Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Zwykły" papier do drukarki atramentowej - idealna czerń

prosiak_wej 08 Jul 2016 22:20 2328 19
 • #1
  prosiak_wej
  Level 38  
  Witam,

  Po przeproszeniu się z Epsonem SX218 i kupieniu mu nowych wkładów z samoresetowalnymi chipami zaczęła się zabawa.

  Po pierwsze - kopie płyt, których słucham na co dzień chciały mieć pudełka z okładkami. Okładki oryginałów zeskanowałem, dopasowałem wielkość i wydrukowałem na zwykłym papierze (Pol Speed 80 - czerwona obwoluta). Jakość taka se...

  Po drugie - odkopałem kilka arkuszy, które kupiłem kiedyś w większym pakiecie w sklepie z używanymi przedmiotami przywiezionymi z Niemiec. Użyłem je w Epsonie. No rewelacja! Czarne jest tak czarne, że prawie ma swoją grawitację. Obraz ostry, nasycony, nic się nie rozlewa, papier się nie marszczy.  Ale nie mam pojęcia co to jest za papier... Jest matowy, ma powierzchnię dużo gładszą niż wspomniany Speed. Z przodu bardzo biały, z tyłu nieco żółtszy niż Speed.

  Poszedłem do papierniczego. Powiedziałem o co chodzi, pokazałem wydruki i został mi zaproponowany papier z ryzy 250 ark. w cenie 20zł. Co prawda gładszy i nieco bielszy niż ten mój, niemiecki, ale ostateczny wydruk i tak wyszedł marnie. Ciut lepiej jak na Speed, ale i tak daleko mu od tego niemca.

  I tu moja prośba o pomoc - co kupić? Rodzajów papieru jest na prawdę wiele, za wiele, żeby eksperymentować.

  Poniżej zdjęcia porównawcze, które niestety nie oddają tak dobrze różnicy. Proszę mi uwierzyć, że lepszy wydruk w rzeczywistości wygląda jeszcze lepiej!

  "Zwykły" papier do drukarki atramentowej - idealna czerń "Zwykły" papier do drukarki atramentowej - idealna czerń "Zwykły" papier do drukarki atramentowej - idealna czerń "Zwykły" papier do drukarki atramentowej - idealna czerń "Zwykły" papier do drukarki atramentowej - idealna czerń
 • #3
  prosiak_wej
  Level 38  
  A czy mógłbyś określić jak się ma ten Maestro do Pol Jet 90? Mam tez taki u siebie. Wygląda lepiej jak na Pol Speed 80, nawet nieco lepiej jak na próbce z ryzy za 20zł. Ale nadal daleko mu do ostrości, nasycenia i czerni jak w niemieckim papierze.
 • #4
  wojtek1234321
  Level 35  
  A może spróbować na fotograficznym?
 • #5
  prosiak_wej
  Level 38  
  Właśnie to nie jest papier fotograficzny. Poza tym cena - dobry papier foto kosztuje, a dobry papier "zwykły" i tak będzie tańszy.
 • #6
  wojtek1234321
  Level 35  
  prosiak_wej wrote:
  Poza tym cena - dobry papier foto kosztuje, a dobry papier "zwykły" i tak będzie tańszy.

  No fakt, zależy ile tego chcesz drukować, bo jeżeli niezbyt duża ilość to ta cena nie jest aż tak straszna a są dostępne różne "konfiguracje" takiego papieru i rózne gramatury papieru tak że może by coś dopasował. To była tylko taka sugestia żeby spróbować, a może się właśnie "nada"...
 • #7
  zen3x
  Level 33  
  Nie używam Pol Jet 90 zawiódł mnie jakością. Po za tym jest to papier grubszy co przekłada się na większy ciężar wydrukowanych prac. Używam lepszej jakości papieru 80. Jest też papier przeznaczony do wydruków z drukarek stricte atramentowych (pol jet to papier uniwersalny - atrament, laser) np.: Navigator Expression 90 lub Navigator Colour Documents 120, Navigator Presentation 100 - dwa ostatnie nadają się do drukarek laserowych.
 • #8
  prosiak_wej
  Level 38  
  Navigator Expression 90: "Doskonałe kontrastowe wydruki, mocno nasycone kolory. Perfekcyjna ostrość wydruku. "

  Szkoda, że producenci nie chwalą się próbkami wydruków. Z tych, które podałeś, to jak sądzisz - lepszy Navigator czy Maestro? Navigator droższy, ale jak widac na przykładzie, który zamieściłem na początku - jakość nie idzie w parze z ceną.
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  prosiak_wej
  Level 38  
  Emtec mógłby się zgadzać, w końcu papier przyjechał z Niemiec. Kojarzysz może, czy był on opisywany jako 'photo'? Mój jest z frontu biały, od tyłu lekko żółtawy, co mogłoby sugerować jego przeznaczenie na druk fotografii.
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  prosiak_wej
  Level 38  
  Zawsze jest jakiś punkt zaczepienia. Kiedyś w pobliskim markecie RTV widziałem papiery Emtec. Musiałbym się tam przejść i poszukać. Jeżeli mają jakieś resztki, to trzeba kupić. Ale dobrze by było znaleźć taki papier, będący w ciągłej produkcji i sprzedaży.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  prosiak_wej
  Level 38  
  Cztery słowa do zapamiętania "Emtec Premium Inkjet Paper", a z podanej strony do zapisania obrazek w telefonie i można ruszać na poszukiwania. Jak uda mi się go znaleźć i przetestować, to na pewno dam znać :)
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #17
  wojtek1234321
  Level 35  
  prosiak_wej wrote:
  Dziś byłem w tym samym papierniczym i kupiłem matowy papier foto w cenie 0,80zł za arkusz.

  Już dawno pisałem:
  wojtek1234321 wrote:
  A może spróbować na fotograficznym?

  :spoko: :D
 • #18
  prosiak_wej
  Level 38  
  Wybacz, sugerowałem się typowym śliskim papierem do zdjęć, który ma gramaturę powyżej 200g/m² :D
 • #19
  User removed account
  Level 1  
 • #20
  prosiak_wej
  Level 38  
  Kupiłem tam również gruby, błyszczący papier foto 13x18 na podłożu papierowym i plastikowym. Będę musiał sobie próbki porobić, żeby jakoś optymalnie dopasować kolory na wydruku :)