Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki Stycznik i remik wybrać do kompresora

11 Jul 2016 15:59 1044 5
  • Level 6  
    Posiadam silnik 3F po włączeniu go 1 faza pobiera 3A to czy stycznik ma być dobrany od 9A w górę ? a termika a być 9x1.1 A i wychodzi jak wyregulować Bo chce dobrać taki aby podłączyć LCK aby wyłączał mi silnik

Pozdrawiam :)
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 6  
    Mój silnik został kiedyś nawinięty z silnika na 230 na fazowy więc nie wiem czy ta tabelka coś da a nawinięty był od dawno temu jeszcze za PRL

Czy jak w silniku nie mam bezpiecznika topikowe mam go zastosować dać przed silnik czy zostawić na główny bezpieczniku wyłączający fazę

To najpierw dobrać stycznik czy termik ?
  • Level 38  
    Aha, w takim razie nastawa termika będzie w okolicach 3.3A, stycznik powinien być na większy prąd, ale niekoniecznie trzykrotnie (w praktyce najłatwiej dostaniesz 10-16A).
  • Level 6  
    a czy termik ma miec dodtakowe styki NC aby mozna go było podłączyć do stycznika do wejścia np L3 i A2 aby rozlaczal układ jak lck nabije ciśnienia

"Zasada sterowania jest prosta. Gdy presostat załączy obwód między zaciskami L1 i A1, oraz termik z domyślnie złączonymi stykami L3 i A2 zasili cewkę stycznika Q5. Zewrą się wtedy styki główne stycznika i przekażą napięcie ze styków L1, L2, L3 do T1, T2, T3. Poprzez termik prąd trafi do silnika. W sytuacji rozłączenia presostatu rozłączy się obwód zasilający cewkę A1, a stycznik rozłączy silnik.
    W przypadku zadziałania zabezpieczenia termicznego zostanie rozłączony obwód zasilający drugi koniec cewki stycznika A2, stycznik rozłączy obwód i silnik się zatrzyma.
    Tyle z całej filozofii. 🙂 Szkoda, że producent nie przewidział zabezpieczenia zwykłym bezpiecznikiem przed skutkami zwarcia."

Wypowiedz z podłączenia kompresora
  • Level 43  
    PanWafel567 wrote:
    Czy jak w silniku nie mam bezpiecznika topikowe mam go zastosować dać przed silnik czy zostawić na główny bezpieczniku wyłączający fazę

To najpierw dobrać stycznik czy termik ?
    Jedno z drugim
    PanWafel567 wrote:
    czy termik ma miec dodtakowe styki NC aby mozna go było podłączyć do stycznika do wejścia np L3 i A2 aby rozlaczal układ jak lck nabije ciśnienia
    Termik rozłącza przy przeciążeniu silnika albo przy zaniku jednej fazy. Bezpieczniki topikowe juz umarly.
    PanWafel567 wrote:
    Tyle z całej filozofii. 🙂 Szkoda, że producent nie przewidział zabezpieczenia zwykłym bezpiecznikiem przed skutkami zwarcia."

Gdzie powstalego ?
    PanWafel567 wrote:
    a czy termik ma miec dodtakowe styki NC
    Musi, bo bez tego jest niczym.

A tak naprawdę, pomijając ta całą infantylność tego watku, to stosuje się powszechnie stycznik i zabezpieczenie nadprądowo - zwarciowe typu PKZM. Tylko ono droższe jest od zwykłego termika.