Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop, ASUS ROG, G750JH - Czarny ekran

08 Lip 2016 16:51 1929 13
  • Poziom 8  
    Witam,
    Mam problem z ASUSem ROG G750JH.
    Mianowicie lapek śmigał dopóki nie spadł w plecaku mi z siedzenia samochodu na podłogę - wysokość nie była wielka, dodatkowo w plecaku była marynarka itp, więc była amortyzacja, jednakże jak widać coś musiało mu się skopać.

Do rzeczy - laptop się włącza, wentylatory chodzą, matryca ciemna - nie podświetla się. Swoją drogą jest nówka sztuka, bo kurier jak oddałem go do servwisu to mi zbił. Więc wymienili mi na nową. W servisie Janusze powiedzieli, że to płyta główna, aczkolwiek nie stwierdzili konkretnej usterki - więc powiedziałem by mi nie naprawiali jak nie znają konkretnej usterki, bo sama płyta z tego co kojarzę około 1500 zł może mnie kosztować do tego modelu.

Rozebrałem samodzielnie laptopa, po sprawdzałem ścieżki na płycie głównej, wyjąłem grafikę, aczkolwiek gołym okiem nie przyuważyłem żadnej usterki. Żadnego pęknięcia itp nie zauważyłem.
    Wracajc jednak do usterki jak go po pukałem prawej stronie to się załączał system itp, ale potem po jakimś czasie dochodziło do zawiechy i czarny ekran, lub jak się puknęło np w stół to równiez zawiecha. Obecnie nawet popukanie mu nie pomaga po powrocie z servisu :P Dziś podłączyłem go pod monitor to wyskoczył mu błąd, że nie widzi żadnego z dysków twardych, no ok wlazłem do biosu sprawdzić co i jak, nic ciekawego jednak nie było, dysków nie widział do bootowania, wziąłem mu przywróciłem domyślne ustawienia biosu i od tej pory nawet na podłączonym monitorze się mu nic nie wyświetla. Co do samych dysków to podejrzewam, że mogłem tej taśmy od mostka nie podłączyć przypadkiem, albo źle go podpiąć co się znajduję pomiędzy dyskami. Chociaż póki co nie chce mi się go znowu rozbierać bo sama obudowa to około 30 śrubek :)
    Bardziej mnie zastanawia z czym może być problem jeśli chodzi o ten czarny ekran. Uszkodzoną matrycę wykluczam. Z drugiej strony czemu na oddzielnym monitorze mi się uruchomił, a na matrycy nie. No i kolejna rzecz czemu czasami startował jak go się puknęło w obudowę, a czasami łapał zawiechę.

Edit: Na samym początku jak go pierwszy raz uruchomiłem po upadku to działał, ale strasznie klatkował nawet na pulpicie. Po zamknięciu systemu i ponownym uruchomieniu wieszał się przy logo ROG. Wówczas jak go popukałem to czasem potrafił się włączyć i dojść do pulpitu, pochodzić 1-5 min i się zawiesić.
    Dyski sprawdzałem na innym kopie przez kieszeń. Oba śmigają. Oba też przepuszczone przez scan diska, nie wykryto błędów.
    Jeden zwykły jakiś tam 1 tera, drugi 128 SSD samsunga.

Jakby ktoś miał jakieś przepuszczenia co do diagnozy to z góry dziękuję :) Specyfikacja laptopa:
    https://www.asus.com/ROG-Republic-Of-Gamers/ROG-G750JH/specifications/
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 43  
    Co z tego że sprawdziłeś dyski.
    Dyski do diagnozy na S.M.A.R.T.
    Wyjmij baterię na płycie głównej na parę sekund i włóż ponownie.
    To na razie pisz dalej co i jak się dzieje.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 10  
    Na wstępie powiem Ci, że pukać to możesz ale do drzwi domu jak zapomnisz kluczy...
    Jaki masz dysk twardy, zwykły czy ssd ? Przy włączonym komputerze każde puknięcie może spowodować przeskok iglicy na dysku a to początek do uzyskania bad sectoròw. Musisz na wstępie zobaczyć co z dyskiem, albo podmienić na inny. Uruchom go na monitorze zewnętrznym. I przy włączonym kompie użyj opcji przełączania monitor/matryca.
    Weź również zwykły multimetr i sprawdź zasilanie jakie idzie na matrycę.
  • Poziom 8  
    Dyski są 2. System 10tka jest na obu dyskach ten sam sklonowany - pierwotnie był tylko na 1 tera. SSD dokupiony oddzielnie, ale bootowanie ustawione na SSD. I na jednym i na drugim, obojętnie czy włożony jest tylko jeden, czy przełączony system się nie odpala. Więc tu bym wykluczył mimo wszystko opcje popsutego dysku, no chyba, że 2 na raz padły.
    Co do rozebrania spoko sprawdzę i powiem, może przy okazji znajdę, czemu dysków nie wykrywa.
    Co do pukania na "żywca" to spróbowałem 2 razy wcześniej - powoduje zawiechę, nawet lekkie puknięcie.
  • Poziom 43  
    Jak wiem to do dysków twardych jest taśma sprawdź ją.
    Mój G750JH też mi upadł z plecakiem nas zczęście tylko dysk twardy wyleciał z slotu bo nie była
    przykręcona obudowa dysku twardego.
  • Poziom 8  
    Z ciekawostek. Odpaliłem teraz lapka i pod kątem widać bardzo słabo matryca jakby nie podświetlała, że wchodzi do biosu. Biorąc save and exit automatycznie znów wchodzi do biosu. Przepiąłem pod monitor, ale na monitorze nic nie wyświetla, mruga natomiast kontrolka tak jakby monitor był w stanie spoczynku.
  • Poziom 10  
    To czyli widać coś ma tym monitorze ?
  • Poziom 8  
    No wcześniej w ogóle matryca nie działała, teraz jakby działa, ale ma podświetlenie, takie, że muszę na nią świecić latarką by cokolwiek zobaczyć. Po podłączeniu monitora pod lapka natomiast ten nie wyświetla nic, chociaż jak go przepinam pod stacjonarkę to śmiga jak ta lala :)
  • Poziom 43  
    Wiec serwis nie dasz rady naprawić tego laptopa.
  • Poziom 8  
    No jutro z nim śmignę do innego serwisu, którzy dodatkowo zajmują się naprawą płyt głównych itp. Dam znać jaką mu diagnozę postawią. Osobiście obstawiam, że coś z kartą graficzną, albo mostkiem poszło. Niech się bawią. Może BGA na karcie poszło, bo to na wstrząsy wrażliwe niby.
  • Poziom 43  
    Urisiel napisał:
    Może BGA na karcie poszło, bo to na wstrząsy wrażliwe niby.

Raczej BGA most.
  • Spec od komputerów
    Urisiel napisał:
    Osobiście obstawiam, że coś z kartą graficzną, albo mostkiem poszło.

Osobiście obstawiam coś innego ale poczekam na diagnozę serwisantów.
  • Spec od monitorów
    Raczej PCH na mb.

Ponieważ mb bazuje na procesorze Haswell i7-4700HQ i HM87/86 przypomina bardzo np. model Acer V3-772 na płycie Pegatron VA70HW r1.0

Laptop, ASUS ROG, G750JH - Czarny ekran Laptop, ASUS ROG, G750JH - Czarny ekran
    p.nr.Asus : 60NB06G0-MB1330

KBC IT8585e
    TPS51275
    PCH HM87
    widziałem w ver. na UK matryca 17.3": B173HW02 V1 , LED, 1920х1080,
    gpu: GTX 770M / lub 780M

Laptop, ASUS ROG, G750JH - Czarny ekran Laptop, ASUS ROG, G750JH - Czarny ekran

Laptop, ASUS ROG, G750JH - Czarny ekran