Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chieftec ENH-0746GB 460W - wymiana hałasującego wentylatora

10 Jul 2016 23:20 963 2
  • Level 2  
    Hej,

jestem nowy na forum (sorry jak coś nie tak opisane - piszcie co zmienić dodać).

Mam Chieftec model ENH-0746GB 460W z oryginalnym wentylatorem: ADDA AD1212MS-A73GL (12V, 0.34A, DC BRUSHLESS). Wymiary wentylatora 120 x 120 x 25.

Wentylator zaczął pracować głośno. Wszelkie czyszczenie / odkurzanie nie pomogło.
    Chcę wymienić ten wentylator.

Moje pytanie - jakie wentylatory są kompatybilne? Ile pinów? Jakie zasilanie?
    Nie orientuje się w tym zupełnie.

Wentylator ma kabel z czterema przewodami. Dwa są zakończone koncówką - która ma 2 "piny" i jest wpięta w płytkę wentylatora (sorry nie mam tego na zdjęciach - jak potrzeba dajcie znać).

Kolejne dwa przewody są zakończone końcówką z 3 pinami - ale nie są podłączone - i ten przewód "wychodzi" poza wentylator - chyba można go podłączyć do płyty głównej bezpośrednio? Nie wiem tego.

Dajcie znać po czym mam wiedzieć jakie wentylatory są kompatybilne z tym układem.

PS: nie chcę zmieniać całego zasilacza bo jest bardzo dobry. Tylko raz kondensator "buczał" i mi go wymienili na nowy i jest dobrze.
  • Level 38  
    Zapewne dodatkowe złącze 3pin na zewnątrz służy do odczytu obrotów poprzez płytę główną, jeśli chcesz pozostawić tę funkcjonalność, to poszukaj wentylatora 120mm 12V 3pin.
  • Level 2  
    To co zrobiłem:

kupiłem wentylator - AKASA Wentylator 12cm Apache Czarny PWM/S-Flow
    Zastosowanie wentylator: do obudowy lub radiatora
    Rozmiar: 120 X 120 X 25mm
    Prędkość obrotowa: 600 -1300obr/min
    Maksymalny przepływ powietrza: 57.53 CFM (97.74 m3/h)
    Ciśnienie statyczne: 2.64 mm H2O
    Poziom hałasu: 6.9 -16.05 dB(A)
    Natężenie: 0.33A
    Napięcie zasilające: 12V DC
    Łożysko: hydrodynamiczne
    Żywotność: 50,000 godzin
    Zasilanie: 4PIN PWM

Przewody które prowadziły zasilanie od płytki zasilacza do jego wentylatora - obciąłem.

Nowy wentylator podłączyłem przewodem, ktory był do niego od nowości przypięty do płyty głównej (ASROCK B75 PRO3) do slotu - 37 - chassis fan connector. W załączeniu manual do płyty ze schematem (schemat na stronie 13). Jest zrzut jak to wygląda - trzeba uważać bo przy nieco krótszym przewodzi już by nie dało rady. Przewód wygląda nieco niebezpiecznie blisko wentylatora CPU ale jest ok.

W tym momencie wszystko pracuje i na 4PIN powinno być sterowanie obrotami (z tego co czytałem to 4 pin odpowiada za sterowanie obrotami link - http://www.intel.com/content/www/us/en/support/boards-and-kits/desktop-boards/000005560.html). Ciekawi mnie tylko jaka i gdzie musi być temperatura aby płyta wysłała sygnał do podkręcenia obrotów wentylatora.

Drobna korekta - w specyfikacji płyty jest napisane, że domyślne ustawienie prędkości wentylatora podłączonego do slotu 37 (chassis fan 1) to jest - full on (strona 63).

Jak by ktoś miał uwagi lub jakieś zastrzeżenia do tego rozwiązania to proszę dajcie znać.

Generalnie wentylator chodzi bardzo cicho. Teraz bardziej słyszę wentylator z CPU niż ten z zasilacza. (oczywiście odczucie poziomu hałasu jest całkowicie subiektywne)