Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stacja alarmowa - nadajnik radiowy

09 Lip 2016 21:40 960 5
  • Poziom 7  
    Cześć wszystkim.

Chce dorobić do moich sygnalizatorów wędkarskich stacje alarmową.
    Głównym założeniem projektu jest jak najniższa cena więc postanowiłem skomunikować sygnalizatory z stacją alarmową na pomocą radia.
    Znalazłem taki układ :

http://electropark.pl/radiowa-rf/7661-rfm85w-433d-modul-radiowy-433mhz-nadajnik.html

I tu mam problem. Jest jedna linia danych, i nie za bardzo wiem jak się z nim skomunikować :< W dokumentacji za wiele o tym nie ma. Robił to ktoś kiedyś ?
    Intuicja mówi mi że działa to tak że wysyła to co dostaje na tą linie ale pewny nie jestem .
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Byciek94 napisał:
    Intuicja mówi mi że działa to tak że wysyła to co dostaje na tą linie ale pewny nie jestem .
    No dokładnie tak jest, ten układ nie ma wbudowanego nic co miałoby przetwarzać sygnał z linii data tam są tylko 2 tranzystory.
  • Poziom 43  
    To po prostu kluczuje nośną.
    Prawdopodobnie stan wysoki na linii DATA włącza nośną.
    A stan niski wyłącza.
  • Poziom 39  
    Zdecydowanie zły wybór. W tej cenie kupisz nRF24L01 - moduł z anteną.
  • Poziom 7  
    nie będzie problemu z tym że pracuje to na 2,4 GHz ? Pamiętam że kiedyś używałem modułu na 2,4Ghz i łapał mi straszne syfy.. Wifi i bluetooth pracuje na podobnej częstotliwości .
  • Poziom 39  
    Byciek94 napisał:
    Wifi i bluetooth pracuje na podobnej częstotliwości .

Ale wszystko dziwnym trafem działa. A 433MHz to takie ciche i spokojne pasmo? Może uświadomię Ci na co się porywasz. To co pokazałeś to tylko nadajnik i jeszcze musisz zaopatrzyć się w odbiornik w cenie około 7-8zł. Dostajesz wtedy odbiornik który odbiera wszystko na częstotliwości 433MHz. To wszystko wtłacza Ci na pin DATA i to już Twoja głowa w tym aby z tego śmietnika bitów wyłuskać interesujące Ciebie dane, oraz sprawdzić ich poprawność. Transmisja oczywiście jednokierunkowa.
    Zalety:
    - cena, ale nie w electropark. W chinach po 2zł komplet nadajnik-odbiornik
    - proste podłączenie - 1 pin uC
    - brak jakiejkolwiek konfiguracji: zasilasz - działa
    Wady:
    - jednokierunkowy
    - brak jakiejkolwiek konfiguracji: moc, częstotliwość, uśpienie. Wszystko na stałe, bądź brak.
    - brak jakiejkolwiek kontroli nad odbiorem - wszystko co złapie wysyła do mikroprocesora i sam się martw co z tym zrobić, co powoduje, że ten pozornie prosty odbiornik wymaga sporego nakładu kodu i wiedzy.
    - jakakolwiek sensowna transmisja na dłuższy dystans wymaga stosowania algorytmów przy transmisji, odbiorze i weryfikacji odebranych danych. Wszystko trzeba w locie robić.
    - brak jakiejkolwiek gwarancji, że będzie działać. Jeśli napiszesz dobrze program - będzie. A jak nie, to i tak za jakiś czas będziesz musiał kupić coś innego.
    Tym czasem w cenie ok 5zł:
    http://electropark.pl/moduly-komunikacji/3079-modul-nrf24l01-2-4ghz-wireless.html
    dostajesz gotowy porządny transceiver.