Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zafira B - Ubytek p造nu ch這dniczego

StaMas 11 Jul 2016 09:16 5589 5
    StaMas
    Level 14  
    Witam

M鎩 problem dotyczy ZAFIRY B 1,7CDTI z 2009r.

Objawy:
    Z okolicy paska rozrz康u, po uruchomieniu silnika (przy zimnym silniku chyba g堯wnie) s造cha by這 dziwne "cykanie". Rozrz康 i pompa wody robione by這 ok. 15 000 km - 1,5 roku - temu.
    Wniosek:
    Trzeba b璠zie do mechanika, 瞠by zdiagnozowa.

Ale:
    Przed nastaniem upa堯w odgrzybi貫m klim.
    Ju pod koniec ubieg貫go sezonu letniego wydawa這 mi si, 瞠 klima czasami dzia豉 lepiej czasami gorzej (nie ch這dzi豉 tak jak wydawa這 mi si, 瞠 powinna).
    W pierwsze w tym roku gor帷e dni gdy zacz掖em u篡wa klimy bardziej intensywnie, okaza這 si 瞠 niby ch這dzi ale....
    Jak obni篡貫m klim na LO nie ch這dzi豉 dobrze ale w samochodzie zacz窸o strasznie czu wilgo, zrobi豉 si "duchota". Wy陰czy貫m klim. Za陰czy貫m ponownie i po jakim czasie zacz窸a troszk lepiej ch這dzi.
    Za kilka dni pojecha貫m na wymian/uzupe軟ienie czynnika.
    Mechanik uzupe軟i i wymieni filtr kabinowy (stwierdzi, 瞠 jak by這 czu wilgo to trzeba go wymieni).
    Po uruchomieniu zapyta貫m go o to "cykanie".

Pos逝cha i stwierdzi, 瞠 mo瞠 by co z alternatorem, napinaczem, rolk napinacza, itp.

Um闚i貫m si, 瞠 za kilka zostawi autko na ogl璠ziny. Tak te zrobi貫m. Jak zostawia貫m samoch鏚 okaza這 si, 瞠 w zbiorniczku wyr闚nawczym nie ma p造nu ch這dz帷ego. :shock:
    Kilka dni wcze郾iej przy nabijaniu klimy chyba :?: jeszcze by這 ok. Mechanik te powiedzia, 瞠 raczej by zauwa篡.

Po ogl璠zinach okaza這 si, 瞠 z alternatorem faktycznie jest co nie halo. Alternator zosta zrobiony (jakie 這篡sko czy rolka), p造n uzupe軟iony - mechanik wyciek闚 nie widzi.

"Trzeba je寮zi i obserwowa". "Cykanie" usta這.

Po przejechaniu ok. 25km - silnik si dogrza - ale wyciek闚 ani na ciep造m ani na zimnym nie widz. Poziom p造nu normalny.

Przy nr VIN nie jest mokro - mo瞠 by這 wcze郾iej ale ju odparowa這 - szyby nie parowa造.
    P造nu trzeba by這 ok. litra dola (pyta貫m mechanika czy po odkr璚eniu korka p造n si nie podni鏀 - NIE).
    Korek oleju i bagnet czyste, nie ma "budyniu" lub innych nalot闚.

Przez ponad rok czasu (od lutego 2015 do maja 2016) ze zbiorniczka nie uby這 nawet p馧 centymetra - zbiorniczek czysty, p造n czy軼iutki jakby dopiero co wlany.

Dziwne, 瞠 w kr鏒kim okresie czasu "znikn窸o" tyle p造nu.
    Jak by ubywa這 to jeszcze bym rozumia i szuka nieszczelno軼i.
    Ale tak to ju g逝pi zupe軟ie jestem.

Mo瞠 macie jakie sugestie czego szuka, gdzie i jak?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwi您ania w przemy郵e. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj si za darmo
    ^ToM^
    Level 39  
    StaMas wrote:

Dziwne, 瞠 w kr鏒kim okresie czasu "znikn窸o" tyle p造nu.
    Jak by ubywa這 to jeszcze bym rozumia i szuka nieszczelno軼i.
    Ale tak to ju g逝pi zupe軟ie jestem.
    Mo瞠 macie jakie sugestie czego szuka, gdzie i jak?

Teraz upa造 i r騜ne "dziwne" rzeczy si dziej. W Stilo mojej 郵ubnej wyciek ca造 p造n. Na szcz窷cie mia貫m z g鏎ki pod dom i dojecha貫m na wy陰czonym silniku. Wzi掖em konewk i wlewa貫m wod. Jednak g鏎 wlewa貫m a do貫m z pod ko豉 pasowego wycieka豉. Zatem nie pozosta這 nic innego jak zaholowa auto do ASO. W dzie holowania wla貫m znowu wod i o dziwo przesta這 wycieka. Zatem w陰czy貫m silnik i zajecha貫m na w豉snych si豉ch do ASO. Pod ASO patrz sucho, nic nie cieknie. My郵 sobie jakie jaja. No wi璚 zostawi貫m na diagnoz. Jakie by這 moje zdziwienie, 瞠 panowie mechanicy zdemontowali os這ny rozrz康u przejrzeli wszystko i nigdzie nie ma wycieku, a jednocze郾ie nie s w stanie ustali sk康 to ciek這, bo p造n nigdzie nie zostawi 郵adu! No wi璚 poprosi貫m jedynie o wymian korka p造nu ch這dz帷ego na nowy. Pomy郵a貫m, 瞠 by mo瞠 wzros這 ci郾ienie z powodu zaci璚ia si zaworu w korku zbiorniczka wyr闚nawczego i uszczelniacz pompy si wywin掖 i p造n wycieka. Ewidentnie, na w豉sne oczy widzia貫m jak leje si strumieniem z pod ko豉 pasowego!
    Zap豉ci貫m za przejrzeniem, za nowy oryginalny korek i wr鏂i貫m do domu. Poje寮zi貫m na tej wodzie ze dwa dni, wyp逝ka貫m uk豉d ch這dzenia kilka razy czyst wod i zala貫m 鈍ie篡m p造nem ch這dz帷ym. Tak je盥輳 do dzi. Nic nie cieknie (ciekaw jestem jak d逝go, haha). Zatem samoczynna naprawa uk豉du ch這dzenia jest mo磧iwa.
    Michal_WWL
    Level 25  
    Kiedy szuka貫m ubytku p造nu w swoim samochodzie, tam tez ucieka nie wiadomo gdzie.
    okaza這 sie, 瞠 jedna rurek na kt鏎ej by nasadzony w捫 by pordzewia豉. Po rozgrzaniu samochodu i wzro軼ie ci郾ienia p造n ucieka na styku w捫 - rura. Gor帷y p造n zaraz parowa i znika.

Albo mechanik, poruszy jaki w捫, wyla przez chwile du膨 ilo嗆 p造nu i nie chce sie przyzna.
    StaMas
    Level 14  
    Wyciek znaleziony.
    Stwierdzono wizualnie.
    Chyba to ch這dnica po kapie w przedniej cz窷ci na 鈔odku.
    Dok豉dnie nie widzia貫m gdzie bo od do逝 zas豉nia os這na, za od g鏎y nie bardzo wida.
    P造n wylatuje dosy szybko.
    Tylko teraz po ka盥ej je寮zie jest plama.
    StaMas
    Level 14  
    Reasumuj帷 ....
    Ch這dnica wymieniona. P造n ju nie ucieka.
    Zamykam