Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralko-suszarka Samsung WD7704S8V gdzie idzie wtyczka od pompy

czarny.furiat 11 Lip 2016 10:15 1041 9
  • #1 11 Lip 2016 10:15
    czarny.furiat
    Poziom 4  

Pralko-suszarka Samsung WD7704S8V gdzie idzie wtyczka od pompy spustowej ?

0 9
  • #2 20 Mar 2017 00:52
    PiotrMag
    Poziom 9  

Witam wszystkich.
    Skoro już odgrzebałem temat to mam parę pytań do mądrzejszych w AGD :) Poniżej dodaje zdjęcia proszę o podpowiedź gdzie szukać. Bądź czy da się obejść układ (np. przekaźnikiem) tak by załączał pompę wtedy gdy trzeba. W chwili obecnej podłączyłem pompę do wtyczki i w momencie pojawienia się błędu 5E podłączam ją do sieci i po odpompowaniu wody wyłączam, a program idzie dalej (stąd wyeliminowałem błąd hydrostatu, zapchania itd)
    PS.
    Czasem po paru włączeniach i włączeniach prali i ustawieniu odprowadzania wody pompa zastartuje.

Pralko-suszarka Samsung WD7704S8V gdzie idzie wtyczka od pompy
    Odpowiedź na pytanie zakładającego wątek:
    Do białego wejścia zaznaczonego na twoim zdjęciu. Za sterowanie odpowiada szary przewód (zaznaczony na ostatnim zdjęciu) - na 2 nóżce pompa zasilana jest białymi kablami, ale one są podłączone na stałe.

Pralko-suszarka Samsung WD7704S8V gdzie idzie wtyczka od pompy Pralko-suszarka Samsung WD7704S8V gdzie idzie wtyczka od pompy Pralko-suszarka Samsung WD7704S8V gdzie idzie wtyczka od pompy Pralko-suszarka Samsung WD7704S8V gdzie idzie wtyczka od pompy

0
  • Pomocny post
    #3 20 Mar 2017 20:35
    mrhari
    Moderator AGD i automatyka

PiotrMag napisał:
    PS.czasem po paru wyłączeniach i włączeniach prali i ustawieniu odprowadzania wody pompa zastartuje

To wskazuje na uszkodzoną pompę a nie elektronikę.

0
  • #4 20 Mar 2017 20:44
    PiotrMag
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedź.
    Też tak myślałem dlatego kupiłem najpierw 1 pompę (zamiennik), a potem 2 oryginał i wszystkie 3 (stara + 2 nowe) zachowują się identycznie... Zauważyłem brak prądu na szarym kablu (idącym do pompy). Jak po którymś razie pompa zastartuje, to napięcie się pojawia. A i tak jak pisałem po podłączeniu pompy bezpośrednio do gniazdka woda jest odpompowywana. Czyli pompa na 100% jest OK.

0
  • #5 20 Mar 2017 20:59
    nares
    Specjalista AGD

PiotrMag napisał:
    Czyli pompa na 100% jest OK

Ale przekaźnik załączający pompę, nie jest OK.

1
  • #6 20 Mar 2017 23:19
    PiotrMag
    Poziom 9  

Stąd właśnie moje pytanie.
    Gdzie go szukać?
    Czy da się go obejść? - Skoro jest przekaźnik to musi dostać info od programatora i wówczas załącza napięcie.Jak bym wiedział gdzie szukać przewodu który steruje przekaźnikiem to byłbym w domu :)
    Moim skromnym zdaniem, to może być jakieś zabezpieczenie,przez które przechodzi zasilanie na przekaźnik.
    Może tak być,że idzie napięcie 240V na zamek elektryczny drzwi po czym po zamknięciu wraca innym przewodem na przekaźnik pompy?
    Gdyż pozostałe przewody na kostce(z szarym przewodem) idą do zamka drzwi(Brązowy-jasno niebieski i ciemnoniebieski)

0
  • Pomocny post
    #7 20 Mar 2017 23:54
    nares
    Specjalista AGD

PiotrMag napisał:
    Gdzie go szukać? Czy da się go obejść?

Widzę, że nawet nie wiesz jak wygląda przekaźnik... Ta elektronika jest "naprawialna", ale to wymaga trochę wiedzy i finezji. Zleć tą naprawę, komuś odpowiedniemu.

0
  • #8 21 Mar 2017 00:08
    PiotrMag
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedź.
    Wiem jak wygląda przekaźnik, a z mojego poprzedniego posta wynika, że wiem nawet jak działa :) Napięcie 12V steruje przekaźnikiem, który zwiera, lub rozwiera ścieżkę. Chyba nawet wiem, który odpowiada za pompę - chodzi o (8) z podpisem DRY, ale proszę o potwierdzenie.

0
  • #9 21 Mar 2017 00:30
    nares
    Specjalista AGD

PiotrMag napisał:
    Chyba nawet wiem który odpowiada za pompę - chodzi o (8) z podpisem DRY,ale proszę o potwierdzenie.

Tak czy siak, musisz dostać się do płyty od spodu, a jak już to zrobisz, to sprawdź sobie który przekaźnik załącza dany pin.

0
  • #10 21 Mar 2017 12:22
    PiotrMag
    Poziom 9  

Jak to dobrze, że mamy to forum. Już się domyśliłem o co biega :)

Opis usterki/Diagnoza
    Pralka przestała odprowadzać wodę -Błąd 5E
    Po krótkiej diagnozie ,wymieniłem pompę (nie pomogło)
    Sprawdziłem napięcie na przewodach idących do pompy,podczas odprowadzania wody, wyszło 0V .Czasem, po kilkukrotnym wyłączeniu i włączeniu pralki pompa pracowała i wówczas napięcie było 240V. Jest to bardzo ważne, gdyż jak za usterkę odpowiedzialny jest triak, to na pompę podawane jest niższe napięcie.
    Następnie sprawdziłem gdzie na płycie głównej pralki wpięty jest przewód i czy nie jest gdzieś przerwany(wszystko było OK)
    Tu poszedłem na elektroda.pl i dzięki użytkownikowi nares padła trafna diagnoza PRZEKAŹNIK

Opis płytki
    Przewody które wychodzą z kostki są to wyjścia z przekaźników. Wszystkie są podpisane, i tak:
    - 6-to Drain czyli opróżnianie wody-szary przewód wychodzący z kostki i po prawej przekaźnik nr 6
    - 8-Dry suszenie -czerwony przewód wychodzący z kostki i po prawej przekaźnik nr 8 itd...
    Czyli w moim przypadku zajmę się przekaźnikiem nr 6.

Naprawa
    Już po naprawie i pierwszym praniu w 100% trafiona diagnoza
    Nie zrobiłem tak jak mi radzono-po prostu ściąłem nożykiem górę przekaźnika i oczyściłem styki IPA kontakt.Po całej operacji ,nakleiłem odciętą część i uszczelniłem całość sylikonem.

0