Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kabel do garażu, warsztatu?

10 Lip 2016 12:02 16239 34
  • Poziom 6  
    Witam.
    Buduję garaż i potrzebuję informacji jakim kablem poprowadzić zasilanie elektryczne.
    Odległość garażu od domu to ok 20-30 metrów.
    W garażu będzie pracować sprężarka - Moc: 2,8kW, wentylator 145 [W] 0,62 [A], kilkanaście świetlówek i może jakiś grzejnik elektryczny zimą.
  • Poziom 43  
    Brakuje kilku informacji.
    Zasilanie jedno fazowe, czy trójfazowe.
    Instalacja jak będzie położona pomiędzy budynkami.
    Planujesz zwiększenie mocy o 6kW, czy warunki przyłącza na to pozwolą, jaki będzie całkowity bilans poboru mocy.
  • Moderator - Elektryka
    tetrusmorderca napisał:
    potrzebuję informacji jakim kablem poprowadzić zasilanie elektryczne

Cytat:
    Dobór przewodów wymaga sprawdzenia następujących warunków:
    - wytrzymałość mechaniczna,
    - obciążalność prądowa długotrwała i przeciążalność,
    - dobór na warunki zwarciowe,
    - dobór ze względu na spadek napięcia,
    - dobór ze względu na ochroną przeciwporażeniową,
    - dobór ze względu na wymagania minimalnego przekroju żyły PEN lub żyły wykonanej z aluminium.

Cytat:
    Eksploatacją instalacji elektrycznej (w tym realizacja prac montażowych) mogą zajmować się wyłącznie osoby legitymujące się ważnym Świadectwem Kwalifikacyjnym w zakresie eksploatacji urządzeń elektrycznych.
  • Poziom 6  
    kokapetyl napisał:
    Brakuje kilku informacji.
    Zasilanie jedno fazowe, czy trójfazowe.
    Instalacja jak będzie położona pomiędzy budynkami.
    Planujesz zwiększenie mocy o 6kW, czy warunki przyłącza na to pozwolą, jaki będzie całkowity bilans poboru mocy.

Dla mnie elektryka to czarna magia.
    Kabel zakopię.
    Nie wiem czy jedno czy trójfazowe... A jakie powinno być?
    Nie wiem jaki będzie całkowity bilans poboru mocy. Wiem tylko co będzie działać w garażu.
  • Moderator - Elektryka
    tetrusmorderca napisał:

Chirurgia lub stomatologia raczej też jest czarną magią.
    Ale jakoś nie kroisz się scyzorykiem i nie wyrywasz sobie zębów obcęgami.

Więc zaproś elektryka.
  • Poziom 6  
    zbich70 napisał:
    tetrusmorderca napisał:

Chirurgia lub stomatologia raczej też jest czarną magią.
    Ale jakoś nie kroisz się scyzorykiem i nie wyrywasz sobie zębów obcęgami.

Więc zaproś elektryka.

Liczyłem na to, że znajdzie się tu ktoś kto będzie wiedział jakim kablem to zrobić, bez wydawania pieniędzy na elektryka. Podłączyć sam potrafię. Nie wiem tylko jakiego kabla użyć.
  • Moderator Elektrotechnika
    Kolego jak mamy ci pomóc skoro ty nam nie chcesz pomóc. Nie da się doradzić bez podstawowych danych o które proszą koledzy.Kabel ziemny jeśli nie jest narażony na uszkodzenia to YKy...
  • Moderator - Elektryka
    tetrusmorderca napisał:
    Liczyłem na to, że znajdzie się tu ktoś kto będzie wiedział jakim kablem to zrobić, bez wydawania pieniędzy na elektryka.

Czytaj post #3. Podaj napisane tam warunki jakie ten kabel ma spełnić.
    Bez tego ani rusz.

Chyba że chcesz ze szklanej kuli. Proszę bardzo, moja kula podpowiada - YAKY 4x70mm² .
    Pasuje? Czy wydaje się za gruby ?
    Jeśli za gruby, to podaj dlaczego moja szklana kula się myli. ;)
  • Poziom 13  
    Zakop YKY 5x6 mm² to powinno ci wystarczyć ale potem zawołaj elektryka żeby odpowiednio wszystko pozabezpieczał
    Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady.

maziar1000 napisał:
    Zakop YKY 5x6 mm² to powinno ci wystarczyć ale potem zawołaj elektryka żeby odpowiednio wszystko pozabezpieczał

Kolego uzasadnij dlaczego 5 x i dlaczego 6mm2 .
    Czekamy na odpowiedź bo wprowadzasz naszego kolegę w błąd.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    tetrusmorderca napisał:
    Kabel zakopię.
    tetrusmorderca napisał:
    Buduję garaż i potrzebuję informacji jakim kablem poprowadzić zasilanie elektryczne.
    Odległość garażu od domu to ok 20-30 metrów.
    W garażu będzie pracować sprężarka - Moc: 2,8kW, wentylator 145 [W] 0,62 [A], kilkanaście świetlówek i może jakiś grzejnik elektryczny zimą.

Uważam, że powinniśmy koledze jedynie odpowiedzieć na jakiej głębokości ma zakopać ten kabel, a więc jaki rowek ma wykopać. Dobór kabla czy ewentualne wykonanie uziemienia powinno należeć do osoby kwalifikowanej.
  • Moderator - Elektryka
    maziar1000 napisał:

Jakaż ekstremanie bzdurna porada!!!
    Po fakcie to możesz sobie "zabezpieczać" - ale prawnika, gdy ci laik cuda powyczynia. Chyba że ci wszysto jedno i za flaszkę robisz... to nie ma tematu.

Laik może co najwyżej:
    - wykonać wykop na określoną głębokość po wyznaczonej przez elektryka trasie,
    - wykonać przekucia w ścianach i bruzdy w wyznaczonych przez elektryka miejscach,
    - dostarczyć do wykopu piasek na podspykę i pomóc elektrykowi równomiernie go rozłożyć,
    - rozwijać kabel i układać go w wykopie, w przepustach i bruzdach - ale to pod okiem elektryka, żeby czasem kabla nie pokaleczyć,
    - dostarczyć piasek na nasypkę i pomóc elektrykowi równomiernie go rozłożyć,
    - zasypać ziemią rodzimą na ok. 25 centymetrów, oraz zagęścić,
    - ułożyć folię ostrzegawczą i do końca zasypać wykop ziemią rodzimą, warstwami zagęszczać i na końcu wyrównać teren, a także posiać trawkę lub odbudować nawierzchnię,
    - uzupełnić ubytki w przepustach i bruzdach gipsem lub inną masą budowlaną.

Tyle tylko może zrobić laik jeśli chce zaoszczędzić na kosztach przy wykonywaniu tras kablowych...
  • Poziom 13  
    Krzysztof Reszka napisał:
    maziar1000 napisał:

Kolego uzasadnij dlaczego 5 x i dlaczego 6mm2 .
    Czekamy na odpowiedź bo wprowadzasz naszego kolegę w błąd.

Uważasz że to nie wystarczy? Luźno szacując zużycie energii jak i odległość jakie podał autor ten przekrój jest wystarczające. Natomiast większy przekrój musiałby oznaczać jeszcze większe zużycie ale nie wydaje mi się że zdolności przyłączeniowe byłyby wystarczające. Dodałem żeby wezwał potem elektryka żeby dobrał mu zabezpieczenia w samym garażu. Nie wierzę żeby ktoś przyszedł i powiedzial ze w tym przypadku ten przekrój jest za mały.

Moderowany przez retrofood:

Zamiast uzasadnienia jest brnięcie dalej. Kolega nie ma wiedzy o zasadach wykonawstwa instalacji, nie zna kryteriów doboru przewodów i wprowadza w błąd innych. Ostrzeżenie. Pkt 3.1.11 regulaminu forum.

maziar1000 napisał:
    Uważasz że to nie wystarczy?

Uważam że nie .
    Ale kolega nie odpowiedział na pytania .
    Dlaczego 5 żył a nie 4 , dlaczego 6 mm2 z jakich obliczeń to wyszło ?
    maziar1000 napisał:
    Natomiast większy przekrój musiałby oznaczać jeszcze większe zużycie

Czego kolego zużycie, prądu może miedzi w kablu . Kolego wstrzymaj się w pisaniu na temat który nie opanowujesz.
  • Poziom 40  
    Kolego uzasadnij dlaczego 5 x
    Już to napisałem.
    Bo będzie możliwa instalacja na 3 fazy. W przyszłości.
    Bez wykopywania i kładzenia nowego kabla ziemnego.

Rozróżniajcie robotę dla siebie i projekt wg.wymagań.
    To nie jest projekt na zaliczenie.

Kolega maziar1000 napisałby jak on by to zrobił.
  • Moderator sekcji Technicznej
    CYRUS2 napisał:
    Kolego uzasadnij dlaczego 5 x
    Bo będzie możliwa instalacja na 3 fazy.
    Cytat:
    i dlaczego 6mm2 .
    Mało 5 x 6 ?
    To na domowe zastosowania w garażu wystarczy.
    To nie jest warsztat z maszynami.
    Dom - spodziewać się można, że ma instlację3-fazową.

Więc teraz Ty wytłumacz mi po co 5 żył i odpowiedz na pytanie, dlaczego nie YAKY 4 x 16, skoro jest to wariant znacznie tańszy.
  • Poziom 40  
    tetrusmorderca napisał:
    Podłączyć sam potrafię.
    Kłamiesz . Dlaczego ?
    tetrusmorderca napisał:
    tetrusmorderca napisał:
    Liczyłem na to, że znajdzie się tu ktoś kto będzie wiedział jakim kablem to zrobić, bez wydawania pieniędzy na elektryka.

To próba zabójstwa użytkowników garażu.
    CYRUS2 napisał:
    Dlaczego 5 żył a nie 4 , dlaczego 6 mm2 z jakich obliczeń to wyszło ?
    Założyłby kolega u siebie 4 żyły zamiast pięciu ?

Nie założyłbym, a poprowadził! Piąta żyła jest zupełnie zbędna, bo przy tej odległości zarówno PE, czy też PEN, należy w garażu uziemić! A skoro tak, to po diabła nam piąta żyła w ziemi?

CYRUS2 napisał:

retrofood napisał:
    Więc teraz Ty wytłumacz mi po co 5 żył i odpowiedz na pytanie, dlaczego nie YAKY 4 x 16, skoro jest to wariant znacznie tańszy.

Jesteś pewien, że w rozdzielnicy w domu ma TN-C ?

A jakie to ma znaczenie co jest w domu? Ważne jest to, co do domu dochodzi, dom zostawmy w spokoju.
  • Poziom 40  
    retrofood napisał:
    A jakie to ma znaczenie co jest w domu? Ważne jest to, co do domu dochodzi.
    Jeżeli do rozdzielnicy jest doprowadzone TN-S , to z N nie zrobisz PEN.
    CYRUS2 napisał:
    retrofood napisał:
    A jakie to ma znaczenie co jest w domu? Ważne jest to, co do domu dochodzi.
    Jeżeli do rozdzielnicy jest doprowadzone TN-S , to z N nie zrobisz PEN.

Krzysiek, kto doprowadza do rozdzielnicy TN-S i skąd? Mocno teoretyzujesz teraz.
  • Poziom 29  
    @CYRUS2 A jaką masz pewność, że instalacja będzie podłączona do TN-S, a nie do TN-C?
    Jak będzie TN-S, czy TN-C, to co za różnica, skoro 5-ta żyła nie będzie potrzebna, chyba, że licząc na łut szczęścia myślimy o zadziałaniu RCD, ale skąd możesz o tym wiedzieć, skoro autor nie podał żadnych szczegółowych danych, a tak naprawdę, nie chciałbym, żeby mieć garaż i dom pod wspólnym RCD, bo o ile ma to chronić, to często powoduje zbędne problemy, tym bardziej przy długim przewodzie zakopanym w ziemi.

Moim zdaniem, brak wpisu autora tematu powoduje, że powinien być on zamknięty, do czasu jego odpowiedzi na zadane pytania, co swoją drogą nie znaczy, że powinien to wykonać sam, bo jak w najlepszym wypadku zrobi krzywdę sobie, a nie innym, to i tak będzie miał sporo problemów.

Swoją drogą doprecyzowanie żądań też by się przydało.
    tetrusmorderca napisał:
    kilkanaście świetlówek i może jakiś grzejnik elektryczny zimą.

Zaraz okaże się, że te kilkanaście świetlówek, to szybciej i taniej w zakupie wyjdzie 6 opraw halogenowych po 500W, a ten grzejnik, to nie "farelka" 2kW, tylko piec akumulacyjny trójfazowy ...

Tak więc, Szanowny autorze, określ się dokładniej i odpowiedz na WSZYSTKIE pytania, które padły w temacie, a spróbujemy ci doradzić co wybrać, co nie znaczy, że powinieneś to podłączać osobiście, skoro jak sam zasugerowałeś:
    tetrusmorderca napisał:

Pozdrawiam
    Mateusz

• Poziom 32  
    5x często widuję poprowadzone ze skrzynek w granicy i to nawet z projektów, więc to nawet nie teoretyzowanie. Skąd wiadomo, że z rozdzielnicy a nie jakiejś "puszki/gniazda"? Skąd wiadomo, że tam TN-S? W ogóle nic nie wiadomo.
  • Poziom 6  
    serwisor napisał:

Moim zdaniem, brak wpisu autora tematu powoduje, że powinien być on zamknięty, do czasu jego odpowiedzi na zadane pytania, co swoją drogą nie znaczy, że powinien to wykonać sam, bo jak w najlepszym wypadku zrobi krzywdę sobie, a nie innym, to i tak będzie miał sporo problemów.

Swoją drogą doprecyzowanie żądań też by się przydało.

Postaram się znaleźć odpowiedzi, bo w tej chwili ich nie znam. Więc jeszcze raz... Co dokładnie musicie wiedzieć żeby dobrze mi doradzić?
    Po waszych odpowiedziach postanowiłem wziąć elektryka, ale tylko do podłączenia instalacji. Kabel poprowadzę sam.
  • Poziom 27  
    Panowie ale wy wszyscy teoretyzujecie. Przecież ogranicza go wlz domu więc niech położy taki na tej odległości bo wiekszy przekrój jest zbędny w tym wypadku.

Ps. W sobotę w mojej hurtowni koleś odbierał prawie 200m yky 5x4mm2 do zasilenia stajni dla koni do tego tyle samo utp do kamer. Jak go zapytałem z ciekawości kto mu taki doradził to powiedział, że elektryk, który mu tą instalacje robi.
  • Moderator - Elektryka
    tetrusmorderca napisał:
    Po waszych odpowiedziach postanowiłem wziąć elektryka, ale tylko do podłączenia instalacji. Kabel poprowadzę sam.

Błąd.
    Weź elektryka już teraz a nie dopiero do podłączenia.
    Nie ma nic gorszego dla elektryka niż klient, który coś sobie "wyrzeźbił" samodzielnie i woła tylko do podłączenia.
    Tacy klienci kasowani są podwójnie, potrójnie bo i potrójnie trzeba się gimnastykować, żeby ogarnąć to, co klient powyczyniał.

Patrz post #12 - zaproś elektryka już teraz, uzgodnisz co robi on, a co Ty możesz własnoręcznie.
  • Poziom 40  
    serwisor napisał:
    @CYRUS2 A jaką masz pewność, że instalacja będzie podłączona do TN-S, a nie do TN-C ?
    Nie mam pewności,dlatego piszę o 5- żyłach.
    Cytat:
    Jak będzie TN-S, czy TN-C, to co za różnica,
    Duża różnca bo w rozdzielnicy zasilanej z TN-S nie ma PEN.
    Z TN-S nie możesz zrobić TN-C.
    Cytat:
    skoro 5-ta żyła nie będzie potrzebna, chyba, że licząc na łut szczęścia myślimy o zadziałaniu RCD,
    5-tazyła zawsze jest potrzebna w 3-f. I nie chodzi wcale o RCD.
    Pomijam symetryczny odbiornik 3-fazowy.
    Dlaczego 3 fazy a nie jedna faza ?
    tetrusmorderca napisał:
    Jak jedną fazę obciąży dodatkowo speżarką i grzejnikiem, to do w mu z tej fazy już nic więcej nie zasili.
  • Moderator - Elektryka
    CYRUS2 napisał:
    Nie mam pewności

No właśnie. Więc po co dyskusja, gdy nic nie wiadomo ?
  • Poziom 13  
    Piąta żyła jest zapasowa jak ktoś ma z tym problem :D
    Jak ktoś zapyta po co? A jakie to ma znaczenie jest zapas i tyle.
    A swoją drogą skoro autor postanowił sam zakopać kabel to niech napisze jaki bo jestem ciekaw jaki sam dobrał
    Dużo mnie ominęło brak czasu niestety. Bronku w zasadzie odpowiedź padła z rąk kolegi .
    retrofood napisał:
    Piąta żyła jest zupełnie zbędna, bo przy tej odległości zarówno PE, czy też PEN, należy w garażu uziemić! A skoro tak, to po diabła nam piąta żyła w ziemi?

Pamiętaj że nasz autor nic a nic nie wzmiankuje o rodzaju sieci , więc skąd przyjąć tak optymistyczne założenia ze należy dać 5 x kabel . A co do przekroju to chyba przy wzmiankowanym braku rodzaju sieci jego przekrój minimalny można łatwo dobrać jako przekrój dla sieci TN-C .
    I oto pytałem naszego kolegę by nam wytłumaczył swoje błędne przemyślenia .
  • Poziom 6  
    Witam.
    Trochę to trwało, ale się udało. Musiałem się trochę poduczyć i sporo poszperać w internecie. Położyłem kabel YKY 3x4mm w szarym peszlu na głębokości 60cm. Zanim zakopałem kabel poradziłem się trzech elektryków jaki kabel zastosować. Całą instytucję poprowadziłem samodzielnie, z wyjątkiem podłączenia się do rozdzielni w domu- tym zajął się elektryk. W skrzynce na ulicy miałem zabezpieczenie 25A, a to było o wiele za mało. Po złożeniu wniosku o zwiększenie mocy, bez problemu wymieniono mi zabezpieczenie na 40A.

Dodam, że w garażu jednocześnie pracuje tylko sprężarka i lampy, co razem daje mniej niż 4,8 KW, a zwykle jest to 4,5KW, bo część lamp jest wyłączona. Kiedy korzystam z innych urządzeń sprężarka nie pracuje. Garaż ogrzewam nagrzewnicą na gaz.