Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chieftec ENH-0746GB 460W - wymiana hałasującego wentylatora

Bocian64 10 Lip 2016 23:20 729 2
  • #1 10 Lip 2016 23:20
    Bocian64
    Poziom 2  

Hej,

jestem nowy na forum (sorry jak coś nie tak opisane - piszcie co zmienić dodać).

Mam Chieftec model ENH-0746GB 460W z oryginalnym wentylatorem: ADDA AD1212MS-A73GL (12V, 0.34A, DC BRUSHLESS). Wymiary wentylatora 120 x 120 x 25.

Wentylator zaczął pracować głośno. Wszelkie czyszczenie / odkurzanie nie pomogło.
    Chcę wymienić ten wentylator.

Moje pytanie - jakie wentylatory są kompatybilne? Ile pinów? Jakie zasilanie?
    Nie orientuje się w tym zupełnie.

Wentylator ma kabel z czterema przewodami. Dwa są zakończone koncówką - która ma 2 "piny" i jest wpięta w płytkę wentylatora (sorry nie mam tego na zdjęciach - jak potrzeba dajcie znać).

Kolejne dwa przewody są zakończone końcówką z 3 pinami - ale nie są podłączone - i ten przewód "wychodzi" poza wentylator - chyba można go podłączyć do płyty głównej bezpośrednio? Nie wiem tego.

Dajcie znać po czym mam wiedzieć jakie wentylatory są kompatybilne z tym układem.

PS: nie chcę zmieniać całego zasilacza bo jest bardzo dobry. Tylko raz kondensator "buczał" i mi go wymienili na nowy i jest dobrze.

0 2
  • #2 10 Lip 2016 23:39
    elektryku5
    Poziom 38  

Zapewne dodatkowe złącze 3pin na zewnątrz służy do odczytu obrotów poprzez płytę główną, jeśli chcesz pozostawić tę funkcjonalność, to poszukaj wentylatora 120mm 12V 3pin.

0
  • #3 25 Lip 2016 20:26
    Bocian64
    Poziom 2  

To co zrobiłem:

kupiłem wentylator - AKASA Wentylator 12cm Apache Czarny PWM/S-Flow
    Zastosowanie wentylator: do obudowy lub radiatora
    Rozmiar: 120 X 120 X 25mm
    Prędkość obrotowa: 600 -1300obr/min
    Maksymalny przepływ powietrza: 57.53 CFM (97.74 m3/h)
    Ciśnienie statyczne: 2.64 mm H2O
    Poziom hałasu: 6.9 -16.05 dB(A)
    Natężenie: 0.33A
    Napięcie zasilające: 12V DC
    Łożysko: hydrodynamiczne
    Żywotność: 50,000 godzin
    Zasilanie: 4PIN PWM

Przewody które prowadziły zasilanie od płytki zasilacza do jego wentylatora - obciąłem.

Nowy wentylator podłączyłem przewodem, ktory był do niego od nowości przypięty do płyty głównej (ASROCK B75 PRO3) do slotu - 37 - chassis fan connector. W załączeniu manual do płyty ze schematem (schemat na stronie 13). Jest zrzut jak to wygląda - trzeba uważać bo przy nieco krótszym przewodzi już by nie dało rady. Przewód wygląda nieco niebezpiecznie blisko wentylatora CPU ale jest ok.

W tym momencie wszystko pracuje i na 4PIN powinno być sterowanie obrotami (z tego co czytałem to 4 pin odpowiada za sterowanie obrotami link - http://www.intel.com/content/www/us/en/support/boards-and-kits/desktop-boards/000005560.html). Ciekawi mnie tylko jaka i gdzie musi być temperatura aby płyta wysłała sygnał do podkręcenia obrotów wentylatora.

Drobna korekta - w specyfikacji płyty jest napisane, że domyślne ustawienie prędkości wentylatora podłączonego do slotu 37 (chassis fan 1) to jest - full on (strona 63).

Jak by ktoś miał uwagi lub jakieś zastrzeżenia do tego rozwiązania to proszę dajcie znać.

Generalnie wentylator chodzi bardzo cicho. Teraz bardziej słyszę wentylator z CPU niż ten z zasilacza. (oczywiście odczucie poziomu hałasu jest całkowicie subiektywne)

0