Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Syma X9 - Zwiększenie pojemności akumulatora

10 Lip 2016 07:53 2643 12
 • Poziom 25  
  Witam.
  Zakupiłem sobie "drona" Syma X9. Całkiem fajna zabawka, jednak fabryczny akumulatorek (Li-Poly 600mAh, 3,7V) wystarcza na jakieś 10 minut lotu.

  Fizycznie dałoby się tam upchnąć większą baterie, np poprzez wyłamanie kawałka plastiku gdyż wewnątrz obudowy jest dużo wolnego miejsca. Mógłby to nawet być jakiś inny akumulator niż litowo-polimerowy gdyż ładowanie odbywa się za pomocą zewnętrznej ładowarki, jedyne co, to musiałby mieć on 3,7V i nie być dużo cięższy.

  Pytanie jednak dotyczy czegoś innego - gdybym chciał tam włożyć baterię litowo-polimerową o pojemności, powiedzmy, 1200mAh i takim samym napięciu, to czy będę mógł ją ładować tą fabryczną ładowarką? Jest to taka ładowarka na USB wyglądająca jak pendrive z kablem. Czytałem, że te akumulatorki li-po wymagają specjalnych układów kontrolujących ładowanie bo łatwo je uszkodzić, stąd też moje wątpliwości czy tą samą ładowarką mogę ładować większe pojemności?
 • Poziom 43  
  Akumulator tego samego typu ale o większej pojemności możesz ładować tą samą ładowarką. Zwiększy się jedynie czas ładowania. Cała kontrola procesu ładowania zostanie zachowana bo układ tej kontroli znajduje się w ładowarce.
 • Poziom 25  
  Jeśli wpłynie jedynie na czas ładowania to dobrze bo tylko tego się spodziewam.
  Nie wiem jak to działa w przypadku akumulatorów li-poly, czy zmiana pojemności nie wpłynie jakoś niekorzystnie na sam proces ładowania.
 • Poziom 43  
  Pojemność nie ma znaczenia dla ładowarki, proces ładowania przebiega tak samo tylko w innym czasie.
 • Moderator Robotyka
  Goldi ma rację jeśli chodzi o ładowanie.
  Jeśli chodzi o wymianę pakietu w Symie - zapomnij.

  Większy akumulator będzie cięższy. Ta zabawka ma bardzo mały zapas udźwigu. Słabe silniki szczotkowe, które się w dodatku mocno grzeją.

  Zwiększenie pojemności akumulatora będzie skutkować:
  - Większą masą, przez co silniki będą pobierać większy prąd by utrzymać się w powietrzu. A większy prąd to szybsze wyczerpanie pakietu. I zapas pojemności może zostać zużyty na to by po prostu unieść samą masę.
  - Pogorszeniem osiągów lotu, zwiększeniem bezwładności i zmniejszenie stabilności. Zabawka się zrobi ociężała i powolna.
  - Silniejszym grzaniem silników.


  W silnikach są czarne magnesy. Nie są zbyt mocne, a bardzo, ale to bardzo źle znoszą wyższe temperatury. W efekcie ulegają zużyciu, a silnik traci moc.

  A silniki w Symach, słyną z kiepskiej jakości i krótkiego żywota.

  Szkoda zatem niszczyć zabawkę, łamać obudowę i kombinować z wciskaniem większych pakietów, bo nic to nie zmieni, a może tylko pogorszyć sprawę.
  Szczególnie, że Syma ma zapewne pakiet nietypowy, różny od dostępnych pakietów uniwersalnych. W ich wcześniejszych modelach to norma. Właśnie po to by nie dało się łatwo zmienić pakietu na nieoryginalny i uniwersalny.

  Najlepiej kup sobie ze dwa, trzy zapasowe akumulatory oryginalne i wymieniaj je. Pamiętaj tylko by pomiędzy wymianami, dać zabawce odpocząć z 5-10 minut dla ostygnięcie silników.
 • Poziom 25  
  Z tą masą to chyba nie będzie aż tak duży problem. Oryginalna bateria waży dokładnie 17,7g (mam wagę z dokładnością do 10mg).

  Oglądam teraz akumulatorki i widzę aku 900mAh, który waży 16g, a wymiarami też by pasował na styk.

  Z tymi bateriami to w ogóle jest tak, że można je dostać w różnych konfiguracjach wymiarów, jedne są dłuższe i węższe, inne krótsze ale szersze przy tej samej pojemności i podobnej masie.
 • Poziom 41  
  Akumulator 3.7V 600mAh Li-po waga 14g, 3.7v 1200mAh 26g zależnie od jakości i producenta.
  SklepXcopter Bateria do X5SC X5SW 3.7V 1000mah (6254889511)
  Bateria Syma X5 X5C X5SC X5SW X5HW 3,7V 1200mAh (6237212271)
  Lepiej kupić 3 zestawy na wymianę.
 • Poziom 25  
  Ważyłem mój i wiem, że waży dokładnie 17,68g. Myślę, że kilka-kilkanaście gram więcej nie zrobiłoby aż takiej różnicy, choć mogę się mylić.
  Podałbym link do strony, na której znalazłem tamtą baterię, ale jest zakaz wklejania linków.
 • Moderator Robotyka
  Możesz. Obciążenie liczy się procentowo. Czasem te 3-4 gramy to zwiększenie masy o 10-15% i więcej. I to ma znaczenie.
  A X9 wygląda na maleństwo. Ile to ma? 100 gram masy?
 • Poziom 25  
  Sam dron, bez akumulatora ma dokładnie 88g.
 • Moderator Robotyka
  Czyli głupie 4 gramy to dla tej konstrukcji już przeciążenie o 4,5%. Sporo.
  I to muszą skompensować silniki. Większą masę trzeba dźwignąć. By to zrobić, trzeba zwiększyć moc. A i same śmigła mają ograniczoną zdolność przekazywania mocy i obciążenia nośnego.
 • Poziom 25  
  5% to jednak nie dużo. 1/20 masy całego drona. Czy to może jakoś znacząco wpłynąć na lotność?
 • Moderator Robotyka
  Niestety tak. Modele latające są niezwykle wrażliwe na masę.
  Generalnie modele projektuje się z określonym zapasem nośności. Lata się z częścią dopuszczalnej masy startowej. Ta różnica niestety stanowi właśnie o osiągach modelu.
  Co więcej, pakiet w tej konstrukcji stanowi element wyważający. Włożenie większej masy może zmienić znacząco wyważenie całości i dron przestanie latać poprawnie.