Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł przetwarzający 9V na 5V i zmienne natężenie na 1A

notfound404 09 Lip 2016 13:32 612 14
  • #1 09 Lip 2016 13:32
    notfound404
    Poziom 2  

Dzień dobry!

Z powodu totalnej mojej niewiedzy w świecie elektroniki potrzebuje pomocy w rozwiązaniu problemu.

Moim celem jest zrobienie urządzenia ładującego telefon na baterie jednorazowe.
    W związku z tym szukam dostępnych hurtowo części do wykonania modułu, który przetwarzałby napięcie z baterii 9V do 5V i zmiennego natężenie do 1A. Słyszałem również, że po połączeniu baterii z akumulatorem poziomy pojemności się wyrównują. Oczywiście chcę baterie opróżnić do zera. Moim pytaniem jest czy istnieją takie części spełniające te warunki?

Liczę na pomoc!

Bartłomiej

0 14
  • #2 09 Lip 2016 14:21
    ziomus90210
    Poziom 35  

Dlaczego napisałeś zmiennego??? Wystarczy prosta przetwornica stepdown ktorych jest pełno na portalu aukcyjnym. USB ma 5V więc tyle musisz ustawić na przetwornicy oraz dodać wyłącznik po stronie bateri. Link podeśle na priv. To tylko przykład a nie reklama sklep pierwszy lepszy...

0
  • #3 09 Lip 2016 14:24
    2749043
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 09 Lip 2016 14:40
    ziomus90210
    Poziom 35  

turlam.dropsa napisał:
    Ładowarka do telefonu działąjąca na baterię 9V 6F22 będzie działała przez pięć minut, po czym bateria będzie rozładowana a nałądowanie telefonu zwiększy się o 2-3%.

Teoretycznie bateria alkaiczna 6F22 ma pojemność ponad 500mAh co przy 9V daje 4,5Wh bateria BL5C od nokii ma pojemność 1000mAh co przy 3,7V daje 3,7Wh... Więc kolega niech nie pisze bzdur o 2%. Oczywiście nie da się rozładować baterii do zera a i przetworniczka i układ w tel też ma swoją sprawność ale nie 2%...

0
  • #5 09 Lip 2016 15:38
    trymer01
    Moderator Projektowanie

ziomus90210 napisał:
    Teoretycznie bateria alkaiczna 6F22 ma pojemność ponad 500mAh...

Może i są takie (bo typowe mają ok. 200-300mAh) ale przy prądach rozładowania rzędu 10-20mA. Ale przy prądzie obciążenia rzędu 1A, to... nie ma o czym mówić. Z napięcia 9V zrobi się natychmiast 1-2V i po zabawie.

0
  • #6 09 Lip 2016 15:44
    notfound404
    Poziom 2  

ziomus90210 napisał:
    turlam.dropsa napisał:
    Ładowarka do telefonu działąjąca na baterię 9V 6F22 będzie działała przez pięć minut, po czym bateria będzie rozładowana a nałądowanie telefonu zwiększy się o 2-3%.

Teoretycznie bateria alkaiczna 6F22 ma pojemność ponad 500mAh co przy 9V daje 4,5Wh bateria BL5C od nokii ma pojemność 1000mAh co przy 3,7V daje 3,7Wh... Więc kolega niech nie pisze bzdur o 2%. Oczywiście nie da się rozładować baterii do zera a i przetworniczka i układ w tel też ma swoją sprawność ale nie 2%...

Właśnie! Próbowałem przepuszczać to przez prototyp tzn. wziąłem ładowarkę samochodową, rozłożyłem i podłączyłem baterie alkaiczną 9V telefon nagle naładował się o 4% a potem przez około 50 minut tylko 3% wywnioskowałem, że to z powodu stopniowego spadku natężenia baterii i dlatego szukałem przetwornicy nie tylko na 5V, ale też na 1A. Dodatkowo 500 mah powinno mi naładować około 30% telefonu, a nie tylko 7% i to przez taki długi czas. Skąd to się bierze?

0
  • #7 09 Lip 2016 15:57
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Może taka przetwornica Ciebie zainteresuje?
    https://botland.com.pl/przetwornice-step-up-s...etwornica-step-up-step-down-s7v7f5-5v-1a.html

Dodatkową zaletą jest to, że jak bateria będzie na wyczerpaniu i będzie dawać poniżej 5V, to będzie działać jako step-up.

Z drugiej strony, mając taką przetwornicę, masz szerszy wybór baterii, np. 4 baterie R20, które na początku dają 6V, ta przetwornica da radę w takich warunkach, nawet, jak napięcie spadnie do 3V w wyniku wyczerpania.

Domyślam się, że chcesz zbudować prosty powerbank. Tutaj im pojemniejsza bateria, tym lepiej. Sama przetwornica powoduje pewne straty energii, więc bateria "na styk" nie zda egzaminu.

0
  • #8 09 Lip 2016 15:58
    xury
    Poziom 38  

Nie wymyślaj koła od nowa. Kup sobie power bank.

0
  • #9 09 Lip 2016 16:00
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Pojemność każdej baterii/akumulatora zależy od prądu rozładowania.
    W uproszczeniu - odpowiada za to rezystancja wewnętrzna baterii Rw, co przedstawia wzór
    E=I(Rw+Rz), gdzie
    E - napięcie nominalne baterii (zmierzone woltomierzem) bez obciążenia jej,
    I - prąd obciążenia,
    Rz - rezystancja obciążenia (zewnętrzna).
    Po przekształceniu:
    E-IRw=IRz=U - napięcie na obciążeniu zmaleje o spadek napięcia na Rw wywołany prądem I.
    Aby można było pobierać duży prąd z baterii musi ona mieć małą Rw.
    Inaczej - Rw<<Rz, można przyjąć Rw<0,1Rz.

0
  • #11 09 Lip 2016 16:13
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Marcin7254 napisał:
    daj tam stabilizator np LM7905

Jak już, to lepiej LM7805. Warto poczytać, jakie są straty energii na LM7805 przy zasilaniu 9V i ocenić, czy straty są akceptowalne. Wydaje mi się, że w stabilizatorach 78xx i 79xx, im większa różnica napięć, tym większe straty energii, a w urządzeniach zasilanych bateryjnie walczy się o jak najmniejsze straty mocy.

0
  • #12 09 Lip 2016 16:24
    oshii
    Poziom 19  

Wiem, że notfound404 pyta o X więc mu podpowiadacie jak to X osiągnąć ale może warto podkreślić, że zużywanie jednorazowych baterii do ładowania telefonu jest, jakby to ująć delikatnie, mało ekologiczne? Prosty powerbank na ogniwie Li-ion zbudowany na bazie modułu z tp4056 + 5V stepup to koszt 15-20 zł. Nie wspominając o gotowych powerbankach za niewiele większą kwotę.

0
  • #13 09 Lip 2016 16:37
    andrzejlisek
    Poziom 28  

oshii napisał:
    Wiem, że notfound404 pyta o X więc mu podpowiadacie jak to X osiągnąć ale może warto podkreślić, że zużywanie jednorazowych baterii do ładowania telefonu jest, jakby to ująć delikatnie, mało ekologiczne? Prosty powerbank na ogniwie Li-ion zbudowany na bazie modułu z tp4056 + 5V stepup to koszt 15-20 zł. Nie wspominając o gotowych powerbankach za niewiele większą kwotę.

Powerbanków jest do wyboru do koloru, więc wychodzę z założenia, że gdyby zwykły powerbank dał to, czego autor potrzebuje, to ten wątek nie byłby założony. Zgadzam się, że jest "mało ekologiczne", ale ma jedną zaletę, którą docenią ci, którzy często gęsto przez cały dzień są poza domem. W przypadku akumulatorów, jak się jest "w terenie" można zostać z nieczynnym telefonem i pustym powerbankiem i nic nie można zrobić, natomiast zwykłe baterie można kupić w większości kiosków i sklepów spożywczych i można uruchomić telefon. Pomijam fakt, że w samochodzie też można ładować telefony i inne urządzenia zasilane napięciem 5V.

0
  • #14 09 Lip 2016 17:53
    ziomus90210
    Poziom 35  

Z tym 1A to oczywiście zły pomysł ale już 500mA na 5V to 270mA z 9V, dobra alkaiczna bateria przeżyje taki pobór. Owszem rozwiązanie mało "sprawne" szczególnie patrząc na ceny tych baterii jedna zawsze to jakieś 4,5Wh pod ręką. Ktoś pisał o stabilizatorach liniowych czyli 7805 takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę prawie połowa energii zostanie stracona. Przetwornice które pracują również jako stepup to też ciekawy pomysł jednak bateria na której zaciskach napięcie spadnie poniżej 5V raczej nie da z siebie już prądu.

0
  • #15 09 Lip 2016 18:18
    oshii
    Poziom 19  

@andrzejlisek, Baterie mają co najmniej 2-3x mniejszą gęstość energii niż aku Li-ion lub Li-po, więc łatwiej zabrać powerbank (nawet taki z pojedynczego ogniwa) niż tę samą energię w bateriach. Z aku też można pociągnąc większy prąd więc i szybciej naładować tel.
    W czasach ogniw słonecznych w plecakach czy ręcznych korb do ładowania na sytuacje absolutnie nieprzewidywalne, ładowanie telefonu z baterii to zwyczajnie absurdalny pomysł.

0