Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

iMac A1311 21,5" - Brak obrazu na LCD, na monitorze zawnętrznym jest.

gabik001 11 Lip 2016 03:18 759 6
  • #1 11 Lip 2016 03:18
    gabik001
    Poziom 36  

Witam
    Może od początku. Trafił do mnie iMac A1311 21,5" (2009) z objawami uszkodzonej grafiki (artefakty, paski na LCD i na zewnętrznym monitorze). Grafika padła w skutek przegrzania (zatkany radiator). Po wymianie karty graficznej wszystko ruszyło (przy pierwszym uruchomieniu nie było dźwięku startowego ani logo jabłka) i pojawił się pulpit. Więc wyłączyłem go zamykając system. Przy drugim uruchomieniu po chwili wszystkie wentylatory nabrały pełnych obrotów i tak chodził aż go wyłączyłem. Po restarcie wszystko znów normalnie. Więc stwierdziłem że jest ok więc go wyłączyłem i zabrałem się za przykręcenie LCD (nie odpinałem już taśmy) i założenie przedniej szyby. Gdy go uruchomiłem nie pojawił się obraz na LCD (wentylatory się uruchomiły normalnie, brak dźwięku). Zrobiłem reset SMC i NVRAM ale bez efektu. Pojawił się za to dżwięk startowy. Na zewnętrznym monitorze obraz jest normalny ale system się nie uruchamia (logo Apple, pasek postępu znika i zaczyna się kręcić kółko bez końca).
    Zgodnie z instrukcją serwisową możliwe uszkodzenie taśmy LCD lub samego LCD (brak podświetlenia i obrazu na ciemnym ekranie). Zastanawiam się jak to możliwe, LCD odpinałem raptem 3 razy. Dodam że diody diagnostyczne się świecą 1,2,3 a nie świeci się dioda 4 (brak komunikacji płyta - LCD lub podświetlenia LED).
    Ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem?

• #2 14 Lip 2016 22:42
    Stando01
    Poziom 18  

Proponuję sprawdzenie sprzętu przy użyciu AHT: Github

Choć najlepiej rozebrać sprzęt, wczyścić gniazda i ponownie podłączyć LCD. Uszkodzenie taśmy jest możliwe, ale równie prawdopodobne może być to, że taśma się wypięła.

• #3 17 Lip 2016 04:33
    gabik001
    Poziom 36  

Sprzęt jest rozebrany gdyż wymieniałem kartę graficzną zanim to się stało.
    Pod dosyć mocną lupą widzę że trzy piny wtyczki (od strony MOBO) na kablu LVDS wyglądają nieciekawie. Jeden na krawędzi jest odgięty a plastik pod nim wyłamany natomiast dwa po drugiej stronie jakby wyprostowane były. Nowy kabel jest już w drodze...
    Doszedłem do wniosku że jeżeli nie ma sygnału wideo sterującego LCD to sygnał ENABLE na kabelku VSYNC wyłącza inwerter zasilający podświetlenie LED.
    Jeżeli chodzi o diagnostykę to dzięki za podpowiedź. Skorzystam, tyle że będę musiał zrobić pendrive pod windowsem.

EDIT
    Karta graficzna którą otrzymałem (nową) okazała się wadliwa. Po wymianie na inną sprawną sprzęt ruszył ale pojawiła się inna przypadłość, mianowicie nie zawsze startuje - po poprawnym zamknięciu systemu i ponownym uruchomieniu pojawia się biały ekran z logo i wiecznie kręcące się kółko. Jak wymuszę mu wyłączenie i uruchomię ponownie - startuje normalnie. Diagnostyka AHT (przycisk D po dźwięku startowym) przebiegła pomyślnie bez żadnych błędów. Wygląda jakby HDD nie zawsze startował (jeszcze nie osłuchiwałem).

Posty scaliłem. RADU23

• #5 03 Wrz 2016 05:06
    gabik001
    Poziom 36  

Myślałem o tym. Swoją drogą w systemie (jak wystartuje) dysk diagnozowany jest pomyślnie. Kumpel w takim samym tylko 27 " dysk już wymieniał więc być może i tutaj też czas na niego...

• #7 07 Wrz 2016 03:03
    gabik001
    Poziom 36  

Kable oczywiście biorę pod uwagę.
    Dzięki za zainteresowanie.
    EDIT
    Dysk w porządku, kable też. Uszkodzony okazał się system plików "uszkodzone połączenia siostrzane" nie do naprawienia z poziomu systemu. Czasem działał czasem nie. Po naprawie Narzędziem Dyskowym z dysku zewnętrznego (instalka Sierry na pendriv'ie) komputer powrócił do normalnego życia. Dzięki wszystkim za pomoc. Temat zamykam.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo