Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody prostownicze prąd przewodzenia i prąd zaporowy.

08 Lip 2016 11:04 1521 13
  • Poziom 9  
    Witam, zmagam się z jednym małym problemem.
    Mam pewną płytkę drukowana SMD i wreszcie znalazłem napiecie zasilania i podpiąłem je z zasilacza labor. Jak pamietam na diodzie krzemowej (prostowniczej) powinno być 0,7 [V] a na impulsowej około 0.2-0.3 [V].
    Jak zmierzyłem napięcia na diodzie Schottkie'go było ~5[V] i takie samo na diodzie prostowniczej. wylutowałem je w celu przebadania ich testerem diód i wszytko gra.
    Podpowie mi ktoś czy jeśli takie napiecie występyuje to jest uwalona dioda czy coś innego (co ewentualnie) rezystory wszystkie sprawdziłem i sa w porządku
    Serdecznie pozdrawiam i dziękuje za pomoc :)
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 33  
    Takie napięcia jak piszesz są w stanie przewodzenia, natomiast w stanie zaporowym może być dużo więcej.
  • Poziom 9  
    jakbym nie przyłożył elektrod miernika to mam 5 [V] albo -5[V] :cry: [/center]
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Przecinek321 napisał:
    jakbym nie przyłożył elektrod miernika to mam 5 [V] albo -5[V] :cry: [/center]
    Bo też żeby zmienić stan diody na przewodzenie nie wystarczy przełączyć końcówek przyrządu (który zresztą z założenia nie powinien wcale ingerować w układ), tylko zamienić biegunowość samego napięcia np. odwracając diodę, zasilanie układu, zmieniając warunki pracy....
  • Poziom 9  
    przecież jak mam na płytce pcb elektrolityczne i obróce nappięcie zasilnia to wybuchnął
  • Poziom 28  
    Przecinek321 napisał:
    przecież jak mam na płytce pcb elektrolityczne i obróce nappięcie zasilnia to wybuchnął

Napisz coś więcej co chcesz osiągnąć albo co Ci nie działa w układzie?
    Sądzę, że szukasz problemu w złym miejscu.
    Napięcie 5V o jakim piszesz może wystąpić na diodzie w dwóch przypadkach: dioda niesprawna (wykluczyłeś), lub jest w stanie zaporowym (potencjał katody wyższy niż anody).
  • Poziom 27  
    Przecinek321 napisał:
    Ja nie napisałem, że masz obrócić, tylko wyjaśniłem czemu nic się nie zmienia. Jaki masz faktycznie problem?
  • Poziom 33  
    5V może też pokazać woltomierz jako wartość średnią napięcia na diodzie. Aby zobaczyć więcej należy użyć oscyloskopu.
  • Poziom 17  
    A może po prostu jest to dioda zenera np. 4V7, 5V1 - stąd taki spadek napięcia na niej przy zasilonym układzie...
  • Poziom 9  
    Drodzy forumowicze, właśnie szukam elementu który powoduje błąd na konsoli
    Nie wiem co jest zepsute i szukam po kolei.
    Płytka jest sprawna i łączy się pojazdem wiec tranzystory i zenerki już wykluczyłem bo inaczej nie byłoby komunikacji...
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Przecinek321 napisał:
    Mam pewną płytkę drukowana SMD i wreszcie znalazłem napiecie zasilania i podpiąłem je z zasilacza labor. Jak pamietam na diodzie krzemowej (prostowniczej) powinno być 0,7 [V]

Pokaż schemat układu - jak włączasz te diody? Chcesz nimi obniżyć napięcie zasilania?

Przecinek321 napisał:
    a na impulsowej około 0.2-0.3 [V].

Na impulsowej krzemowej 0,7V. 0,2V dotyczy diod germanowych.

Przecinek321 napisał:
    jakbym nie przyłożył elektrod miernika to mam 5 [V] albo -5[V]

Diodę być może właczyłeś odwrotnie, a zasilacz daje 5V.

Przecinek321 napisał:
    Drodzy forumowicze, właśnie szukam elementu który powoduje błąd na konsoli

Jak błąd - jakiej konsoli?

Przecinek321 napisał:
    Nie wiem co jest zepsute i szukam po kolei.

Opisz układ, wstaw schemat. Wakacje - wróżka wyjechała, nie wiemy co tam "rzeźbisz"... :)

Przecinek321 napisał:
    Płytka jest sprawna i łączy się pojazdem

Jaka płytka i jakim pojazdem?
  • Poziom 9  
    sterownik wózka widłowego, wyrzuca bła na konsoli na liczniku w wózku, nie robiłem tego, wszytko jest oryginalnie szukam tylko przyczyny błędu. Schematu nie posiadam :/
  • Poziom 9  
    ok, dziękuje wszystkim za pomoc, prawdopodobnie watchdog wyrzucał błąd i pomimo naprawienia usterki, bład dalej jest zapisany w pamięci EEPROM :) teraz tylko trzeba się do niego dokopać :P
    zamykam :0