Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

4SKM150 / PM2 - Hydrofor po zakończeniu pompowania jeszcze kilka razy się włącza

kangyooni 12 Lip 2016 00:06 1107 9
  • #1 12 Lip 2016 00:06
    kangyooni
    Poziom 15  

Witam,

Instalacja z pompą głębinową Omnigena 4SKM150 (1.1kW) z zaworem zwrotnym - tłoczy kilkanaście metrów w górę, następnie sterownik Grundfos PM2 też z zaworem zwr. (załącza przy ustalonym ciśnieniu, wyłącza przy +1.5 bar), dalej jeszcze kilka metrów do domu, gdzie znajduje się nowo zainstalowany zbiornik przeponowy 80l.

Problem: pompa włącza się i wyłącza w przy odpowiednim ciśnieniu, jednak po zakończeniu pompowania wyłącza się na sekundę, włącza na dwie, itd. dokładnie osiem razy, na moment zaświeca się "error" na sterowniku i koniec. Po upuszczeniu wody (z minutę lania) włącza się znowu i z punktu widzenia domownika problemu nie ma, widać natomiast przygasanie światła te 8x i obawiam się o zużycie urządzeń.

Przed moją modyfikacją tuż przed sterownikiem znajdował się mały zbiornik przeponowy (z 8l na oko) i wtedy w ogóle był problem - do utrzymania ciśnienia +/- 1bar pompa włączała się co kilka sekund, a po ośmiu cyklach "dawała sobie spokój" na chwilę więc trudno było się umyć. Chyba zabezpieczenie w sterowniku.

Wcześniej była pompa mniejszej mocy i sterownik ustawiony na pompowanie do ustania przepływu. Teraz to nie wchodzi w grę bo tłoczy do 6bar i nie przestaje więc zrezygnowałem.

Ciekawostka: Po zamknięciu zbiornika - czyli pojemność instalacji tyle co w rurach - po zamknięciu kranu pompa wyłącza się natychmiast i nie ma więcej prób.

Moje podejrzenie jest takie że gwałtowne wyłączanie może powodować jakieś zaburzenia w ciśnieniu (chwilowy spadek na sterowniku) i stąd kolejne próby dopompowania. Jak to rozwiązać? Zaznaczam że nie znam się na tym za bardzo, ale niestety okoliczni specjaliści jeszcze mniej a ktoś to musi zrobić. Pomysł #1 - dodać sterownik miękkiego startu i stopu (kosztowne!). Pomysł #2 - wywalić "inteligentny" sterownik Grundfosa i wrzucić prymitywny czujnik ze stycznikiem jak w starych instalacjach + zabezpieczenie przed suchobiegiem, chociaż nawet nie widziałem na oczy tych urządzeń.

Byłbym wdzięczny za sugestie.

• Fibaro
  • #2 12 Lip 2016 12:25
    kajron
    Poziom 28  

Prawdopodobnie związane jest to z wahaniem ciśnienia po zakończeniu pompowania ,może w sterowniku jest możliwość ustawienia histerezy załączenia .

Cytat:
    wywalić "inteligentny" sterownik Grundfosa i wrzucić prymitywny czujnik ze stycznikiem jak w starych instalacjach + zabezpieczenie przed suchobiegiem, chociaż nawet nie widziałem na oczy tych urządzeń.
    stare i dobre rozwiązanie.

• Fibaro
  • Pomocny post
    #3 12 Lip 2016 14:50
    kadmen
    Poziom 14  

Należy sprawdzić ustawienie ciśnienia wyłączania pompy na sterowniku, sterownik PM 2 posiada zakres regulacji ciśnienia od 1,5 do 5 bar. Od pompy do sterownika nie powinno być żadnych "odbiorników" wody, sprawdzić ciśnienie powietrza w zbiorniku przeponowym i moim zdaniem to sterownik może być umieszczony za daleko od tego zbiornika. Normalnie sterownik jest montowany jak najbliżej zbiornika. Jakiej średnicy jest rura łącząca sterownik ze zbiornikiem ? Przy podłączonym zbiorniku przeponowym histerezę załączania pompy na sterowniku PM 2 należy zmienić na 1 bar ( normalnie jest co 0,5 bara)

• Fibaro
  • #4 12 Lip 2016 21:36
    kangyooni
    Poziom 15  

Dzięki za odpowiedź!
    Ciśnienie załączania ustawiłem z tego co pamiętam na 1.5, pózniej zmieniłem na 2 bar. Histereza jest wg. dokumentacji +1 (nie jak napisałem 1.5) i nie da się tego zmienić, można jedynie przełączyć na pompowanie do zaniku przepływu, co daje zbyt wysokie ciśnienie. Ciśnienie powietrza w pustym zbiorniku 2bar. Wszystkie rury to plastik 1" (32mm). Sterownik jest zaraz przy wyjściu ze studni. Zbiornik niestety jest w domu zaraz na wejściu wody, od sterownika jest to kilkanaście metrów rury i ok. 2m wyżej. Zamontowałem tak ze względu na ograniczone miejsce przy studni oraz okresowo mały pobór wody (jedna osoba) z obawy przed zamarznięciem. Załączam poglądowy rysunek instalacji.

4SKM150 / PM2 - Hydrofor po zakończeniu pompowania jeszcze kilka razy się włącza

• Pomocny post
    #5 12 Lip 2016 22:18
    kadmen
    Poziom 14  

Jeszcze jak miałbyś możliwość podłączenia tego sterownika tuż przed zbiornikiem w domu.

• #6 13 Lip 2016 18:58
    kajron
    Poziom 28  

Zaznacz na rysunku w którym miejscu jest czujnik ciśnienia ,ważne by mierzył rzeczywiste ciśnienie w zbiorniku

• #7 13 Lip 2016 19:19
    kangyooni
    Poziom 15  

Czujnik ciśnienia jest w sterowniku PM2

• #8 13 Lip 2016 19:45
    kajron
    Poziom 28  

Mogą występować huśtania ciśnienia dobrze by było wkręcić zwykły manometr dla obserwacji a raczej będą występować

Cytat:
    Ciekawostka: Po zamknięciu zbiornika - czyli pojemność instalacji tyle co w rurach - po zamknięciu kranu pompa wyłącza się natychmiast
    ,może pomiar ciśnienia przenieś na rurę wychodzącą z zbiornika

• #9 28 Lip 2016 08:10
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Problemem powoduje fala wsteczna i falowanie ciśnienia. Rozwiązaniem będzie poduszka powietrzna w zbiorniku. Proszę zwiększyć objętość powietrza.

• #10 09 Paź 2016 17:42
    kangyooni
    Poziom 15  

Problem rozwiązany. Przerobiłem instalację w taki sposób, że zbiornik znajduje się zaraz za sterownikiem PM2. Tak jak wskazali koledzy, zwłaszcza bardzo pomocny @kadmen - kiedy zbiornik był dobrych kilkanaście metrów dalej, wyłączenie pompy powodowało nagły spadek ciśnienia na sterowniku ponieważ woda dalej płynęła "z rozpędu". Dodatkowo dołożyłem soft start, to już taki projekt hobbystyczny, dzięki czemu uruchomienie pompy nie powoduje przygasania światła w domu i mam nadzieje że również oszczędza instalację. Dziękuję jeszcze raz wszystkim!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME