Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termowizja, Fluke 279 FC - #14 edu elektroda.pl

TechEkspert 09 Jul 2016 23:29 10254 4
Testo
  • Termowizja, Fluke 279 FC - #14 edu elektroda.pl
    Polski oddział Fluke udostępnił nam do testów multimetr Fluke 279 FC z wbudowaną kamerą termowizyjną. Rozdzielczość kamery 80x60 jest niewielka w porównaniu z profesjonalnymi kamerami termowizyjnymi, ale testowane urządzenie to kompaktowy multimetr z funkcją termowizora. Próby z termografią pozwoliły uzupełnić odcinek 11 o radiatorach. Możliwość zobaczenia rozkładu temperatury na powierzchni radiatora pozwala na lepsze zrozumienie i wyczucie sposobów odprowadzania ciepła.

W pierwszych próbach został zastosowany radiator aluminiowy, dość szybko udało się potwierdzić że błyszczące powierzchnie potrafią zafałszować odczyt temperatury z wykorzystaniem termografii. Udało się zarejestrować różnicę w rozkładzie temperatury przy pozostawieniu odstępu między radiatorem a podłożem (swobodny przepływ powietrza), a konfiguracją gdy radiator dotyka podłoża.

Termowizja, Fluke 279 FC - #14 edu elektroda.pl Termowizja, Fluke 279 FC - #14 edu elektroda.pl

Powierzchnia radiatora czernionego jest mniej błyszcząca co pozwala na lepsze odwzorowanie rozkładu temperatury na jego powierzchni.

Wymuszony obieg powietrza zapewnia bardzo dobre odprowadzanie ciepła zmniejszając rezystancję termiczną radiatora, termowizja ujawnia przenikanie ciepła z elektroniki wentylatora do obudowy.

W odcinku 12 można zobaczyć kompaktową konstrukcję transmitera PLC Netgear. Na zdjęciu termowizyjnym widoczny jest sposób odprowadzania ciepła z radiatora poprzez obudowę do otoczenia.

Gdy pojawiały się kolejne coraz cieplejsze wersje Rassbery Pi, popularne były zdjęcia termowizyjne prezentujące źródła ciepła na płytce RPi. Dla BeagleBone black podczas braku obciążenia temperatura CPU wynosi ~48°C. Przy obciążeniu CPU temperatura wzrasta do ~60°C. Główne źródła ciepła to CPU, układ zasilania oraz układ interfejsu HDMI.

Termowizja, Fluke 279 FC - #14 edu elektroda.pl Termowizja, Fluke 279 FC - #14 edu elektroda.pl Termowizja, Fluke 279 FC - #14 edu elektroda.pl

Próba poluzowania zacisku, powoduje wydzielanie ciepła przy przepływie prądu, można wykryć to bezkontaktowo przy pomocy termografii.
    Dodatkowo stopień nagrzewania przewodów zależny jest od natężenia prądu, oraz przekroju przewodu.

Multimetr Fluke 279 FC zasilany jest z akumulatora Li-On 22Wh, aby naładować akumulator konieczne jest jego wyjęcie z urządzenia.
    Być może jest tutaj miejsce na bezprzewodowe ładowanie w kolejnych modelach?

Kolorowy wyświetlacz jest czytelny w pełnym słońcu, można zmienić jego jasność jednym przyciskiem.
    Multimetr pozwala na pomiar TRMS napięcia przemiennego (z filtrem harmonicznych), napięcia stałego, rezystancji, pojemności, częstotliwości, test ciągłości i diody, oraz pomiar prądu przy pomocy sondy iFlex (z rozłączanym obwodem pomiarowym),
    oraz oczywiście temperatury i zapisywania zdjęć termowizyjnych z kamery o rozdzielczości 80x60.

Na stronie Fluke można odszukać informacje, że 279FC zbudowany jest z wykorzystaniem 2x 32b MCU, 1x 16b MCU, 1x 8b MCU (BLE), Flash 3Gbit, SDRAM 1Gbit, serial Flash 32Mbit, sensor IR 206x156.
    Zdjęcia zapisane w pamięci można pobrać z wykorzystaniem interfejsu USB i programu Smart View, ta opcja wydaje się najprostsza, jednak nie udało mi się pobrać zapisanych zdjęć przy pomocy interfejsu USB. USB przyda się także podczas aktualizacji firmware.
    W pamięci multimetru możemy zapisać około 100 zdjęć termowizyjnych. Do pobrania zdjęć wykorzystałem aplikację Fluke Connect zainstalowaną na smartfonie. Przesyłanie zdjęć z wykorzystaniem interfejsu bluetooth trwa dość długo (~12s na jedno zdjęcie).
    Mimo problemów z wysłaniem zdjęć ze smartfona na mail, udało się je wydobyć z pamięci telefonu.
    Aplikacja Fluke Connect może służyć jako zdalny wyświetlacz do multimetru, co może być bardzo wygodne podczas zmiany nastaw oraz może zwiększać bezpieczeństwo pomiarów.
    Fluke Connact nastawiony jest na współdzielenie wyników pomiarów, przechowywanie wyników w chmurze, oraz współpracę zespołów korzystających z 279 FC. Do pomiarów można dodać notatki tekstowe, głosowe, oraz zdjęcia ze smartfona.
    Multimetr jest dość ciężki (w porównaniu ze zwykłym multimetrem) 733g, oraz wyposażony w wytrzymałą obudowę i osłonę obiektywu kamery.

Multimetr z kolorowym wyświetlaczem i kamerą termowizyjną to coś nowego na rynku. Wykorzystanie termowizji pozwala na zawężenie obszaru pomiarów i poszukiwań usterki.
    Termowizja staje się coraz bardziej popularna i dostępna zarówno dla zastosowań biznesowych jak również bardziej amatorskich i domowych, np. przystawki termowizyjne do smartfonów.

Moje subiektywne odczucie jest takie, że urządzenie termowizyjne daje nam dodatkowy zmysł pozwalający na zdalne bezkontaktowe określenie temperatury obiektów i rozkładu temperatury na powierzchni obiektów (w naturze niektóre gatunki węży mają zdolność odbioru podczerwieni co można nazwać pewną formą termowizji).
    Multimetr Fluke 279 FC może być ciekawą propozycją dla zespołów elektryków i automatyków. Gdzie jeszcze widzicie dla niego zastosowanie?

Testowane urządzenie miało zainstalowany firmware V1.01, imager V0.9.7.1, radio V4.00.02, ciekawe co wniosą nowe wersje firmware oraz jaka będzie odpowiedź innych producentów multimetrów na model 279 FC.
    Podczas testów udało się wykryć cechę, którą trudno określić jednoznacznie jako błąd lub funkcję. Zakres mV w porównaniu do innych zakresów posiada pamięć ostatnio wybranej funkcji (DC/AC), wybrana opcja zostaje zapamiętana także po wyłączeniu i włączeniu zasilania. Pozostałe zakresy wracają do funkcji podstawowej po przełączeniu z innego zakresu lub wyłączeniu zasilania.

W przyszłych wersjach przydałaby się komunikacja Wi-Fi, ustawienie cyklicznego rejestrowania wartości (dataloger) z wyłączonym wyświetlaczem, ładowanie bezprzewodowe (lub poprzez USB) oraz możliwość zainstalowania karty micro SD zastępującej i rozszerzającej możliwości wbudowanej pamięci. Być może korzystne byłoby zwiększenie rozdzielczości, tylko czy wtedy będziemy mieli multimetr z kamerą termowizyjną, czy kamerę termowizyjną z multimetrem?

Cool? Ranking DIY
    About Author
    TechEkspert
    Editor
    W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
    Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
    TechEkspert wrote 3728 posts with rating 3148, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
  • Testo
    Diablosik
    Level 11  
    Mam problem z urządzeniem Fluke 279FC a dokładnie z przesyłaniem obrazów z kamery termowizyjnej.
    Używając aplikacji komputerowej SmartView po przesłaniu plików (pobierz wszystko) pojawiają się tylko dwa pliki z logami SDCardDownloadLog i SDDowloadLogReport ale nie ściągają się pliki is2 z obrazami z kamery.
    Ponadto przy podłączaniu miernika do komputera przez USB w programie SmartView 3.14 pojawia się komunikat o możliwości ściągnięcia nowszej wersji oprogramowania dla kamery ale najpierw wymagane jest uaktualnienie SmartView. Po uaktualnieniu SmartView do wersji 4.1 nadal nie ma możliwości wgrania nowszej wersji oprogramowania do Fluke 279FC (pole szare niedostępne).

Również nie mogę przesłać obrazów z kamery termowizyjnej z aplikacji Fluke Connect. Mając już obraz w aplikacji i klikając w znaczek "udostępnij" i dalej w "Następny" pojawia się komunikat "Błąd żądania. Błąd podczas tworzenia e-maila". Fluke Connect mam zarejestrowane łącznie z wpisanym adresem email. W zakładce Ustawienia w Fluke Connect Synchronizacja po kliknięciu w "Synchronizuj teraz" przebiega prawidłowo. Zauważyłem też, że w aplikacji Fluke Connect są jakieś przykładowe fabryczne obrazy termowizyjne np. z badania silnika. Te obrazy mogę przesłać dalej ale zrobionych przez siebie już nie.
    Ponadto po zalogowaniu się do Fluke Connect z komputera stacjonarnego przez przeglądarkę nie ma tam w ogóle moich zdjęć termowizyjnych które wykonałem a które są widoczne na smartphonie w FlukeConnect (których jak wspomniałem nie można przesłać).

Firmware Version: V1.01
    Image Version: V0.9.7.1
    Calibration Counter: 1
    Calibration Version: 2
    Platform Version: V1.7

W czym tkwi problem, że nie mogę w żaden sposób przesłać obrazów ani przez SmartView ani przez Fluke Connect? I czy jest możliwość innego ściągnięcia tych zdjęć na komputer?

Pozdrawiam
    Adrian
  • Testo
    TechEkspert
    Editor
    Sugeruję kontakt ze sprzedawcą lub producentem, może dostępne są nowsze wersje oprogramowania/firmware oraz procedura aktualizacji?

Testując Fluke 279FC również nie potrafiłem pobrać zdjęć termowizyjnych przy pomocy interfejsu USB i aplikacji na PC.

Podczas testów z sukcesem udało mi się przesłać zdjęcia z 279FC do aplikacji Fluke Connect na Android.

Propozycja abyś podłączył smartfon do PC po USB i sprawdził czy obrazy ściągnięte z 279FC są dostępne w systemie plików Androida.

Spróbuję skontaktować się z Fluke Polska, może uda nam się uzyskać podpowiedź od specjalistów.
    Diablosik
    Level 11  
    Udało się faktycznie ściągnąć te zdjęcia w formacie is2 z katalogu Android/data/com.fluke.deviceApp. A czy one faktycznie mają tylko po kilkanaście kB? Tak się zastanawiam bo przykładowe zdjęcia dostępne w SmartView mają po 2,5 MB no ale one były robione kamerą o rozdzielczości 320/240 za 100000zł :) no i na tych zdjęciach z Fluke 279 FC nie można w SmartView zrobić dokładnej analizy.

Odnośnie wyżej wymienionych problemów pisałem kilka dni temu do serwisu ANMAR Polska ale nie otrzymałem odpowiedzi (są na stronie FLUKE w dziale Service Contacts). Potem wypełniłem formularz kontaktowy do Fluke również bez odpowiedzi. Następnie skontaktowałem się z AM Technologies Polska które jest wymienione na stronie FLUKE jako wsparcie techniczne. Od nich otrzymałem odpowiedź, że się nie zajmują takimi tematami. Dziś jeszcze raz napisałem do ANMARu na adres ogólny, się okaże z jakim skutkiem.
    TechEkspert
    Editor
    O ile dobrze pamiętam, w strukturze plików Androida były też dostępne poza is2 pliki png lub jpg, tylko nie pamiętam czy tworzyły się podczas pobierania danych z 279FC czy podczas eksportu do chmury/maila. Rozmiar plików graficznych kilka/kilkanaście kb. W pierwszym poście tego tematu zdjęcia płytki BeagleBone powinny być w oryginalnej rozdzielczości.