Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VoIP - konfiguracja, podłączenie, bramka

nemu 08 Jul 2016 21:50 1557 17
 • #1
  nemu
  Level 8  
  Witam, temat z kategorii telefonii, takowego nie widziałem, a więc postanowiłem napisać w najbardziej przybliżonej kategorii.

  Mam pytanie odnośnie działania, konfiguracji, podłączenia itp. Chciałbym uaktywnić linię telefoniczna w UK, podłączyć ją do telefonu VoIP, ustawić bramki i wybierać numery z Polski na laptopie bądź też innym urządzeniu poprzez jakiś softphone, Zoiper lub X-Lite i moje pytanie brzmi czy jest to w ogóle wykonalne i czy do poprawnego działania potrzebny będzie też internet czy wystarczy sama linia wraz z abonamentem, według mnie jest to możliwe, wystarczy skonfigurować, aczkolwiek w konfiguracji potrzebuję waszej pomocy, dlatego postanowiłem napisać. Wszystkich znawców proszę o odpowiedź oraz dziękuję.
 • #3
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  nemu wrote:
  Chciałbym uaktywnić linię telefoniczna w UK

  Z polskim operatorem VOIP i z angielskim IP? - to szukaj u nich:
  http://halopolska.pl/
 • #4
  nemu
  Level 8  
  Nie chodzi tutaj o telefonie Voip od innych dostawców, chyba się nie zrozumieliśmy, chodzi o to aby mieć abonament telefoniczny dokładnie od Sky, bo mają darmowe połączenia na 0845 i 0870 aczkolwiek nie chce przebywać w UK tylko w PL i wybierać numery przez Softphone, dzwonić na te numery, ale poprzez abonament od Sky. Mam nadzieję że wytłumaczyłem to w miarę zrozumiale :)
 • Helpful post
  #5
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Żeby mieć coś takiego to po pierwsze musisz mieć stałe IP przynajmniej w UK. Idealnie w obu miejscach. Potem musisz sie zaopatrzyć w dwa routery z jeden z wyjściem FSX a drugi FXO. Czasami takie rutery można kupić bardzo tanio. Stawiasz jeden ruter w UK, podłączasz internet i linie z centrali do FXO; drugi w Polsce, znowu internet i telefon do FXS, Programujesz pomiędzy nimi VPN (możesz bez VPN ale wtedy hakerzy moga ci narobić mnóstwo połączeń typu "fraud"), programujesz połączenie typu PLAR i gotowe.

  http://www.cisco.com/c/en/us/support/docs/voice/h323/14368-plar-config.html

  Możesz zrobić wersję z karta FXO i IP Phone (np Cisco 7942, 7911 itd)
 • #6
  nemu
  Level 8  
  No i dziękuję za konkretną odpowiedź, nie ma problemu z mojej strony żeby wziąć internet + telefon w UK, w PL również nie ma takiego problemu, najbardziej interesuje mnie kwestia konfiguracji, jakie porty itp. ale generalnie jest to wykonalne, tak ?
 • #7
  jprzedworski
  Network and Internet specialist
  To, co podał sanfran jest dobre dla takiej konfiguracji, gdy chcesz zrobić dedykowane łącze VoIP np do swojego domu albo firmy. Domyślam się, że tobie zależy, aby tanio dzwonić do Polski na różne telefony, więc chyba nie ma sensu uruchamiać armaty. Moją radę już podałem. Przeczytaj, co jest w linkach ode mnie. Zamawiając w Polsce konto u operatora VoIP będziesz miał stawki krajowe VoIP (ok. 7-9 groszy za minutę) niezależnie od tego, gdzie będziesz. Doładowanie za rozmowy przez internet np. kartą kredytową albo z konta - gdziekolwiek będziesz.
  Tam zamawiasz internet. Nawet bez telefonu, jeśli to możliwe, a dzwonić w Anglii możesz też przez VoIP - wyjdzie taniej, bo po co płacić dodatkowy abonament. Nie musi być adres publiczny. Na komputerze instalujesz softphone - na stronach naszych operatorów są instrukcje co jak skonfigurować. Wersja zaawansowana to sprzęt typu bramka + telefon analogowy albo telefon IP. Zaleta to możliwość rozmów nawet przy wyłączonym laptopie, wada - więcej roboty z konfiguracją.
  I wersja najprostsza to Skype - ma wbudowane funkcje telefonu i nic nie musisz konfigurować.
  Wreszcie Skype - wersja mobilna. Instalujesz w smartfonie i nawet przez dowolny Hotspot, a tego w Anglii dużo np w McDonaldach, dzwonisz. W zeszłym roku jeździłem trochę po świecie i sprawdziło się.
 • #8
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Kolego @jprzedworski, wydaje mi się, ze nie zrozumiałeś potrzeb kolegi @nemu.
  On chce będąc w POLSCE korzystać z POSIADANEJ linii UK dzwoniąc na specjalne numery UK (które moga byś drogie z innych operatorów).

  Co do konfiguracji, tak jest to wykonalne. Zawodowo rzeźbie takie projekty. Z resztą w podanym linku są przykładowe konfiguracje. Należy jedynie w miarę tanio nabyć sprzęt, używany, z wyprzedaży. Możliwe, że coś takiego moze być dostępne na sprzęcie innych producentów, ale ja o tym nie wiem.
 • #9
  jprzedworski
  Network and Internet specialist
  OK. Może masz rację. Ja zrozumiałem, że wybiera się do UK.
  To ma porady na różne przypadki i ma wybór. Ale jeśli tak jest, to rozmowy VoIP z Polski do UK u dowolnego operatora VoIP kosztują ok. 9 groszy/min brutto, a na komórki ok. 17 groszy. Fakt, że są połączenia i do 3 zł (PNS) ale w tamtejszej sieci pewnie też tanie nie są. Pytanie, czy opłaca się w Anglii płacić za linię, internet z adresem publicznym i abonament, i instalować tam swój sprzęt. Ktoś tam zresztą musi być, bo jak się coś zatnie, musi choćby ponownie uruchomić. Technicznie możliwe, ale czy opłacalne.
  A o "specjalnych numerach" nie było mowy.
 • #10
  sanfran
  Network and Internet specialist
  0845 i 0870. To są te specjalne numery. Ale to specyfika danego rynku, raczej cieżko, żebyś wiedział.
 • #11
  nemu
  Level 8  
  Właśnie tak jak kolega snfran napisał, chodzi o to by dzwonić poprzez operatora telefonii UK (Sky) na specjalne numery angielskie 0845 i 0870 będąc w PL używając softphone. Jeśli chodzi o sprzęt i potrzebne narzędzia to nie ma sprawy, cena nie gra roli, chciałbym po prostu aby ktoś z was (expertów) pomógł mi to jakoś skonfigurować :) oczywiście co do szczegółów to możemy skontaktować się telefonicznie bądź na skype jak kto woli. A czysto teoretycznie ile może kosztować taki sprzęt? Pozdrawiam.
 • #12
  nemu
  Level 8  
  Jestem nawet skłonny zapłacić za udzielenie pomocy oraz za stracony czas, ale bardzo mi zależy na ustawieniu tego wszystkiego i poprawnym skonfigurowaniu aby wszystko śmigało. Proszę o ofertę...
 • #13
  jprzedworski
  Network and Internet specialist
  To chyba tylko @sanfran pomoże - napisał, że takie rzeczy robi. Napisz do niego wiadomość.
 • #14
  przeqpiciel
  Network and Internet specialist
  Linię miejską w mieszkaniu musisz wpiąć w bramkę z portem FXO. Ten krok zapewni przejście z analogu na VoIP. Następnie potrzebujesz centralki, która udostępni Tobie konto abonenckie dla softphone'a. Taką centralkę można by zrealizować poprzez:
  - RPi w miejscu docelowym
  - VPS - to rozwiązanie ominełoby problem z adresem IP publicznym w docelowym miejscu
  Obie wyżej przedstawione opcje zakładają instalacji w postaci Linux+Asterisk. Ja ze swojej strony mogę zaproponować użyczenie konta na swoim VPS i tak stoi, jednak nie zagwarantuje, że pewnego dnia maszyna zniknie - choć, trzymam na niej swój projekt, który staram się ciągle rozwijać.
 • #15
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Najpierw musisz się postarać o sprzęt. Jeśli będziesz miał sprzęt to będzie go można zacząć oprogramowywać.
 • #16
  nemu
  Level 8  
  Czyli podsumowując, kupuję abonament w UK wraz z internetem, gościu przyjeżdża, zakłada linie i ja ten kabel RJ45 wpinam do FXO, następnie kupuję VPS i konfiguruję? I co dalej? Będę już mógł połączyć się poprzez softphone na kompie?

  Dodano po 1 [godziny] 38 [minuty]:

  Przeszukałem internet i znalazłem dostawce internetu i telefonu plusnet w UK, oraz znalazłem pdf z konfiguracją SIP, więc wychodzi na to że jak zamówię usługę internetu i telefonu, ustawie według tego schematu Link i połączę się poprzez Zoiper, powinno działać?
 • #17
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Tylko się upewnij ze dostawca nie ma ograniczeń na zagraniczne adresy IP.
 • #18
  nemu
  Level 8  
  Co do IP to się zorientuję, jeśli mają blokadę, to ustawie sobie VPN albo może jakieś wykupione proxy. Mam nadzieję że będzie działać :)