Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica do LED z szerokim U wejściowym.

ziomus90210 09 Lip 2016 13:55 948 11
  • #1 09 Lip 2016 13:55
    ziomus90210
    Poziom 35  

Witam.
    Rozmyślam nad konstrukcją układu przetwornicy(?) do zasilania LED mocy.
    Mam do dyspozycji napięcie stałe w dosyć szerokim zakresie napięć wejściowych od 0 do nawet 400V. Wyprostowane 3f z turbiny wiatrowej. Jako LED chciałbym wykorzystać typowe 50- 100W naświetlacze LED z usuniętą przetwornicą(zasilaczem) Ledy te pracują przy ok. 35-40V i właśnie chciałbym aby świeciły już przy takim napięciu wejściowym a następnie wraz ze wzrostem U wej. utrzymywać Uwyj. (lub Iwyj.) na stałym poziomie. Jak się do tego zabrać?
    Macie jakieś pomysły? Myślałem na PWM i jakimś wysoko napięciowym tranzystorze. Mierzyłbym Uwyj. czy raczej prąd LEDa i odpowiednio modyfikował współczynnik wypełnienia. Czy to dobry kierunek? Czy może coś na TL494??
    Za wszelkie pomysły bardzo dziękuję i nagradzam w miarę możliwości punktami...

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • #2 09 Lip 2016 14:16
    vodiczka
    Poziom 43  

Nic nie piszesz o mocy jaką możesz uzyskać z turbiny przy niskim napięciu (słaby wiatr, wolne obroty)
    Jeżeli chcesz np. zasilić LED o mocy 50W to użyteczne dla ciebie będzie napięcie przy którym uzyskasz minimum 60W mocy prądnicy.

0
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #3 09 Lip 2016 14:19
    jesion40
    Poziom 27  

PWM? Pięknie, ale niby jak? Jeżeli mówisz o podpinaniu kluczem pełnego napięcia wprost na LED to z pewnością to się nie uda. Za duży zakres napięć wejściowych. Chcesz uzyskać efekt świecenia na stałym poziomie czy regulacji natężenia światła? W tym pierwszym przypadku najprościej użyć gotowego zasilacza o szerokim zakresie napięć wejściowych i stałym napięciu wyjściowym dopasowanym do potrzeb. W drugim ewentualnie pomyśleć o dodatkowym regulatorze PWM (ale już na stabilnym napięciu) lub zasilaczu prądowym o regulowanym prądzie.

Zawsze (dla obu wersji) można skonstruować specjalną przetwornicę, ale wówczas musi ona zawierać nie tylko klucz ale i element magazynujący energię - w praktyce dławik, który pozwoli bezstratnie (teoretycznie) dopasować napięcia. Jednak nawet dedykowana konstrukcja dla tak szerokiego zakresu napięć wejściowych będzie trudna....

Gdyby naprawdę było to konieczne czy przynajmniej warte dużego nakładu pracy może trzeba by pomyśleć o kombinacji więcej niż jednego zasilacza (dwóch, może nawet trzech), które pracowały by w dedykowanych dla siebie przedziałach napięć wejściowych. Jeszcze innym rozwiązaniem byłoby magazynowanie energii w akumulatorze doładowywanym w miarę możliwości i obciążanym w miarę potrzeb.

0
  • #4 09 Lip 2016 14:29
    ziomus90210
    Poziom 35  

Turbina ma bardzo dużą moc... Tu problemu nie ma naprawdę... Dlaczego wprost na LED?? Na jakiś filtr. Akumulatory to nie ta konstrukcja. Część mam już zbudowaną to dosyć złożone.
    Dlaczego PWM nie może doładowywać jakiej większej pojemności ??? Chcę uzyskać stałe świecenie pełną mocą. W tej chwili lampy pracują z oryginalnymi przetworniczkami jednak te pracują dopiero od 80-90V Układ zabezpieczający przed zbyt dużym napięciem już wykonałem i działa.

0
  • Pomocny post
    #5 09 Lip 2016 14:40
    jesion40
    Poziom 27  

ziomus90210 napisał:
    Dlaczego PWM nie może doładowywać jakiej większej pojemności ???
    Ależ może, może - tylko nic sensownego z tego nie wyjdzie.

Od strony ładowania wygenerujesz bardzo duże impulsy prądowe, ograniczane tylko możliwościami źródła napięcia. Fatalna wiadomość i dla prądnicy i dla kondensatorów.

Od strony LED masz obciążenie silnie nielinowe, gdzie minimalne zmiany napięcia przekładają się na bardzo duże zmiany prądu.

Dlatego to się nie uda. Tak jak napisałem musisz po drodze wstawić dławik gromadzący energię. Wtedy owszem podać PWM na jego zasilanie i dodać diodę zamykającą obwód w czasie przerwy między impulsami. Do tego sterowanie które ustawi kluczowanie tak, żeby uzyskać pożądany efekt.

Ale, ale - toż to właśnie przetwornica!
    ziomus90210 napisał:
    W tej chwili lampy pracują z oryginalnymi przetworniczkami jednak te pracują dopiero od 80-90V Układ zabezpieczający przed zbyt dużym napięciem już wykonałem i działa.
    Jak już tyle działa, to może dodaj tylko przetwornicę podnoszącą napięcie w czasie, gdy napięcie jest za niskie a potem przełączaj na napięcie wprost z turbiny?

0
  • #6 09 Lip 2016 15:14
    Mario1980
    Poziom 16  

Przecież te układy przetwornic z oświetlenia LED na kontrolerze BP3125 mają napięcie wejściowe nawet 600 V, więc od 0 do 400 V wystarczająco.

0
  • #7 09 Lip 2016 15:20
    ziomus90210
    Poziom 35  

Mario1980 napisał:
    Przecież te układy przetwornic z oświetlenia LED na kontrolerze BP3125 mają napięcie wejściowe nawet 600 V, więc od 0 do 400 V wystarczająco.

No nie od 0 tylko włączają się dopiero przy 90V a chciałbym znacznie niżej...
    A i 600V to na pewno nie przeżyje choćby ze względu na kondensator na 450V.

0
  • Pomocny post
    #8 09 Lip 2016 15:34
    Mario1980
    Poziom 16  

Kondensator oczywiście większy no raczej logika podpowiada,

Dodano po 3 [minuty]:

Układ BP 3125 otwiera się już przy 22 V

0
  • #10 09 Lip 2016 15:47
    Mario1980
    Poziom 16  

No tak tych nie miałem osobiście, ale chyba dla Ciebie jest zbyt wąski górny zakres napięć jak zrozumiałem twój post dobrze.

0
  • #11 09 Lip 2016 16:24
    ziomus90210
    Poziom 35  

Dobrym pomysłem chyba będzie jednak podbijanie tych 30V do 100V a pozniej normalna praca... Jak pisał kolega jesion40.O charakterystyce LED wiem i zdaje sobie sprawę bedę kontrolował prąd jednak ogólnie chodzi mi o zawężenie tego szerokiego zakresu napięć... przy 350V włączają się hamulce a układ zostaje odłączony przy nie obciążonej prądnicy napięcie potrafi osiągnąć nawet 800V ale to bardzo rzadko przy wietrze 12m/s.
    Jednak czekam na inne pomysły... ;)
    Kolego Joker. przetwornice które wskazałeś są zbyt małej mocy oraz tylko 56V

0
  • #12 09 Lip 2016 19:29
    Rasel
    Poziom 21  

Autorze, chyba układ "odwrócony step-down" jest optymalny dla Ciebie, poczytaj tu: Link.

0