Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o poradę dot. VoIP Linksys PAP2T

08 Lip 2016 20:13 726 3
 • Poziom 7  
  Witam wszystkich :) jeśli piszę w niewłaściwym miejscu to przepraszam. Jako, że interesuje się telekomunikacją chciałbym się Was poradzić w jednej sprawie, z którą mam problem (pewnie to pytanie jest trywialne dla niektórych). Mianowicie chciałem zbudować swoją małą sieć telefoniczną. Użyłem do tego dwóch telefonów stacjonarnych z tonowym wybieraniem, dwóch bramek VoIP Linksys PAP2T oraz switcha. Do dwóch portów wpiąłem telefony a do kolejnego, skrętką połączyłem switch z komputerem w celu konfiguracji bramek VoIP. Moim głównym celem było zadzwonienie "po IP" z jednego telefonu na drugi.

  Jednej bramce ustawiłem:
  IP: 192.168.15.120
  Maska: 255.255.255.0
  Brama: 192.168.15.1

  Drugiej natomiast:
  IP: 192.168.15.117
  Maska: 255.255.255.0
  Brama: 192.168.15.1

  Następnie dwóm bramkom wyłączyłem DHCP. Oczywiście kolejnym krokiem po konfiguracji było połączenie skrętką tych dwóch bramek liniami Phone 1. Tutaj zaczyna się mój problem, dioda Phone 1 po podniesieniu słuchawki powinna zaświecić się na zielono (co automatycznie oznaczałoby, że mogę wykonać połączenie). Jednak nic z tego.

  Zapomniałbym o najważniejszym, sieć chciałem skonfigurować w ten sposób, aby nie logować do SIP (z tego co wiem, bramki te jako jedyne tego nie wymagają).
  Nie wiem jaki kolejnym krok mam wykonać, aby zrealizować mój cel.

  Czy mogę od Was liczyć na jakieś porady?

  Pozdrawiam
 • Specjalista elektryk
  Witam

  Przyznam się, że w życiu skonfigurowałem wiele bramek PAP2, ale wszystkie do pracy z serwerami SIP. Więc zaskoczyła mnie informacja, że mogą one pracować w trybie IP to IP (kiedyś konfigurowałem inne bramki do takiej pracy).

  Zajrzałem na strony Cisco i jednak rzeczywiście bramki PAP2 można skonfigurować do takich połączeń.
  Podaję link:Configuring IP Dialing on the PAP2
  Sam jestem ciekawy, jak to będzie działać.

  pzdr
  -DAREK-
 • Poziom 7  
  Darek, wielkie dzięki za pomoc. W poniedziałek będę się tym zajmował, więc na pewno napiszę, czy udało mi się to wykonać :)

  Co do bramek to właśnie nie mam możliwości skonfigurowania ich do pracy z SIP, ponieważ chciałem stworzyć odrębną sieć i tak na prawdę musiałbym postawić jakiś serwer.

  Pozdrawiam
  Bartosz
 • Poziom 7  
  Darek, dzięki za linka. Dziś udało mi się skonfigurować w ten sposób moje bramki VoIP. Wszystko elegancko zadziałało.

  Mam jednak jedną uwagę co do tego tutoriala. Mianowicie nie wiem na sto procent ale uważam, że autorowi wkradł się błąd. W polu Dial plan moim zdaniem nie powinno być tego pierwszego "<" po otwarciu nawiasu. Dlaczego? Otóż, z tym znakiem była możliwość dzwonienia tylko po jednej linii- gdy to usunąłem, wszystkie cztery działały prawidłowo (jeśli ktoś by się tym kiedyś bawił to radzę zwrócić na to uwagę) ;)