Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewód OMYp pod oświetlenie 230 V?

Koshmaar 10 Lip 2016 18:50 1305 24
  • #1 10 Lip 2016 18:50
    Koshmaar
    Poziom 7  

Witam, znajomy elektryk kiedyś polecił mi kupić OMYp 2x 0.75 mm2 300 V pod instalację 3 kinkietów ledowych, z których każdy miałby używać ok 7W, zasilanych na 12 V(miało być pod ściemnialne ledy). Długość przewodu - ok 5m, zagipsowany w płycie karton-gips w salonie.

Przewód kupiłem, natomiast zmienił się plan i teraz chcę użyć zwykłego 230 V, i będą dwa kinkiety z "żarówkami" ledowymi, każda max 10W.

Chciałbym się upewnić że:
    1. po pierwsze, ten OMYp 2x 0.75 mm2 mogę użyć również w tym przypadku? Z tego co czytałem w opisach wygląda na to że tak, ale wolę się upewnić zanim go położę i zagipsuję.
    "w pomieszczeniach domowych, kuchniach, biurach; do urządzeń gospodarstwa domowego, również w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych, przy średnich obciążeniach mechanicznych (np. pralki, wirówki i lodówki). Może by stosowany do urządzeń kuchennych i grzewczych, pod warunkiem, że nie ma niebezpieczeństwa zetknięcia się z gorącymi elementami i nie jest narażony na inne wpływy ciepła. Nie nadaje się do stosowania w instalacjach zewnętrznych na otwartym powietrzu, w budynkach przemysłowych lub rolniczych do przenośnych narzędzi z wyjątkiem domowych. Dopuszczalny do stosowania w zakładach krawieckich. Może byc ułożony na stałe np. w meblach, zabudowach dekoracyjnych, ściankach przestawnych."

2. po drugie, powininem położyć dwie żyły tego przewodu, prawda? Czyli będzie jedna żyła 2x0.75 z niebieskim i brązowym, i druga żyła 2x0.75 z niebieskim i brązowym.

0 24
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 10 Lip 2016 19:10
    Koshmaar
    Poziom 7  

Czytałem już trochę tematów m.in. ten podlinkowany, że do oświetlenia poleca się YDYpż 3 x 1,5 mm2 , ale to byłby zupełnie inny rodzaj przewodu. Dziwi mnie że ten elektryk (który pracuje w fachu z 30+ lat) doradziłby mi coś niewłaściwego.

Może chodzi o to że na 12V wystarczy to co kupiłem, a do 230 V potrzeba więcej?

Czy to jest raczej na zasadzie "ten OMYp 2x0.75 też by sobie poradził z tym co planujesz teraz, ale aby było porządnie + zabezpieczenie na przyszłość gdyby ilość pobieranego prądu wzrosłaby dwukrotnie, lepiej użyć YDYP 3x1.5"

0
  • Pomocny post
    #5 10 Lip 2016 19:18
    retrofood
    Moderator

Koshmaar napisał:

Czy to jest raczej na zasadzie "ten OMYp 2x0.75 też by sobie poradził z tym co planujesz teraz, ale aby było porządnie + zabezpieczenie na przyszłość gdyby ilość pobieranego prądu wzrosłaby dwukrotnie, lepiej użyć YDYP 3x1.5"

Nie. Ten OMYp jest na "odpi...dol się ode mnie" (sorry, ale to przesłanie od niego, nie ode mnie), więc zrób od razu tak, byś nie musiał więcej poprawiać.

0
  • #6 10 Lip 2016 19:33
    Koshmaar
    Poziom 7  

Dziękuję za konkretną pozycję do poczytania! Dla mnie jako laika jest jednak zbyt techniczna abym z niej skorzystał.

Po odpowiedziach widzę że OMYp jednak nie jest polecany :) W takim razie kupię ten YDYp 3x1.5mm2. Ostatnie pytanie: rozumiem że jedna żyła wystarczy aby podłączyć dwa kinkiety? Włącznik światła będzie dwuklawiszowy, każdy klawisz obsługuje jeden kinkiet.

0
  • Pomocny post
    #7 10 Lip 2016 19:52
    retrofood
    Moderator

Koshmaar napisał:
    Ostatnie pytanie: rozumiem że jedna żyła wystarczy aby podłączyć dwa kinkiety? Włącznik światła będzie dwuklawiszowy, każdy klawisz obsługuje jeden kinkiet.

Nie. Do każdego z obydwu kinkietów prowadzisz od wyłącznika oddzielny przewód.

0
  • #8 10 Lip 2016 20:03
    Koshmaar
    Poziom 7  

OK dziękuję za pomoc, temat można zamknąć.

0
  • #10 11 Lip 2016 23:47
    Koshmaar
    Poziom 7  

Dziękuję. Niestety okazało się że dwie żyły 3x1.5 mm2 tego YDYPa są zbyt grube tzn nie zmieści się w bruzdzie w płycie gk. Pogłębienie bruzdy jest niemożlwe bo dalej jest nicość :) i przewód nie miałby na czym się oprzeć. Poszerzenie bruzdy jest niemożliwe bo za długa bruzda i za dużo roboty i pyłu.

Stąd pytanie czy żyła 3x1 mm2 YDYP będzie do zaakceptowania pod względem bezpieczeństwa? Wiem że nie idealna, ale chodzi mi o rozsądny kompromis. Każda żyła będzie obsługiwała jeden (i tylko jeden!) kinkiet 7W LED.

0
  • #11 12 Lip 2016 00:04
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Koshmaar napisał:
    Dziękuję. Niestety okazało się że dwie żyły 3x1.5 mm2 tego YDYPa są zbyt grube tzn nie zmieści się w bruzdzie w płycie gk. Pogłębienie bruzdy jest niemożlwe bo dalej jest nicość :) i przewód nie miałby na czym się oprzeć. Poszerzenie bruzdy jest niemożliwe bo za długa bruzda i za dużo roboty i pyłu.

Niemożna przewodów wsadzić w tą "nicość"?

Skoro nie można poszerzyć bruzdy, bo dużo roboty i pyłu to polecam zrezygnować z kinkietów.

0
  • #12 12 Lip 2016 05:53
    mawerix123
    Poziom 37  

Koshmaar napisał:
    Niestety okazało się że dwie żyły 3x1.5 mm2 tego YDYPa są zbyt grube tzn nie zmieści się w bruzdzie w płycie gk

Niemożliwe, na pewno ten przewód jest płaski :?: płyta ma 1,25cm grubości więc bez trudu.

Jak wygląda ta konstrukcja :?: to ścianka z lekkiej zabudowy czy płyta kręcona/klejona to muru :?:

0
  • Pomocny post
    #13 12 Lip 2016 21:48
    CYRUS2
    Poziom 36  

Koshmaar napisał:
    Stąd pytanie czy żyła 3x1 mm2 YDYP będzie do zaakceptowania pod względem bezpieczeństwa? .
    Bezpieczeństwo to ogólne pojęcie. 1,5mm2 - poniżej tego przekroju zgodnie z normami nie wolno tego przewodu stosować w instalacjach.
    Dlaczego nie wolno -nie wiem. Napewno nie ma to związku z parametrami elektrycznymi.

0
  • #14 13 Lip 2016 23:39
    Koshmaar
    Poziom 7  

Od biedy można bruzdę pogłębić na całej długości tak że kończy się gips i zaczyna nicość czyli miejsce gdzie wisi sobie wata. Ale dziwne to trochę gdyby przewód wisiał po skosie gdzieś tam, zamiast być zagipsowany w bruździe w wiadomym miejscu.

Konstrukcja... to jest ściana działowa z gk między dwoma pokojami. Płyta ma 1.5cm, natomiast dwa przewody 1.5mm2 ułożone jeden na drugim dłuższym bokiem trochę wystają nad powierzchnię... podobnie jak ułożone na zakładkę skosem, czy krótszym bokiem zawsze gdzieś zawadzają. Może spiłuję trochę osłonki ;))

Nie ma związku z parametrami technicznymi - czyli rozumiem że przewód 1mm2 by "obsłużył" taki prąd, ale z powodu norm nie robi się tego... ciekawe.

0
  • Pomocny post
    #15 14 Lip 2016 01:07
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Koshmaar napisał:
    Od biedy można bruzdę pogłębić na całej długości tak że kończy się gips i zaczyna nicość czyli miejsce gdzie wisi sobie wata. Ale dziwne to trochę gdyby przewód wisiał po skosie gdzieś tam, zamiast być zagipsowany w bruździe w wiadomym miejscu.

Konstrukcja... to jest ściana działowa z gk między dwoma pokojami. Płyta ma 1.5cm, natomiast dwa przewody 1.5mm2 ułożone jeden na drugim dłuższym bokiem trochę wystają nad powierzchnię... podobnie jak ułożone na zakładkę skosem, czy krótszym bokiem zawsze gdzieś zawadzają. Może spiłuję trochę osłonki ;))

Nie ma związku z parametrami technicznymi - czyli rozumiem że przewód 1mm2 by "obsłużył" taki prąd, ale z powodu norm nie robi się tego... ciekawe.

Najlepiej abyś prace zlecił elektrykowi, bo z tego co czytam zabierasz się za to jak pies do jeża.
    Nic nie stoi na przeszkodzie aby przewody były w pustce pomiędzy ściankami. Tak postawiono całe USA i nie tylko ;)
    Przy zmianie przekroju należy zastosować zabezpieczenie - w salonie zamontujesz obudowę na zabezpieczenia?

0
  • Pomocny post
    #16 14 Lip 2016 06:04
    mawerix123
    Poziom 37  

Koshmaar napisał:
    Ale dziwne to trochę gdyby przewód wisiał po skosie gdzieś tam, zamiast być zagipsowany w bruździe w wiadomym miejscu.

A myślisz jak się robi instalację w ścianach z lekkiej zabudowy :?: nikt nie bruzduje płyt żeby układać instalację, na twoim miejscu nie bruzdował bym po całości płyty a jedynie robił otwory w okolicach profili.

0
  • #17 14 Lip 2016 21:34
    Koshmaar
    Poziom 7  

Aha! Czyli jednak mogę przepuścić wiszący kabel od włącznika do kinkietu z tyłu. Myślałem że jakieś normy bezpieczeństwa tego zabraniają ;)

Tylko jeszcze nie mam pomysłu jak wsadzić przewód w jedną dziurkę przy włączniku i wyciągnąć drugą przy kinkiecie. Odlegość jest dosyć duża, po przekątnej ok 4m. Mimo że kabel jest dość sztywny to po ok metrze grzęźnie gdzieś w wacie. Istnieje na to jakiś sprytny sposób? Czy trzeba wzdłuż bruzdy porobić małe dziurki i tam po kolei sobie podawać go etapami..

0
  • #18 14 Lip 2016 21:45
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Sprytny sposób to pokrywa korytka, której koniec odpowiednio zabezpieczony, zawinięty drut stalowy, w miarę sztywny lub tp.
    Po drodze, niestety, należy zrobić otwór "przejściowy" gdzieś w połowie trasy.

0
  • #19 14 Lip 2016 21:54
    mawerix123
    Poziom 37  

Jeśli jest wełna to sprawa utrudniona, możesz zrobić otwornicą otwory około fi80 tak żeby dłoń przeszła przez nie i próbować przeciągać przewód, wycięte kółka użyj do wypełnienia otworu po przeciągnięciu przewodu.

elpapiotr napisał:
    Sprytny sposób to pokrywa korytka

Sprytny, sprawdzony i bardzo dobry ;) można też użyć cienkiej rurki RL

0
  • #20 14 Lip 2016 22:52
    djlukas
    Poziom 27  

mawerix123 napisał:
    elpapiotr napisał:
    Sprytny sposób to pokrywa korytka

Sprytny, sprawdzony i bardzo dobry

Polecam. Ostatnio u siebie ten sposób stosowałem gdy musiałem poprzeciągać w suficie gk przewody pod halogeny. A nad sufitem wata i folia.

0
  • #21 14 Lip 2016 23:04
    Koshmaar
    Poziom 7  

Hmmm, widzę wszyscy zgodni że pokrywa korytka jest najlepsza. Brzmi dobrze, tylko co to jest ta pokrywa korytka :D Szukam w internecie i znajduję np http://katalog.baks.com.pl/produkty/pkj-pokrywa-korytka_648.html

Zakładając że to to - mam zrobić dużą dziurę i wsadzić to korytko tam gdzie wełnę, aby przewód móc wzdłuż niego przepchnąć? Tylko na coś takie starcza mi wyobraźni. Może wcześniej zrolować w rurkę? To już chyba łatwiej od razu z tą rurką RL. Zapewne niektórzy mają teraz niezły ubaw :)

0
  • #23 14 Lip 2016 23:17
    Koshmaar
    Poziom 7  

OK! Teraz to ma sens. Dzięki wszystkim jeszcze raz, będę walczył w weekend, myślę że temat do zamknięcia.

0
  • #24 14 Lip 2016 23:17
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Koshmaar napisał:
    Hmmm, widzę wszyscy zgodni że pokrywa korytka jest najlepsza. Brzmi dobrze, tylko co to jest ta pokrywa korytka :D Szukam w internecie i znajduję np http://katalog.baks.com.pl/produkty/pkj-pokrywa-korytka_648.html

Zakładając że to to - mam zrobić dużą dziurę i wsadzić to korytko tam gdzie wełnę, aby przewód móc wzdłuż niego przepchnąć? Tylko na coś takie starcza mi wyobraźni. Może wcześniej zrolować w rurkę? To już chyba łatwiej od razu z tą rurką RL. Zapewne niektórzy mają teraz niezły ubaw :)

Kolego, przyczepiasz przecież koniec przewodu do początku lub końca pokrywy koryta plastikowego i po bólu. Przeciągając pokrywę przeciągasz jednocześnie przewód.

1
  • #25 16 Lip 2016 05:46
    polaklbn
    Poziom 23  

Ja do tego np. używam DY10mm^. Również działa ;) !

0
  Szukaj w 5mln produktów