Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woltomierz / Amperomierz na HP 4N51

11 Lip 2016 14:22 1584 3
 • Użytkownik usunął konto  
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  No tak, wyświetlacze bardzo różne: pojedyncze 4N51 z pokładowym dekoderem BCD i zatrzaskiem oraz QDSP poczwórne do pracy w trybie multipleksacji (katody cyfr do wybierania pozycji oraz anody tych samych segmentów poszczególnych cyfr łączone razem).

  ICL7106/7107 faktycznie są przeznaczone do wyświetlaczy 7-segmentowych z bezpośrednim sterowaniem poszczególnych segmentów.

  Jeżeli jednak weźmiesz ICL7135 (dostępny w handlu przetwornik 4,5 cyfry z wyjściami BCD), to możesz zastosować 4N51. Przetwornik ma magistralę 4-bitową (wartości cyfr) oraz 5 wyjść do wybierania poszczególnych cyfr. Ale ponieważ impuls wyboru cyfry jest aktywny w stanie wysokim, zaś zatrzask 4N51 ładuje w stanie niskim i zapamiętuje w wysokim - musisz impulsy wybierania cyfr zwyczajnie zanegować.

  Ja bym najbardziej znaczącą jedynkę zrealizował na diodzie LED podobnie jak znak - żeby nie marnować takich "elitarnych" wyświetlaczy ;). Wtedy potrzebne będzie dla tej jedynki zrobienie prostego układu (wykrycie >0 i pojedynczy przerzutnik - jeżeli najstarsza cyfra to zawsze tylko LLLL bądź LLLH, będzie wystarczać zapamiętywanie najmłodszego bitu). Wyjście znaku ICL7135 sygnalizuje polaryzację dodatnią.

  https://www.intersil.com/content/dam/Intersil/documents/icl7/icl7135.pdf
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Kwestii zasilania wyświetlaczy, kropek dziesiętnych czy wygaszania (wyświetlacz aktywny = L) na uproszczonym schemacie nie pokazuję, zerknij do karty katalogowej 4N51.

  Przerzutnik np. typu 74xx74 (jeden z pary w układzie), inwertery np. typu 74xx04 (sześciokrotny inwerter, dwa pozostałe wykorzystasz do zrealizowania generatora 120 kHz wymaganego przez ICL7135).

  Na schemacie wyprowadzenia wyświetlacza to etykiety funkcjonalne (Enable, numery bitów), a nie numery nóżek.

  Woltomierz / Amperomierz na HP 4N51