, nie grzebane od nowości.
  Podejrzenie padło na GDN-y. Oporności ok, więc na próbę je podmieniłem. Najpierw GDN20/60, potem regeneraty z kolumn diory 60W kolegi, GDN20/40, JBL 20cm, a nawet 20cm głośniki z Volvo. Nic z tego (i parenastu innych) nie chciało w tym zagrać... O.o Nie bawiłem się w strojenie BR.
  Dało by rade coś na to poradzić, aby te kolumny grały tonami poniżej 200Hz? Chciałbym coś z nimi zrobić, bo są tak ładnie utrzymane, że aż szkoda je z pod okrycia foliowego na kurz w pokoju wystawiać. :D
  GDW9/15 wymieniłem na inne jakie miałem z demobilu u siebie, ale dół totalnie nie daje się dobrać.
  Dało by rade?

  Pozdrawiam Michał.

  0 4
 • #2 08 Lip 2016 17:48
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Powiem tak:
  Gdy kolumny tej "marki" (wyjaśnienie "ptaszków" później) pojawiły się w sklepach w polsce, miałem ochotę na sprawdzenie co to jest warte - okazja trafiła się w jednym z większych sklepów ze sprzętem w Warszawie. Przesłuchałem chyba pięć różnych modeli z oferowanych Skart'ów i ... żaden mnie nie zachwycił - mówiąc bardzo delikatnie.
  W sumie - nie ma się czemu dziwić - jak potem sprawdziłem - obudowy robione na oko, bez żadnych obliczeń, przeważnie na zasadzie "żeby wyglądały"... Do tego okrojone zwrotnice, też z przypadku i w kilku z kolumn podłej jakości głośniki piezo.
  Tyle w kwestii tej "marki" - teraz się wyjaśniło znaczenie "ptaszków"...
  A co do Twojego postu, a raczej pisowni jaką prezentujesz...

  Przjaciel napisał:
  Ojazuje się
  Przjaciel napisał:
  drógi
  Przjaciel napisał:
  bass
  Przjaciel napisał:
  regeneraty z diory
  Przjaciel napisał:
  Umieliście by coś poradzić
  Przjaciel napisał:
  na kusz w pokoju
  Dałoby radę, żebyś poprawił te ewidentne błędy i panował nad swoją pisownią w kolejnych postach? To nie jest forum polonistyczne, ale techniczne. A domeną techniki jako takiej jest dokładność i zachowanie odpowiedniego nazewnictwa - w tym więc i dbałość o poprawną pisownię.

  0
 • #3 08 Lip 2016 20:42
  Przjaciel
  Poziom 9  

  Sorka za pisownie. Jak zwykle sprawdzam, tak wtedy zapomniałem kliknąć. Sorka.

  Wracając do kolumn. Czyli nie ma zbytniej możliwości aby zrobić z nich coś z dobrym dołem? Może przerobić na zamknięte? Wytłumić? A może woreczki z piaskiem? Tak strzelam, bo nie bardzo wiem co w tej sytuacji zrobić, a o takich zabiegach słyszałem.

  0
 • #4 08 Lip 2016 21:19
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Praktycznie rzecz biorąc - można zrobić wszystko, tylko kłopot z opłacalnością może być...
  Należałoby odnaleźć parametry głośnika niskotonowego, obliczyć dla niego obudowę (litraż i ew. strojenie) i porównać z tym co wymyślił sobie konstruktor SKART'a. Potem doprowadzić w jakiś sposób do tego, by kolumny miały odpowiednią pojemność i ewentualnie strojenie - opierając się o wynik obliczeń i porównań.
  Podobnie należy postąpić w wypadku dobrania zwrotnicy - jej częstotliwości podziału i ostrości cięć - opierając się o charakterystyki częstotliwościowe głośników i ich efektywności.
  Kłopot w tym, że z odnalezieniem parametrów TS dla (nieprodukowanych już) GDN20/30 może być problem, a z kolei samodzielne wyznaczenie ich - kłopotliwe.
  Szczerze mówiąc gdybym ja był na Twoim miejscu nawet bym nie próbował kombinacji z tymi obudowami - raz, że mam uraz po tym co pamiętam (a pamięć mam dobrą) z odsłuchów, a dwa - że mi się po prostu nie podobają - takie usiłowanie połączenia estrady (grille na głośnikach) z kolumnami domowymi (rodzaj zastosowanych głośników).
  Co robić - musisz zdecydować sam - albo szukać/wyznaczyć parametry GDN do obliczenia obudowy, albo adaptacja skrzynek pod inny zestaw - i tu również należałoby zacząć od obliczeń i porównania tego co z obliczeń wyszło, a tym co masz (obudowy)

  0
 • #5 08 Lip 2016 23:35
  Przjaciel
  Poziom 9  

  Ok. Będę coś z nimi kombinował.

  A tak w temacie wymiany głośników w tych kolumnach. Jakby mi nie wyszło z doborem nisko tonówek, to poszedł bym bardziej w stronę dwóch zestawów satelitarnych plus oddzielny subwoofer. I w związku z tym moje pytanie. Jakie głośniki 20cm do tego były by dobre? W takim układzie poszedł bym nie w niskie zejście (dół 150Hz starczy), ale w stronę możliwie największego SPL. Czy są jakieś głośniki godne uwagi do takiego celu? Odrazu uprzedzam pytanie, moja półka cenowa to raczej STX, niż Bayema, choć coś z wyższej półki chętnie też bym dla porównania obejrzał.

  0