Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica w układzie DRV 8302 - jaka dioda?

danio8522 08 Lip 2016 23:27 1368 5
  • #1 08 Lip 2016 23:27
    danio8522
    Poziom 12  

Przetwornica w układzie DRV 8302 - jaka dioda?
    Jak widać na zdjęciu nogi 50, 51, 52 wychodzą do cewki, diody ss i kondensatora (przetwornica). Problem polega na tym że zastosowałem diodę SS14 która po jakimś czasie się zwarła co spowodowało przepuszczenie 30V na logikę układu gdzie jest normalnie 5V i układ się zapalił. Prosiłbym o wyjaśnienie dlaczego dioda się zwarła i co zrobić aby tak się nie działo. Dodam że parametry diody która się zwarła to:
    Napięcie wsteczne maks. 40V
    Napięcie przewodzenia przy If 500mV
    Prąd przewodzenia 1A
    Szukałem w opisie układu drv 8302 jaka ma być ta dioda ale nie znalazłem takiej informacji.
    Znalazłem inne układy w których pracuje drv8302 i na zdjęciu na diodzie pisze BC t53 ale nie potrafię tego rozszyfrować

0 5
  • Pomocny post
    #2 09 Lip 2016 04:27
    januszx3
    Poziom 30  

danio8522 napisał:
    Szukałem w opisie układu drv 8302 jaka ma być ta dioda ale nie znalazłem takiej informacji.

W/w opis, zawiera odwołanie do aplikacji Link , gdzie "PH",
    określane jest na poziomie:
    Przetwornica w układzie DRV 8302 - jaka dioda?, a z tego można by wyciągnąć wniosek, że aplikacja diody SS14 (schottky barrier diode, 40V) była niewłaściwą, lepszym wyborem byłaby dioda SS16.
    Dla lepszego wyjaśnienia przyczyn opisanego zachowania układu, wskazana byłaby obserwacja napięć zasilających oscyloskopem.
    Rozważ w/w sugestie, bo bez kontaktu rzeczywistego z urządzeniem, tak na odległość, bez szczegółowych informacji, to tylko moja hipoteza.

0
  • #5 12 Lip 2016 00:11
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

danio8522 napisał:
    Problem polega na tym że zastosowałem diodę SS14 która po jakimś czasie się zwarła co spowodowało przepuszczenie 30V na logikę układu gdzie jest normalnie 5V
    Przyglądam się układowi i zastanawiam jak zwarta dioda może spowodować przepuszczenie napięcia dalej?
    Przyjrzałbym się raczej obwodom sprzężenia zwrotnego (nóżka 3) VSENSE.

0
  • #6 02 Paź 2016 15:44
    danio8522
    Poziom 12  

Użyłem diody SS34 i wszystko działa ok, powodem uszkodzenia było przeciążenie przetwornicy przez inny uszkodzony układ a dokładnie transciver. Dioda SS14 da radę ale jak jest miejsce to lepiej dać coś co ma większy zapas prądowy a nawet napięciowy

0