Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC win10 - Komputer sam się wyłącza

10 Lip 2016 10:26 4995 11
  • Poziom 4  
    Witajcie,

Mam problem otóż podczas grania w gry nagle komputer sam się wyłącza/zacina. Wygląda to tak, że ekran (monitor) przechodzi w stan jakby komputer był wyłączony a dźwięk się "zacina" przechodząc w buczenie. Nie wiem czy komputer całkowicie się wyłącza czy przechodzi w jakichś tryb standby gdyż jak sprawdzam ręką czy wiatraki chodzą to od zasilacza, procesora i obudowy chodzą normalnie natomiast ten od karty graficznej nie. Pomaga jedynie restart komputera z przycisku. Dzieje się to nagle podczas grania- komputer jest bardzo leciwy (9 lat) i wymieniałem w nim tylko zasilacz i kartę graficzną (1,5 roku temu), a gry w jakie gram nie są topowe i z jakimiś super wymaganiami sprzętowymi (cs:go, wow, fifa 16). Wszystko w co gram to na najniższych detalach więc nie wiem czy jest to kwestia zbyt dużego obciążenia (?) gdyż nawet jak gram w hearthstone to problem się zdarza. Niebardzo wiem jaki podzespół w komputerze może być za to odpowiedzialny, proszę o pomoc od czego zacząć.
  • Poziom 35  
    Vionusss napisał:
    od czego zacząć.

Od podania parametrów komputera (zasilacz, płyta główna, procesor, etc.).
  • Poziom 4  
    Płyta głowna Gigabyte G33m-s2
    Karta graficzna MSI Radeon R7 250 OC 1GB GDDR5
    Dysk 400GB Hitachi HDT725040VLA360
    Procesor Intel Core Quad Q6600 @2,40 GhzGHz
    Pamięć 4x 1gbGB DDR2: 2x hynix 2x elixir taktowane bodajże 667mhzMHz (jeżeli jest to istotne przy następnym wyłączeniu pc mogę wyjąć i dokładnie sprawdzić)
    Zasilacz FSP450-60EP 450W
    System Windows 10 Education x64
  • Poziom 43  
    Albo się przegrzewa albo brakuje mocy.
    Zainstaluj HWiNFO - uruchom w trybie sensor only. Daj screen wszystkiego co tam jest.
    Uruchom następnie test OCCT:CPU w programie OCCT. Test 10 minut, a HWiNFO ma być w tle uruchomione. Po teście przejdź do HWiNFO i zrób screen. Kolejny test GPU w OCCT też 10 minut i po nim zrób kolejny screen z HWiNFO.
    Jeśli powyższe testu nie zakończą się sukcesem (komputer się zawiesi, lub będzie inny błąd) to nie ponawiaj ich do skutku tylko podaj wyniki do tego momentu.

PS metoda diagnozy na Dr.Housa - uruchom test Power supply w OCCT - ale mam przeczucie że niemal natychmiast komputer się zawiesi
  • Poziom 4  
    Ok, zrobiłem screen HWINFO i test OCCT:CPU ze screenem z HWINFO po ~10 minutach
    Natomiast Test GPU- nie wiem które opcje wybrać/zaznaczyć w pierwszym okienku-proszę o pomoc :), też screena daję
    dodam, że na samym dole w HWINFO jest pole z błędami (Windows Hardware Errors) ktore sie nie zmiescilo na screenie- pokazuje we wszystkich 3 rubrykach na 0 tj. no errors PC win10 - Komputer sam się wyłącza PC win10 - Komputer sam się wyłącza PC win10 - Komputer sam się wyłącza
  • Poziom 43  
    Zaznacz jedynie fullscreen i wybierz rozdzielczość ekranu. Możesz podnieść limit FPS (np. do 120) jeśli karta zrobi to 60 (chodzi o to żeby ją na maksa obciążyć)

Ale już pierwszy screen z HWiNFO pokazuje że problemem najpewniej jest dysk twardy.
    No to teraz przerwa z katowaniem sprzętu a dysk zdiagnozujmy.
    Program CDI
    http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html
    Pokaż SMART dysku - tam trzeba zwykle rozciągnąć to okno żeby się wszystkie parametry zmieściły.
  • Poziom 36  
    Wydaje mi się że mój q6600 nie lubi temperatur w okolicach 65C.
    Linia 12V na 2 obrazku też jest jakaś dziwna.
    Ja bym dalej pokatował, ale z takimi wskazaniami to nie wiem, bałbym się...
  • Poziom 43  
    Przecież SMART dysku zgłasza ostrzeżenia. Może tylko kabel a może już są relokowane sektory. No i bez przesady Nie ma nawet 60 stopni na rdzeniu ani na odczycie z CPU. A to był stres w OCCT - nigdy w życiu tego procesora nie zgrzeje tak w normalnym zastosowaniu. Ja takie temperatury akceptuje na Xeonie a on ma sporo niższe maksimum zalecane i nic się złego nie dzieje.
  • Poziom 43  
    Najprawdopodobniej to dysk jest winowajcą. Posiada 46 relokowanych sektorów więc jest już uszkodzony. Trochę dziwne że ma 46 relokowanych sektorów i 52 operacje relokacji. Jest też coś w C7 ale to raczej związane z poprzednimi.

Podsumowując - natychmiast zabezpiecz wszystkie dane z dysku których stracić nie chcesz. Do czasu aż ważne dla ciebie dane zgrasz na inny dysk/płyty/pendrive unikaj pracy na komputerze bo ten dysk może pracować jeszcze rok ale może ci paść nagle i będzie po zawodach.
    Biorąc pod uwagę że dysk ma prawie 30000 godzin pracy należy mu się już emerytura. Jeśli będziesz chciał ktoś podpowie ci procedure dalszych testów i doraźnej naprawy tego dysku ale na dysk systemowy on się już nie nada (najwyżej na mało ważne dane). Przykre ale czas kupić nowy dysk.
  • Poziom 4  
    Super, dziękuję za pomoc!

Przypomniało mi się że ok. 3 lat temu także testowałem dysk tym programem- i także wartość realokowanych sektorów wychodziła grubo poza "normę"
    W każdym razie i tak jakoś na jesień planuję w końcu wymianę komputera, a póki co dysk "po wypłacie" mogę kupić nowy gdyż nie kosztują fortunę, lecz pojawiają się kolejne pytania z tym związane:
    1. Czy jak kupię dysk na SATA III to będzie kompatybilny z moją teraźniejszą płytą główną? (http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-g33m-s2/specs/ "4 x SATA II 3Gb/s") tak żeby do jesieni jeszcze mi pochodził na starym pc; chodzi o kompatybilność wsteczną czy jak to tam się zwie :)
    2. Jak z kwestią zasilania? Mój dotychczasowy zasilacz styknie?
    3. Dysk konkretny już sobie znajdę sam i poczytam co nieco, natomiast pomocnym byłoby dla mnie powiedzenie dwóch słów z doświadczenia- jakich firm czy dysków się wystrzegać?
    4. Na moje potrzeby i wielkość danych jest mi potrzebny dysk HDD nie większy niż 500GB, przy wymianie podzespołów w przyszłości i tak chcę kupić dodatkowy dysk SSD (128GB) lecz pytanie- czy różnica cenowa dysków względem tych samych specyfikacji jest na tyle minimalna że bardziej się opłaca kupić 1TB niż 500GB?
    Oczywiście nie interesują mnie używane dyski, tylko nówki.

Aby zabardzo nie odbiegać od tematu- ok, winowajcą jest dysk natomiast co się tak technicznie działo w momencie gdy PC się wyłączał? Za mało mocy, za dużo zadać do wykonania? Nie miała na to wpływu karta graficzna (lub inny podzespół) i granie na zupełnie minimalnych wymaganiach w każdą grę?
  • Poziom 43  
    Ale tak ad1 tak sata3 będzie działał na sata2 i w przypadku HDD będzie działał dokładnie tak samo. ad2 dysk w porównaniu do reszty bierze tak marginalną moc że zamiana nie zmieni nic. Może jakbyś jeden dysk zastępował 10 innymi to coś by trzeba policzyć. Ad3 - nie szukaj sam - zadaj pytanie w dziale "co kupić komputery". Nie pomogę bo nie wiem ale w tym trzeba "siedzieć" żeby nadążać. Nie ma prostej odpowiedzi. Często bardziej chodzi o konkretny model. Ad4 jak wyżej plus napisz że to pod system. Mnie nie przekonują dyski 1TB zwykle wolniejsze i awaryjniejsze ale to kwestia konkretnych modeli.

Jeśli dysk ma te relokowane sektory od 3 lat to możliwe że nie jest winny. Nie mniej to co opisałeś to klasyczne zawieszenie sprzętu. Więc i dysk może mieć "dziurę" np. na obszarze jakiegoś sterownika, biblioteki dll ładowanej w czasie gry. Niby powinien sektor przesunąć ale co się dzieje z uszkodzonym plikiem nie wiem.

Zrób jeszcze ten test GPU i Power supply w OCCT. Jeśli brakuje ci mocy to komputer się zawiesi lub nawet wyłączy. Grfika może też być uszkodzona ale równie dobrze uszkodzony może być sterownik.
    Pewnie nie masz zapisanych tych testów dysku z przed 3 lat?