Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa telefony stacjonarne z wywołaniem - dobór przekaźników

09 Lip 2016 22:12 1194 8
  • Poziom 17  
    Witam :)
    Chciałbym połączyć dwa telefony stacjonarne za pomocą tego układu:
    Niestety nie wiem jakie przekaźniki zastosować do tego układu. Jeśli to możliwe, to wolałbym zasilić układ napięciem 12V zamiast 24V. Dlatego zwracam się z pytaniem, jakie przekaźniki będą najlepsze do tego układu. Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam :)
  • Pomocny dla użytkowników
    Jak chcesz zrobić wywołanie? W tekście jest mowa o napięciu rzędu 80V.
  • Poziom 17  
    Użyję napięcia 12V z transformatorka. Telkom Tulipan i jakiś niemiecki telefon reagują na podanie tego napięcia, co prawda cicho, ale mi to wystarczy.
    Aby dzwonek starego telefonu zadowalająco dzwonił potrzebne jest napięcie chociaż 24V (zmienne). Do przeprowadzenia rozmowy z powodzeniem wystarczy 12V (stałe).
    Można też i tak jak na poniższym obrazku.
  • Poziom 17  
    Dziękuję za obrazek, ale taki układ wykonałem i nawet dociągnąłem do jednego telefonu przycisk, który załączał dzwonek w drugim, ale na dłuższą metę jest to trochę niewygodne i chciałbym to w pewien sposób "zautomatyzować".
  • Poziom 38  
    1.) Zasilanie.
    Tak, jak powyżej napisali Koledzy, 12V to za mało. Proponuję zastosować transformator na napięcie wtórne 24V o mocy oddawanej co najmniej 20VA. Układ zasilania należy przerobić jak na rysunku poniżej.
    2.) Przekaźniki.
    Po optymalizacji zestyków, jak na rysunku poniżej, można zastosować typy AZ 742 lub AZ 743 z z 2-ma zestykami przełącznymi (DPDT) i cewką na 24V DC, ze wskazaniem na AZ742 (większa przeciążalność cewki).
    Kondensatory C1 i C2 mają być foliowe typów MKSE, MKT lub MKP na napięcie robocze 160V DC lub wyższe. Możesz zastosować np. KS4/450 D CBB61, MKP X2 4.7uF 305V AC lub po 2 połączone równolegle MKSE 2.2uF 250V.
    Wszyskie diody daj typu 1N4007.
  • Poziom 17  
    Dziękuję za odpowiedź i schemat. W takim razie w najbliższym czasie dokonam zakupu i dam znać jakby pojawiły się jakieś komplikacje. Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Dziękuję @zybex i @zetdeel za pomoc i udoskonalenie schematu, układ już działa :D

Na razie zmontowałem go "na pająka", ale gdy dojdą z Azji płytki uniwersalne, to przeniosę na płytkę. Układ zasilam z transformatora 2 x 13V z głośników komputerowych. Zamiast dwóch kondensatorów C1 i C2 użyłem jednego MKP, bo myślałem, że jak jest x2 w nazwie, to jest sprzedawany w zestawie po 2 sztuki, a nawet na stronie AVT jest zdjęcie z dwoma. :) Układ działa, ale czasami nie "załapuje" i trzeba jeszcze raz podnieść słuchawkę telefonu. Zamiast jednego telefonu z tarczą użyłem "Castela" z klawiaturą i głośnikiem - nawet dzwoni. :)

No dobra, rozpisałem się, to teraz mam parę pytań:
    :arrow: 1. Chciałbym upodobnić układ do "normalnego" telefonu. Czy da się prosto podłączyć coś a'la maszynkę sygnałową (jeśli dobrze to nazwałem)? W sumie wystarczyłby mi sygnał dzwonienia w słuchawce. Czy mogę podać go na na styki NC przekaźników 1.1 i 2.1?
    :arrow: 2. Czy mogę "uziemić" układ? Tzn. podpiąć go na przykład do kaloryfera (którego instalacja jest chyba połączona z uziemieniem w gniazdku). Ułatwiłoby mi to ciągnięcie przewodów do drugiego telefonu. Zamiast dwóch żył, jedna, a telefon podłączony do kaloryfera.

Na razie to chyba wszystko, co mnie nurtuje, w razie czego, to dopiszę więcej pytań. Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi i czekam na następne! :)
    Odpowiadam na punkt 2. Jeżeli jesteś w stanie podciągnąć jeden przewód do drugiego pokoju, to niech ten przewód będzie wielożyłowym np. 2 parowym telefonicznym albo skrętką komputerową 4 parową. Od przybytku głowa nie boli.
    Wykorzystanie rury grzejnikowej to kiepski pomysł.
    Odnośnie tego, że czasem "nie załapuje", to raczej powinny być zastosowane dwa najprostsze aparaty telefoniczne starego typu (nie elektroniczne).