Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór wideodomofonu do domu jednorodzinnego

12 Lip 2016 12:23 3552 18
  • Poziom 15  
    Nadszedł czas instalacji wideodomofonu i więc zacząłem się rozglądać za jakimś sprzętem, który będzie spełniał moje wymagania.
    Co do organizacji podłączenia:
    - na ścianie w przedpokoju wyprowadzone jest zasilanie 230V (można zamienić na zasilacz DIN w skrzynce) w jednej puszcze z żelowaną skrętką
    - skrętka doprowadzona jest bezpośrednio do metalowego słupka 80x80 furtki, łączna odległość ok 20m.
    - w furtce jest zamontowany elektrozaczep

Videodomofon ma realizować funkcje otwierania furtki i ew. otwierania bramy przesuwnej. Fajnie gdyby stacja bramowa miała ułatwienie do otwierania furtki dla dzieci - czy jakieś pastylki czy kod.
    Monitor w domu wieszany na ścianie, aby mógł przykryć puszkę instalacyjną z ww przewodami.
    Nie mam już możliwości zmiany ułożenia kabli w domu, jedynie mogę coś położyć między furtką a bramą.

Możecie koledzy coś zaproponować? Budżet 1-1,5k zł.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 24  
    A rozważałeś wideodomofon IP, będziesz miał możliwość połączenia z furtką na smartfonie gdzie kol wiek masz dostęp do internetu, np. EuraTech, DERSO, BCS i wiele innych
  • Poziom 15  
    Takich niestety nie brałem pod uwagę, bo mam internet z Play i nie mam publicznego IP. Niezbyt mam też na co zmienić, więc to mnie ogranicza...
  • Poziom 15  
    Udało mi się przeczytać wszystkie komentarze i w końcu mam chwilę żeby odpisać ;)
    Czytałem, że videodomofony firmy Eura są całkiem niezłe, spoko użytkowników je poleca.
    Byłem dziś w Castoramie i wpadł mi w oko model Eura Neptun VDP-20A3. Koszt to 400zł.
    Co myślisz o nim Zdzicho?
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Fixxxer1 napisał:
    Czytałem, że videodomofony firmy Eura są całkiem niezłe, spoko użytkowników je poleca.

Chyba te opinie były sponsorowane. Nie spotkałem się z poważnymi instalatorami, którzy by polecali ten sprzęt ( wystarczy poczytać opinie kolegi Ircysa)
    400 zł, to kosztuje dobry domofon :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    No dobra. W takim razie takie 3 propozycje:
    Leelen N60 / No9b - cena 999zł. Kolorowy monitor, stacja bramowa bez dodatków. Konieczność zakupu zasilacza 18V DC na szynę DIN (w zestawie gniazdkowy zasilacz) za ok 130zł.

LEELEN N60 / No15nc - cena 1060zł, wszystko j.w., tylko stacja bramowa dodatkowo na pastylki. Zasilacz za 130zł też do dokupienia.

VIDOS M670S S50D - cena 1260zł. Monitor dotykowy, stacja bramowa z szyfratorem, możliwość zapisu zdjęć. Zasilacz na szynę w zestawie.

Pastylki/szyfrator są chyba dobrym rozwiązaniem ze względu na dzieci. Nie wiem tylko jak rozwiązuje się kwestię wyjścia przez furtkę od strony domu bez konieczności wciskania przycisku na monitorze (pomijając elektrozamek z pamięcią). Dodatkowy przycisk od strony domu?
    Ten Vidos wydaje się być OK, co myślicie?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    I jak Panowie, ktoś coś jeszcze dopowie?
    Doprowadziłem 230V do słupka od automatu bramowego, więc mam już w nim skrętkę od monitora i 230V do elektrozaczepu.
  • Poziom 15  
    Podbijam temat, bo jest nadal aktualny. W domu zająłem się innymi ważnymi sprawami i zakup wideodomofonu zszedł na drugi plan. Na wiosnę jednak planuję go założyć, więc wracam z pytaniami :)

Mocno rozważałem Commaxa, ale brak panelu bramowego na pastylki (karty) w rozmiarze do 8cm (metalowy słupek) szerokości spowodował, że musiałem go odrzucić.
    To samo z Kenwei - nie widzę takiego modelu.
    Zastosowanie pastylek wydaje mi się optymalne - dzieci nie muszą otwierać furtki z klucza. Ale z drugiej strony, to i tak muszą kluczami otworzyć dom, więc czy otworzą furtkę kluczem czy pastylką zaczepioną do kluczy, to żadna różnica.

Tak więc szukam wideodomofonu z zestawem bramowym na słupek metalowy max 80mm, możliwością robienia zdjęć osobie odwiedzającej, zasilaczem na szynę DIN (do panelu doprowadzone przewody 230V z rozdzielni).

Wpadł mi w oko Kenwei:
    E706FC/W200 + LA-409 za 1350zł. Wygląda, że ma wszystko co trzeba, jedynie trzeba dokupić zasilacz na szynę.

FERMAX WAY PROX 7 za 1850zł - jak wyżej, tyle że na pastylki, zasilacz w zestawie.

ZAMEL 7'LCD VP829W+VO811IDB za 950zł - firma polska, wydaje się Ok.

Zastanawiają mnie jeszcze elektrozaczepy - w kilku modelach wideodomofonów wyjścia DC są do np max 250mA, gdzie większość elektrozaczepów wymaga wyższego prądu. Są niskoprądowe wersje ale dużo droższe.

Co myślicie?
    Fixxxer1 napisał:
    Firma może i polska ;)
    Fixxxer1 napisał:
    Zastanawiają mnie jeszcze elektrozaczepy - w kilku modelach wideodomofonów wyjścia DC są do np max 250mA, gdzie większość elektrozaczepów wymaga wyższego prądu. Są niskoprądowe wersje ale dużo droższe.

Co myślicie?

A nad czym tu myśleć. Po pierwsze elektrozaczepy niskoprądowe nie są dużo droższe od zwykłych ( 10- 20 zł). Po drugie to lepiej zastosować oddzdielny zasilacz do zaczepu i mamy po sprawie.
    Odnośnie zamków szyfrowych:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3422654.html
  • Poziom 15  
    Skoro jedynym plusem wideodomofonu Zamela jest jego polskość, to co myślisz o dwóch pozostałych ;)

Nie widzę nigdzie tak tanich elektrozaczepów, a zwłaszcza niskoprądowych.
    Jak się taki zasilacz podpina pod elektrozaczep? Ma dodatkowe przyłącza pod zewnętrzne zasilanie? Rozumiem, że zasilacz musi być przy samym elektrozaczepie, w słupku?

Zamek szyfrowy musiałbym dać z obu stron furtki, która niestety jest zbyt "dziurawa" (bez problemu można przełożyć rękę między szczeblami), bo klamka lub przycisk od strony domu nie ma sensu.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Jeden zasilacz na system domofonowy, a drugi tylko na elektrozaczep.

Minus z dodatkowego zasilacza podajesz na elektrozaczep, a plusa przerywasz wyjściem przekaźnika.

Z biegiem czasu domofony typu Eura, Orno itd. nie podają wystarczającego napięcia na rygiel.
  • Specjalista Domofony
    Fixxxer1 napisał:

Wpadł mi w oko Kenwei:
    E706FC/W200 + LA-409 za 1350zł. Wygląda, że ma wszystko co trzeba, jedynie trzeba dokupić zasilacz na szynę.

FERMAX WAY PROX 7 za 1850zł - jak wyżej, tyle że na pastylki, zasilacz w zestawie.

Każdy z tych zestawów to klasyczny, tani chińczyk i nie zmieni jego pochodzenia naklejka Fermax ani Zamel. Z każdym z nich mieliśmy standardowe przeboje typu "przed chwilą dział, a teraz nie działa i za moment będzie działał..." więc cudów się po nich nie spodziewaj.

Pozdrawiam
    Fixxxer1 napisał:
    Rozumiem, że zasilacz musi być przy samym elektrozaczepie, w słupku?

A przedstawi kolega tok rozumowania, który to zaprowadził do takiego wniosku?
    Fixxxer1 napisał:

No dobrze a powie kolega jakie i w jakich cenach widzi. Bo tanie czy drogie to jednak pojęcia dość względne.
    Fixxxer1 napisał:
    Zamek szyfrowy musiałbym dać z obu stron furtki, która niestety jest zbyt "dziurawa" (bez problemu można przełożyć rękę między szczeblami)

No to tym bardziej zamek oddzielnie od domofonu i zamontować go w świetle słupków tak aby był dostępny z obu tron. W linkowanym temacie jest zdjęcie tak zamontowanego zamka.
  • Poziom 15  
    Ircys napisał:
    Fixxxer1 napisał:

Wpadł mi w oko Kenwei:

Każdy z tych zestawów to klasyczny, tani chińczyk i nie zmieni jego pochodzenia naklejka Fermax ani Zamel. Z każdym z nich mieliśmy standardowe przeboje typu "przed chwilą dział, a teraz nie działa i za moment będzie działał..." więc cudów się po nich nie spodziewaj.

Pozdrawiam

W takim razie co polecasz? W jakich firmach szukać? Polecany Commax też jest koreaniec, tak jak Kenwei, ale chociaż Kenwei jakoś wygląda.

suworow napisał:
    Fixxxer1 napisał:
    Rozumiem, że zasilacz musi być przy samym elektrozaczepie, w słupku?

A przedstawi kolega tok rozumowania, który to zaprowadził do takiego wniosku?
    Fixxxer1 napisał:

No dobrze a powie kolega jakie i w jakich cenach widzi. Bo tanie czy drogie to jednak pojęcia dość względne.
    Fixxxer1 napisał:
    Zamek szyfrowy musiałbym dać z obu stron furtki, która niestety jest zbyt "dziurawa" (bez problemu można przełożyć rękę między szczeblami)

No to tym bardziej zamek oddzielnie od domofonu i zamontować go w świetle słupków tak aby był dostępny z obu tron. W linkowanym temacie jest zdjęcie tak zamontowanego zamka.

Co do zasilacza w słupku - pomiędzy domem a słupkiem mam puszczone 4 pary (skrętka UTP). Wykorzystując 2 pary dla wideodomofonu teoretycznie zostają mi jeszcze 2 pary na zasilenie elektrozaczepu, ale pomiędzy skrzynką elektryczną a monitorem mam 3x1,5. Chyba nie puszczę tym DC dla monitora i AC dla elektrozamka? Chyba że włożyć dwa zasilacze DC na DIN, jeden dla monitora a drugi dla elektrozamka? Wtedy te 3x1,5 wystarczy.

Co do taniości elektrozamków - źle zrozumiałem post. Faktycznie są o 10-20zł droższe, a nie po 10-20zł ;)

Panowie, chcę sprzęt chciałbym zamontować sam, dlatego takie głupie pytania zadaję. Chcę kupić, zamontować i zapomnieć. Chcę żeby to działało zawsze, o każdej porze dnia i nocy i w mroźną zimę i w upalne lato. Ale też nie chciałbym wydać na to 4k zł, bo za te pieniądze wolę latać z kluczem do furtki ;)
    Nic z tego nie rozumiem. Raz pisze kolega że ma kabel pomiedzy furtką a napędem bramy a innym razem kombinuje jak zasilić elektrozaczep z domu Trudno coś radzić tym bardziej że nie mamy pełnych danych, a kolega zamiast nam je przedstawić tworzy jakieś teorie
    A więc podsumujmy:
    otwieranie furtki?
    otwieranie bramy i jeżeli tak to czy ma do tego kabel ( jaki w jakiej relacji)?
    zamek szyfrowy i jeżeli tak, to czy da się go zamontować tak aby był dostępny z o stron?
    ile żył ma ten kabel pomiędzy napędem bramy a słupkiem?
    pozdrawiam
  • Poziom 15  
    suworow napisał:
    Nic z tego nie rozumiem. Raz pisze kolega że ma kabel pomiedzy furtką a napędem bramy a innym razem kombinuje jak zasilić elektrozaczep z domu Trudno coś radzić tym bardziej że nie mamy pełnych danych, a kolega zamiast nam je przedstawić tworzy jakieś teorie
    A więc podsumujmy:
    otwieranie furtki?
    otwieranie bramy i jeżeli tak to czy ma do tego kabel ( jaki w jakiej relacji)?
    zamek szyfrowy i jeżeli tak, to czy da się go zamontować tak aby był dostępny z o stron?
    ile żył ma ten kabel pomiędzy napędem bramy a słupkiem?
    pozdrawiam

Może faktycznie zbyt chaotycznie to wyszło.

Usystematyzuję:
    W miejscu montażu monitora mam 3x1,5mm 230V ze skrzynki elektrycznej i 8 żył skrętki komputerowej.
    W miejscu montażu stacji bramowej mam 3x1,5 230V podciągnięte od silnika bramy i 8 żył skrętki od monitora z domu.
    Odległość od monitora do furtki ok 20m. Odległość od furtki do silnika bramy ok 5m.

Funkcje potrzebne:
    - podgląd na żywo z domu kto jest przy furtce
    - nagrywanie wideo i obrazu osoby dzwoniącej
    - otwieranie furtki z domu
    - łatwe otwieranie furtki bez klucza z zewnątrz i wewnątrz posesji (przez dzieci) - furtka dziurawa, więc odpada przycisk.

Jeden zamek szyfrowy odpada, bo te dziury w furtce nie są aż tak wygodne.
    Otwieranie bramy z domu może być, ale nie musi. Pomiędzy furtką a bramą idzie tylko 3x,1,5.

Obszedłem dziś kilka sklepów w mieście i na stanie mieli tylko tego Zamela (sam monitor, w pudle). Sprzedawcy polecali Commaxa, Vidosa i Legranda, ale nic do pokazania nie mieli.
    :)
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Zamontuj S50 i monitor z pamięcią. (tutaj nie pamiętam czy jest nagrywanie ale z pewnością zdjęcie osoby dzwoniącej).

Wykorzystasz 4 żyły na połączenie monitor - panel.
    Rygiel zasilany jest z panelu.

Zostają 4 żyły i możesz je wykorzystać na takie sposoby :

1) Dwie pary na zasilanie w przypadku montażu zasilacza przy monitorze.
    2) Możesz wykorzystać przewód 3x1,5 i zasilacz do stacji bramowej powiesić przy siłowniku.
    Pozostałe żyły możesz wykorzystać do montażu przycisku wyjścia bliżej domu i zastosowania elektrozaczepu z pamięcią.
    3) Opcja po łebkach : Z 4 żył które Ci zostaną , dwie na zasilanie, dwie na sterowanie bramą.

W drugim przypadku bez problemu jednym zasilaniem podłączysz stację bramową i zamek szyfrowy, a jego styki NO-COM podłączyć jako przycisk wyjścia w panelu.

Sklep elektroniczny, wiertarka i do roboty.
  • Poziom 15  
    kosimierz napisał:
    Zamontuj S50 i monitor z pamięcią. (tutaj nie pamiętam czy jest nagrywanie ale z pewnością zdjęcie osoby dzwoniącej).

Wykorzystasz 4 żyły na połączenie monitor - panel.
    Rygiel zasilany jest z panelu.

Zostają 4 żyły i możesz je wykorzystać na takie sposoby :

1) Dwie pary na zasilanie w przypadku montażu zasilacza przy monitorze.
    2) Możesz wykorzystać przewód 3x1,5 i zasilacz do stacji bramowej powiesić przy siłowniku.
    Pozostałe żyły możesz wykorzystać do montażu przycisku wyjścia bliżej domu i zastosowania elektrozaczepu z pamięcią.
    3) Opcja po łebkach : Z 4 żył które Ci zostaną , dwie na zasilanie, dwie na sterowanie bramą.

W drugim przypadku bez problemu jednym zasilaniem podłączysz stację bramową i zamek szyfrowy, a jego styki NO-COM podłączyć jako przycisk wyjścia w panelu.

Sklep elektroniczny, wiertarka i do roboty.

Czyli Vidos:)
    Ad.1
    Czyli w tym wypadku muszę mieć dwa zasilacze? Jeden do monitora a drugi do rygla?
    Czy jeden zasilacz którym zasilę monitor a z monitora niskoprądowy rygiel?
    Vidos chyba ma opcję podtrzymania otwarcia elektrozaczepu przez zadany czas? Wtedy odpada rygiel z pamięcią i wystarcz zwykły?

Jak się zachowuje brama przy otwieraniu z monitora? Jeden przycisk otwiera i zamyka bramę? Mogę bramę zamknąć dopiero jak w pełni otworzy czy mogę zastopować w połowie i od razu zamknąć?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Uparłeś się tych niskoprądowych...

Wykorzystujesz zasilacz który będziesz miał w komplecie i poradzi sobie z zasileniem panelu, monitora i szyfratora. Autopsja. Zawsze możesz kupić zasilacz 14,5V 4A i cieszyć się niesamowitą mocą.

Odnośnie pytań :
    *Nie musisz mieć dwóch osobnych zasilaczy. Tutaj będzie ważny przekrój przewodu i miejsce w którym zdecydujesz się na montaż zasilacza. Polecam przy siłowniku w puszce IP.
    Jak masz do bramy 20m to pilot załatwi sprawę.
    *W instrukcji znajdziesz, że wyjście na rygiel realizowane jest z panelu a nie monitora.
    *Zmieniasz czas otwarcia zamka 1-9sek jeśli dobrze pamiętam.

Przycisk wyjścia zewnętrzny daleko od furtki = z pamięcią
    Panel domofonowy i szyfrator przy furtce = bez pamięci

Brama się zachowa tak jak jest zaprogramowana. Nie domofon o tym decyduje.

EDIT :

Dobór wideodomofonu do domu jednorodzinnego

Edytuj

Można zrobić to też w ten sposób. Tutaj mamy jednak dwa zasilacze (+60zł).