Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NP350E5C-A05PL - Windows 8 nie uruchamia się ze sklonowanego dysku

10 Lip 2016 08:00 861 2
  • Poziom 9  
    Chciałbym prosić o pomoc, gdyż wyczerpały się moje pomysły na rozwiązanie problemu. Sprawa dotyczy rzeczonego systemu pracującego na laptopie Samsung NP350E5C-A05PL. Otóż dowiedziałem się, że pomimo iż system działa, to dysk zawiera wady które predestynują go do wymiany. Zależało mi na tym, aby cały działający system wraz z zainstalowanymi aplikacjami przenieść na nowy napęd. Podjąłem zatem próbę sklonowania dysku. Przy okazji dodam, że klonowanie innego dysku z innego laptopa firmy HP przebiegło bez zakłóceń i system uruchomił się normalnie (w tym jednak przypadku powodem podjęcia decyzji o klonowaniu nie były błędy napędu). Wracając zaś do rzeczonego Samsunga – usiłowałem dokonać klonowania różnymi programami, lecz nie udało się przeprowadzić tego procesu. Podejrzewam, że błędy na dysku źródłowym były powodem tego zjawiska. Nie dając za wygraną sięgnąłem po aplikację HDDRawCopy i klonowanie udało się sfinalizować pomimo bodajże pięciu komunikatów o błędach odczytu. Tak czy inaczej doprowadziłem do sklonowania dysku o pojemności 500 GB na napęd 750 GB. Następnie umieściłem sklonowany dysk z systemem w laptopie i podjąłem próbę uruchomienia. I tutaj wbrew moim wcześniejszym doświadczeniom z laptopem HP, system nie chce się uruchomić. Co ciekawe, nie towarzyszą temu żadne komunikaty o braku dysku z systemem. Objawia się to tym, ze na ekranie pojawia się logo firmy Samsung (normalnie widoczne jedynie przez chwilę przed startem systemu) i dalej nic się nie dzieje. Pomny innych doświadczeń przy klonowaniu zaopatrzyłem się w płytę instalacyjną, aby skorygować ewentualne błędy podczas uruchamiania systemu. I tutaj dobrnąłem do kresu moich pomysłów na rozwiązanie problemu. Próbowałem odświeżenia systemu, lecz uzyskałem jedynie powiadomienie o zablokowaniu dysku. Druga opcja to sięgniecie do skorzystania z punktów odzyskiwania systemu (również nieskuteczna). Trzeci wariant – naprawa podczas uruchamiania – także nieskuteczny. Pojawia się jedynie komunikat „Program naprawa podczas uruchomienia nie mógł naprawić komputera”. Z dostępnych znanych mi opcji pozostały jeszcze opcje instalacji oraz skorzystanie z wiersza poleceń. I tutaj mam wątpliwość. Czy przy wyborze opcji instalacji uzyskam efekt uruchomienia systemu wraz z dotychczas zainstalowanymi aplikacjami i zastosowanymi ustawieniami, czy też zakończyłoby to się instalacją od początku, bez zachowania oczekiwanych danych. Ponadto, czy w trakcie tego zabiegu nie pojawiłby się jakiś komunikat o konieczności wprowadzenia klucza? A może klucz ten zawarty jest w BIOS, jak miało to miejsce w laptopie firmy HP? Co zaś do wiersza poleceń to zupełnie nie wiem, jakie czynności miałbym przeprowadzić aby osiągnąć cel.
  • Poziom 43  
    lukand napisał:
    A może klucz ten zawarty jest w BIOS

Tak jest przechowany w bios.
    Po co się tak męczyć skoro jest tyle błędów w systemie.
    Podpiąć dysk do innego komputera celem przekopiowania potrzebnych danych i zainstalować
    świeży system operacyjny.
  • Poziom 9  
    To mogę zrobić w ostateczności. Wolałbym jednak uniknąć ponownego instalowania programów i ponownego konfigurowania. Nie miałbym wtedy gwarancji, że czegoś nie przeoczę.